close
تبلیغات در اینترنت
خودرو
پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازديدكننده گرامي ، خوش آمدید به سایت من . لطفا براي هرچه بهتر شدن مطالب اين وب سایت ، ما را از نظرات و پيشنهادات خود آگاه سازيد و ما را در بهتر شدن كيفيت مطالب ياري کنید.
طراحی دستگاهی برای تشخیص احساسات راننده ها
نوشته شده در پنجشنبه 11 ارديبهشت 1393
بازدید : 26
نویسنده : Hadi


طراحی دستگاهی برای تشخیص احساسات راننده ها

محققان سوئیسی دستگاهی طراحی کرده اند که می تواند احساسات راننده ها را تشخیص دهد.

پروفسور «ژان فیلیپ تیران» از مدرسه فدرال پلی تکنیک لوزان سوئیس در حال آزمایش دستگاه شناخت حالت های چهره راننده ها است.

پروفسور تیران می گوید: این دستگاه از یک دوربین تشکیل شده است که چند منبع نور دارد و دارای رایانه ای است که همزمان تصویر ضبط شده را تحلیل می کند.

وی افزود:نخستین مشکل این دستگاه تنظیم نور است به این منظور برای بر طرف کردن این مشکل از یک دوربین و نورهای مادون قرمز استفاده شده است.

این محقق ادامه داد:به این ترتیب مشکل کمبود نور حل شد و دستگاه می توان شب و روز بدون هیچ مشکلی کار کند.

وی خاطر نشان کرد:این دستگاه برروی داشبورد و پشت فرمان نصب می شود و طرح مشترک مدرسه فدرال پلی تکنیک لوزان و شرکت خودروسازی پژو سیتروئن است.

محققان الگوریتمی به دست آوردند که به دستگاه اجازه می دهد احساسات را از روی عکس تجزیه و تحلیل کند و آن را با صورت ها در شرایط واقعی رانندگان مقایسه کنند. دقت این دستگاه در تشخیص حالات افراد 85 درصد است.

این دستگاه با بررسی حرکات پلک می تواند حالت خواب آلودگی راننده را تشخیص دهد.

تیران می گوید:اگر دستگاه تشخیص دهد که راننده خواب آلود و خسته است می تواند موسیقی تند پخش کند یا میزان نور را تشدید کند.

برعکس اگر راننده مضطرب باشد موسیقی آرام پخش خواهد شد.


:: موضوعات مرتبط: خودرو ,فناوری نانو برای تاکسی‌ها
نوشته شده در پنجشنبه 11 ارديبهشت 1393
بازدید : 38
نویسنده : Hadi


فناوری نانو برای تاکسی‌ها
تاکسی‌ای طراحی شده که دارای پنل‌های خورشیدی بر روی سقف است و موجب آلودگی هوا نمی‌شود.
طراحان راه‌حلی جدید برای حرکت خودروها در محیط زیست بدون آلودگی در محیط پیدا کرده‌اند؛ این خودرو یک تاکسی با پنل خورشیدی بر روی سقف است و طوری طراحی شده است که عمر باطری را نیز افزایش می‌دهد؛ قادر به گنجایش 5 مسافر است و بیشتر شبیه به یک مینی ون طراحی شده است؛ فضای داخلی آن به اندازه کافی بزرگ است و فضایی برای افراد معلول نیز دارد، پنجره‌های بزرگ و شفاف دارد و چهار چرخ آن با یک ساختار و مخلوطی از پلاستیک ABS و پلیمرهای دیگر ساخته شده است.

این خودرو به بازار ارائه شده است.


:: موضوعات مرتبط: خودرو ,خودروی خودران گوگل تا 2017 به بازار می‌آید
نوشته شده در پنجشنبه 11 ارديبهشت 1393
بازدید : 34
نویسنده : Hadi


خودروی خودران گوگل تا 2017 به بازار می‌آید

محققان شرکت گوگل با هدف افزایش امنیت جاده‌ها بویژه کاهش میزان تصادفات مرتبط با دوچرخه‌سواران، در حال طراحی خودروی خودران مجهز به فناوری‌های پیشرفته هستند.

 استفاده از فناوری خودروهای خودران در خیابان‌ با چالش‌های متعددی از جمله عابران پیاده، دوچرخه‌سواران و خیابان‌های فرعی با دید کور مواجه است.

پروژه خودروی خودران گوگل از سال 2012 در مرکز تحقیقات سری Google X lab آغاز شده و محققان بدنبال طراحی و ساخت وسیله نقلیه هوشمندی هستند که بدون نیاز به دخالت انسانی، به کاهش حوادث رانندگی و افزایش ضریب ایمنی رانندگی کمک کرده و امکان مطالعه، استراحت یا کار کردن را برای سرنشینان خودرو فراهم می‌کند.

خودروی خودران نیاز به کنترل توسط انسان ندارد، اما در صورت بروز هرگونه نقص در عملکرد رایانه امکان کنترل وسیله نقلیه توسط فرد وجود دارد.

حسگرهایی رادار و لیزرهای مختلف بصورت لحظه‌ای اقدام به تهیه نقشه از محیط اطراف خودرو می‌کنند و نرم‌افزار مخصوص گوگل اشیاء پیرامون را به 4 دسته تقسیم می‌کند که شامل خودروهای در حال حرکت، عابران پیاده، دوچرخه‌سواران و اشیاء ساکن – خودورهای پارک شده، علائم و موانع – است.

با هدف بهترین عکس‌العمل در هنگام مواجه با دوچرخه‌سواران، مهندسان برنامه نرم‌افزاری مخصوصی طراحی کرده‌اند که با رهگیری حرکات دست، چرخش احتمالی دوچرخه‌سوار را تعیین می‌کند.

فناوری خودروی خودران بر روی 12 خودروی لکسوس RX450H SUVs در مسافتی بالغ بر 1.1 میلیون کیلومتر از بزرگراههای آمریکا با موفقیت مورد آزمایش قرار گرفته است و محققان امیدوارند که با توسعه این فناوری، امنیت جاده‌ها بطور قابل توجهی ارتقا پیدا کند.

پیش‌بینی می‌شود که فناوری خودروی خودران گوگل ظرف سه سال آینده (سال 2017) وارد بازار شود.


:: موضوعات مرتبط: خودرو ,خودرویی که روی در و دیوار حرکت می کند + عکس
نوشته شده در پنجشنبه 11 ارديبهشت 1393
بازدید : 28
نویسنده : Hadi

"Roewe" خودروی جالبی است که بر خلاف دیگر خودروهای دنیا قصد دارد از روی زمین به در و دیوار شهرها برود. این خودرو می تواند در تمامی جهات حرکت کند و حتی روی دیوارها رفته و از ساختمان بالا برود. این حالت باعث شده است تا لقب مورچه به این خودرو داده شود.

 

خودرویی که روی در و دیوار حرکت می کند + عکس 

 

خودرویی که روی در و دیوار حرکت می کند + عکس 

 

خودرویی که روی در و دیوار حرکت می کند + عکس 

 

خودرویی که روی در و دیوار حرکت می کند + عکس


:: موضوعات مرتبط: خودرو ,دستگاه افزایش "توان موتور" خودرو
نوشته شده در یکشنبه 07 ارديبهشت 1393
بازدید : 21
نویسنده : Hadi


دستگاه افزایش "توان موتور" خودرو
پاورباکس، دستگاه به ظاهر ساده‌ای است که شاید بزودی برای علاقه‌مندان به اتومبیلرانی تبدیل به وسیله‌ای ضروری شود، این وسیله در شرکت لهستانی موسوم به وی تک طراحی شده است.
  محققان دستگاه به ظاهر ساده ساخته‌اند که با وصل کردن آن به باتری خودرو می تواند میزان مصرف بنزین را تا ۱۲ درصد کاهش داده و توان موتور را یک پنجم بیشتر کند.
 
پاورباکس، دستگاه به ظاهر ساده‌ای است که شاید بزودی برای علاقه مندان به اتومبیلرانی تبدیل به وسیله‌ای ضروری شود. این وسیله در شرکت لهستانی موسوم به وی تک طراحی شده است. وصل کردن آن به باتری خودرو می تواند میزان مصرف بنزین را تا ۱۲ درصد کاهش داده و توان موتور را یک پنجم بیشتر کند. 

این شرکت ادعا می‌کند که پاورباکس اولین وسیله توان افزاست که می توان آن را با تلفن هوشمند کنترل کرد. 

مدیر اجرایی این شرکت می‌گوید: پس از وصل کردن باکس، حسگرها را نصب می کنیم که به ما امکان می دهد فشار سوخت، زمان بندی تزریق سوخت و دامنه عملکرد توربین را تغییر دهیم. اینها عواملی هستند که بر توان موتور تأثیر می‌گذارند.
 
پاورباکس اولین وسیله‌ای است که به راننده امکان می‌دهد سیستم کنترل موتور را مطابق سلیقه خود تنظیم کنید. معمولا راننده مجبور است برای تغییر تنظیم‌های کارخانه، به متخصص الکترونیک مراجعه کند و با وجود پاورباکس دیگر به این کار نیاز نیست.
 
همچنین می توان پاورباکس را با نرم افزارهای کاربردی آیفون یا آندروید کنترل کرد. مدیر اجرایی شرکت وی تک می‌افزاید: در چارچوب آندروید می توان از طریق بلوتوث با باکس ارتباط برقرار کرد و برای آیفون نیاز به اینترنت بدون سیم است. هر باکس رمز عبور شخصی دارد و پس از وارد کردن رمز عبور می توان باکس را با اینترنت بدون سیم یا بلوتوث پیدا کرد.
 
قیمت این وسیله حدود ۴۵۰ یورو است. شرکت وی تک امیدوار است که با افزودن نرم افزار به این وسیله، قابلیت‌های دیگری مانند قابلیت جلوگیری از سرقت خودرو و آشکار کردن نقص‌های مکانیکی را به آن بیافزاید.

:: موضوعات مرتبط: خودرو ,روش‌های مطالعه‌ی مبحثی (2)
نوشته شده در یکشنبه 07 ارديبهشت 1393
بازدید : 19
نویسنده : Hadi


روش‌های مطالعه‌ی مبحثی (2)

در ماه‌های پایانی سال روش مطالعه‌ی مبحثی در برنامه‌ی بعضی دانش‌آموزان قرار می‌گیرد. مطالعه‌ی مبحثی برای دانش‌آموزان با وضعیت درسی مختلف، متفاوت است و چنان‌چه به طور صحیح و با توجه به وضعیت تحصیلی دانش‌آموز انجام گیرد می‌تواند نتایج خوبی را در کارنامه‌ی دانش‌آموزان به ارمغان بیاورد.

توجه: روش مطالعه‌ی مبحثی بهتر است در درس‌های اصلی رشته‌ها انجام نشود و این درس‌ها به طور کامل مطالعه شوند. مثلاً در رشته‌ی تجربی درس زیست و شیمی مبحثی مطالعه نشود.

تقسیم‌بندی دانش‌آموزان برای مطالعه‌ی مبحثی:

ترازهای بالای 6000=A

ترازهای 5500 تا 6000=B

تراز‌های 5000 تا 5500=C

ترازهای کم‌تر از 5000=D

برای مطالعه‌ی مبحثی در هر رشته‌ای که هستید مهم‌ترین ابزار مورد نیاز شما بودجه‌بندی‌های کنکور در سال‌های اخیر است. این بودجه‌بندی‌ها برای نوروز 93 در سایت www.kanoon.ir به عنوان فایل ضمیمه در قسمت دانلود تابلوی نوروز قابل دانلود کردن و مشاهده برای شما دانش‌آموزان عزیز است.

دانش‌آموزان گروه A

اگر شما دانش‌آموزی با تراز بالای 6000 هستید؛ معمولاً این گروه از دانش‌آموزان در بین درس‌های خود درس خیلی ضعیف ندارند و از این رو کنار گذاشتن هیچ مبحثی برای این گروه توصیه نمی‌شود. پیشنهاد می‌شود همه‌ی مباحث را مطالعه کنید و اگر مباحث ناقص دارید آن‌ها را نیز کامل کنید؛ ولی در این بین می‌توانید از روش کمرنگ و پررنگ کردن مباحث برای مرور درس‌ها خصوصاً در ماه پایانی بهره ببرید. به این ترتیب هنگام مرور درس‌ها، مباحث با بودجه‌بندی بالا را در اولویت قرار داده و پررنگ‌تر مرور کنید اما مباحث کم‌اهمیت‌تر را کمرنگ‌تر مرور کرده و در اولویت بعد از مباحث پررنگ قرار دهید. دقت کنید که کم‌اهمیت به معنی بی‌اهمیت نیست. بسیار پیش آمده است که از مباحث کم‌اهمیت هم سؤالاتی طرح شده است.


:: موضوعات مرتبط: خودرو ,فرمانی که میزان خستگی راننده را تعیین می‌کند
نوشته شده در یکشنبه 07 ارديبهشت 1393
بازدید : 21
نویسنده : Hadi


فرمانی که میزان خستگی راننده را تعیین می‌کند

محققان دانشگاه واشنگتن سیستم جدیدی را طراحی کرده‌اند که بر اساس حرکات فرمان خودرو، خستگی راننده را تعیین می‌کند.

 خواب‌آلودگی راننده علت اصلی تصادفات محسوب می‌شود، به همین علت محققان بدنبال توسعه فناوری‌های مختلف برای تشخیص به موقع خستگی راننده و پیشگیری از تصادف هستند.

اغلب سیستم‌های موجود مبتنی بر سخت افزارهایی از جمله دوربین رهگیری حرکات چشم، دستگاه آزمایش واکنش یا عینک گوگل هستند.

برای طراحی این سیستم 29 داوطلب بمدت 10 روز در شیفت شب قرار داده شدند تا سطح خستگی افراد کاهش پیدا کند؛ این افراد بطور منظم در آزمون سنجش هوشیاری موسوم به PVT به همراه حضور در شبیه‌سازی رانندگی در طول شیفت‌های شبانه شرکت کردند.

نتایج آزمون PVT به همراه داده‌های جمع‌آوری شده از دستگاه شبیه‌ساز رانندگی، تغییر در حرکات فرمان و وضعیت قرار گرفتن بین خطوط را نشان می‌دهد که بهترین شاخص برای تعیین خستگی راننده محسوب می‌شوند.

براساس این داده‌ها، سیستمی طراحی شد که قادر به تشخیص زودهنگام خستگی و خواب آلودگی راننده بر مبنای تغییر در حرکات فرمان خودرو است؛ این سیستم از قابلیت نصب بر روی خودروهای جدید یا عرضه بعنوان لوازم جانبی برای خودروی‌های قدیمی برخوردار است.

نتایج این دستاورد در مجله Accident Analysis & Prevention منتشر شده است.


:: موضوعات مرتبط: خودرو ,اولین خودروی جهان که با iphone حرکت می‌کند
نوشته شده در چهارشنبه 03 ارديبهشت 1393
بازدید : 19
نویسنده : Hadi


اولین خودروی جهان که با iphone حرکت می‌کند
محققان با استفاده از فناوری‌های بکار رفته در گوشی تلفن همراه و تبلت‌ها موفق به ساخت یک خودروی منحصر بفرد شده‌اند.
کارشناسان به تازگی یک خودروی منحصر بفرد با قابلیت‌های استثنایی ساخته‌اند که می‌تواند با سرعت کم از راه دور توسط گوشی  iphone ipad و حتی کنسول بازی هدایت شود.

گفتنی است؛ این خودرو همچنین دارای سیستم تعیین موقعیت و پارک خودرو از طریق"فناوری لیزر" است که سبب راحتی کار راننده در هنگام پارک و یا حرکت دادن خودرو می‌شود.

بررسی‌ها نشان می‌دهند، از طریق این فناوری کاربر می‌تواند با استفاده از ابزارها به ویژه دوربین های نصب شده بر روی خودرو مسیر حرکت خود را از کیلومترها دورتر ببیند و خودرو را در مسیر دلخواه به حرکت درآورند.

این خودرو که از محصولات تولیدی "Land Rover" می باشد، حتی دارای یک سیستم اندازه گیری برف و آب در سطح جاده بوده که مانع از گیرکردن خودرو در برف و یا آب می‌شود.
 
این سیستم که همانند سیستم عمق یاب زیردریایی‌ها است، به ویژه برای امدادرسانان در مناطق دچار سانحه شده می‌تواند بسیار مفید باشد. 

سازندگان این خودرو قیمت تخمینی 50 هزار دلار را بر روی این دستگاه تعیین کرده‌اند و امیدوار به فروش موفق در سطح جهانی هستند.

:: موضوعات مرتبط: خودرو ,بازدید : 23
نویسنده : Hadi


خودروی هیبریدی ایرانی تا پایان سال وارد بازار می شود

معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین گفت: نمونه صنعتی خودروی هیبریدی پاراکس که مصرف بنزین را تا 45 درصد کاهش می دهد تا پایان سال جاری وارد بازار می شود.

یک تیم از پژوهشگران دانشگاه آزاد قزوین در سال 90 در پی یک دوره 15 ماهه مطالعات و تحقیقات وسیع موفق به تولید ساخت خودروی الکتریکی و هیبریدی شدند.
هادی سرگل زایی اظهار داشت: این خودرو امکان تجاری سازی شدن رادارد و قابلیت های مهمی دارد به طوری که با یکبارشارژ توان حرکت در مسافت 80 کیلومتر با سرعت 90 کیلومتر را دارد.

خودرو هیبریدی خودروی هوشمندی است که در سه حالت خودروی برقی، هیبریدی و اسپورت حرکت می کند و بسته به نوع حرکت، این خودرو به صورت هوشمند توان خود را تقسیم می کند.

این خودرو توسط یک گروه 17 نفره از متخصصان رشته های مکانیک، برق، نرم افزار و مهندسی صنایع دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین برای شرکت در مسابقات دانشگاه صنعتی شریف ساخته شده است. طراحی آن در سال 89 شروع و تست های عملی آن در سال 90 با موفقیت انجام شده است.

معاون پژوهشی دانشگاه آزاد قزوین بابیان اینکه اکنون نمونه آزمایشگاهی این خودرو ساخته شده است خاطرنشان کرد: براساس یک تفاهم نامه بین دانشگاه آزاد قزوین و شهرداری مشهد قرار است این خودرو به صورت صنعتی تولید شود.

سرگل زایی درباره بهای تمام شده این خودرو گفت: به طورمتوسط قیمت خودروهای خورشیدی، الکتریکی و هیبریدی بسیار بالاتراز خودروهای بنزینی است اما بعد از تولید انبوه امید است که قیمت آن کاهش یابد.

خودروی پاراکس یک خودروی هیبریدی است که با دو منبع انرژی برق و بنزین حرکت می کند و این توانایی را دارد که به صورت همزمان از دو منبع انرژی استفاده کند.

این خودرو به عنوان یک خودروی شهری شناخته شده است و با توجه به این که مصرف سوخت را کاهش می دهد و آلایندگی آن نیز کم است، انواع مختلف آن با استقبال خوبی در دنیا روبه رو شده است به گونه ای که روند تولید این نوع خودرو در سراسر دنیا سرعت گرفته است.

بخش بزرگی از این خودرو را باتری های آن تشکیل می دهد. مزیت دیگر این خودرو بهره برداری از سیستم های با فناوری پیچیده است. این وسیله نقلیه با برق شهری هم شارژ می شود در حالی که شارژ اصلی توسط موتور بنزینی خودرو انجام می شود.

هنگام استفاده از موتور بنزینی شارژ باتری خودرو پایین می آید و توان الکتریکی تبدیل به ژنراتور می شود. در این حالت موتور بنزینی، موجب حرکت خودرو می شود و ژنراتور را هم به چرخش درمی آورد و باتری را شارژ می کند. سپس دوباره ژنراتور به موتور الکتریکی تبدیل می شود و همزمان با موتور احتراقی، خودرو حرکت می کند.

وزن خودروی پاراکس 450 کیلوگرم است و به علت بدنه کاملاً کامپوزیتی بسیار سبک تر از خودروهای با بدنه فلزی و حتی آلومینیمی است.

بیشترین سرعت این خودرو در حالت هیبریدی 170 کیلومتر در ساعت است و در حالت اسپورت هم شتاب آن افزایش پیدا می کند وسرعت خودرو به 220 کیلومتر می رسد.

مصرف سوخت در حالت هیبریدی این وسیله نقلیه تا 45 درصد کاهش پیدا می کند.

:: موضوعات مرتبط: خودرو ,رنگین کمانی از جنس "رنو" + تصاویر
نوشته شده در جمعه 29 فروردين 1393
بازدید : 19
نویسنده : Hadi
"راس لاوگرو" مدیر ارشد طراحی "Twin’Z" است و خودرو را به همراه تیمش در میلان طراحی و نمونه اولیه آن را ساخته اند. این خودو ظاهری بسیار غیر معمول و همچنین جالب و رنگارنگ دارد.
 رنو یکی از شرکت های تولید کننده خودرو گاهی طرح های جالبی نیز ارائه می کند که بسیار متفاوت و البته عحیب هستند. این بار یک تیم طراحی "Twin’Z" را به همراه خود آورده است.

"راس لاوگرو" مدیر ارشد طراحی "Twin’Z" است و خودرو را به همراه تیمش در میلان طراحی و نمونه اولیه آن را ساخته اند. این خودو ظاهری بسیار غیر معمول و همچنین جالب و رنگارنگ دارد.

رنگین کمانی از جنس "رنو" + تصاویر

طراحان رنو برای این مدل بیشتر سعی کرده اند از ال ای دی ها و لامپ های رشته ای استفاده کنند و بیشتر در این خودرو از لامپ های مختلف استفاده شده است و شکل ظاهری آن را دگرگون کرده است.

بر روی بدنه این خودرو به غیر از قسمت لامپ ها رشته لامپ هایی از سقف شروع شده و نزدیکی چراغ های عقب و سپر پشتی ادامه دارد. بر روی درب ها نیز به همچنین رشته لامپ های مختلف کشیده شده است.

رنگین کمانی از جنس "رنو" + تصاویر

طراحان اعتفاد دارند این خودرو رنگ های طبیعت را نشان می دهد. تایر و رینگ ها سبز  رنگ هستند و بدنه نیز رنگ های متناسب با طبیهت اطرافش را نشان می دهد.

 استفاده از لامپ به روی خودرو ختم نمی شود و داخل آن نیز با رشته های نوری تزئین شده است. این خودرو دارای موتور برقی است تا محیط زیست نیز دچار مشکلاتی مانند آلودگی نشود.

رنگین کمانی از جنس "رنو" + تصاویر


"Twin’Z" به جای آینه های بغل خودرو از نمایشگرهای دیجیتالی استفاده می کند که می توانند آمار هر لحظه ای اطراف شما را اطلاع بدهند و اطلاعاتی بیشتر از یک آینه در اختیار شما قرار می دهند.

نمونه های از این خودرو ساخته شده است اما زمان دقیق حضور آن در خیابان ها مشخص نیست. این خودرو می تواند نسل های گوناگون را به خود جذب کند و البته خودرویی است که نظر تماشاچیان را نیز به خود جلب می کند.

 

رنگین کمانی از جنس "رنو" + تصاویر

:: موضوعات مرتبط: خودرو ,میکروکنترلری برای کاهش مصرف سوخت خودروها
نوشته شده در سه شنبه 26 فروردين 1393
بازدید : 13
نویسنده : Hadi


میکروکنترلری برای کاهش مصرف سوخت خودروها

محققان با استفاده از فناوری حافظه فلش 28 نانومتری، میکروکنترلر جدیدی ساخته‌اند که می‌تواند مصرف سوخت در خودروها را کاهش دهد.

این میکروکنترلر که توسط محققان یکی از تولیدکنندگان قطعات نیمه‌هادی در جهان ساخته شده است، با تنظیم مقدار تزریق سوخت و کنترل شرایط احتراق بهینه مصرف سوخت در خودروها را کاهش می‌دهد.

طراحی موتورها باید به شکلی انجام شود که مصرف سوخت در آنها به حداقل برسد، بنابراین باید مکانیسم‌های کنترل بنحوی تغییر کنند که بتوان روش‌های احتراق جدید ایجاد کرد.

پردازش زنده با سرعت بالا مانند سوئیچ بین دو الگوریتم کنترلی مختلف برای چنین طراحی‌هایی ضروری است. هر چند تعداد پردازشگرهای موجود در خودروها در حال افزایش است، اما موضوع کاهش مصرف سوخت امری بسیار مهم در طراحی خودروها است.

با روند فعلی توسعه خودروها باید ظرفیت فلش‌های روی تراشه پردازشگر خودروها سه برابر افزایش یابد؛ بنابراین باید فناوری جدیدی برای ساخت این حافظه‌ها ارائه شود که علاوه‌بر افزایش ظرفیت، ایمنی بالایی نیز داشته باشد.

فناوری پردازش 40 نانومتری شرکت رنساس تا 8 مگابایت حجم را روی فلش‌های حافظه تراشه‌ها حمایت می‌کند، بنابراین برای ساخت حافظه‌های 10 مگابایتی باید یک فناوری جدید ارائه کرد. از این رو شرکت رنساس به سوی استفاده از فناوری پردازشی 28 نانومتری روی آورده است که امکان حمایت از ظرفیت 16 مگابایتی را داراست. این فناوری، دارای ابعاد کوچک‌تری نسبت به همتای 40 نانومتری خود بوده و امکان کار در فرکانس 160 مگاهرتز را داراست.

تولید فلش با ظرفیت بالا و در این ابعاد کوچک، بسیار چالش برانگیز است و امکان حفظ کارایی آن در درازمدت دشوار بوده، اما شرکت رنساس نمونه اولیه‌ای از این حافظه را تولید کرده که هم ظرفیت بالایی دارد و هم امکان تلفیق با سیستم‌های پردازشی را داراست.

این حافظه فلش جدید کاملا با سیستم‌های طراحی شده خودروها تطابق داشته و موجب بهبود عملکرد آنها می‌شود. نتایج نشان می‌دهد که این حافظه نه تنها مصرف سوخت خودروها را از طریق کنترل تزریق سوخت کاهش داده، بلکه با پردازش بهتر اطلاعات، شرایط احتراق مناسب را می‌تواند ایجاد کند.

شرکت رنساس در حال راه‌اندازی خط تولید انبوه این حافظه است تا این محصول را برای استفاده در صنایع مختلف به بازار عرضه کند.


:: موضوعات مرتبط: خودرو ,بازدید : 21
نویسنده : Hadi


ساخت ضربه‌گیر سپر خودروها در پارک علم و فناوری سمنان

محققان پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان موفق به طراحی و ساخت ضربه‌گیر مخروط شیاردار پرشده از فوم با قابلیت افزایش میزان جذب انرژی، کاهش ماکزیمم نیروی لهیدگی و پایداری سازه شدند.

 داود معروفی، مسؤول مالکیت فکری پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان با اشاره به کاربردهای این ضربه گیر خاطرنشان کرد: این نوع ضربه گیر را می‌توان در نوک دماغه فضاپیماها و همچنین در پشت سپر خودرو در صنایع خودروسازی استفاده کرد.

وی تصریح کرد: اختراع ضربه‌گیر مخروطی شیاردار پر شده از فوم پلی اورتان با تأیید مرجع منطقه‌ای مالکیت فکری از سوی سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران گواهی تأییدیه علمی دریافت کرده است.

معروفی خاطرنشان کرد: این گواهی، اولین تأییدیه علمی اختراع است که پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان به عنوان مرجع منطقه‌ای مالکیت فکری پس از طی کردن فرایند داوری و ارزیابی علمی دریافت کرده است.

مسؤول مالکیت فکری پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان تصریح کرد: تأییدیه علمی سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی دارای بالاترین درجه اعتبار برای اختراعات در ایران است و مراجع منطقه‌یی به عنوان همکار سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، مسؤولیت ارزیابی علمی اختراعات، وظیفه فرهنگ سازی، آموزش، اطلاع رسانی و به کارگیری اختراعات در سطح منطقه را بر عهده دارند.


:: موضوعات مرتبط: خودرو ,بازدید : 13
نویسنده : Hadi


پایان خراش خودروها با پلاستیک خودترمیم‌گر جدید

محققان آلمانی نوعی پلاستیک را طراحی کرده‌اند که از طریق بازسازی ساختار مولکولی اولیه پس از آسیب‌دیدگی، قادر به ترمیم خود است.

محققان موسسه فناوری کارلسروهه (KIT) واکنش اتصال عرضی شیمیایی را توسعه داده‌اند که خواص خود ترمیمی کوتاه‌مدت مواد را تحت حرارت ملایم تضمین می‌کند.

آنها از امکان اتصال عرضی الیاف یا مولکول‌های کوچک از طریق واکنش برگشت‌پذیر برای تولید مواد خودترمیم‌گر استفاده کرده‌اند؛ این شبکه قابل تغییر، قادر به تجزیه ترکیبات اولیه و بازسازی مجدد پس از آسیب است.

پروفسور «بارنر کوولیک» سرپرست تیم تحقیقاتی تأکید کرد: این روش به هیچ کاتالیستی نیاز ندارد و مکانیسم خودترمیم‌گری هر زمان بوسیله حرارت، نور یا افزودن یک ماده شیمیایی آغاز می‌شود.

خواص خودترمیمی به طیف وسیعی از پلاستیک‌ها قابل انتقال بوده و بجز این ویژگی، مواد خواص دیگری نیز پیدا کرده و در دمای بالاتر براحتی ذوب می‌شوند.

این حوزه برای تولید بخش‌های پلاستیکی تقویت شده با الیاف بویژه در صنایع خودروسازی و هواپیماسازی کاربرد فراوانی دارد.

نتایج این دستاورد در مجله Advanced Materials منتشر شده است.


:: موضوعات مرتبط: خودرو ,مهندسی خودرو
نوشته شده در چهارشنبه 20 فروردين 1393
بازدید : 15
نویسنده : Hadi


مهندسی خودرو

مهندسی خودرو

مهندسی خودرو (به انگلیسی: Automotive engineering) بعنوان مادر کلیه رشته‌های منشعب از مهندسی مکانیک شناخته می‌شود زیرا مهندسی مکانیک با صنعت خودرو آغاز گردید و مکانیزمها و تکنیکهای و تجربیات حاصل از آن در بخش‌های دیگر بکار گرفته شد.این رشته در کشورهای پیشرفته تا سطح دکترا و در شاخه‌های گوناگون توسعه یافته‌است.

سیر تکامل

اتومبیل را شخص بخصوصی اختراع نکرد بلکه این وسیله بتدریج تکامل یافت و به شکل امروزی در آمد.اتومبیل‌های اولیه شبیه درشکه بود و با نیروی بخار به حرکت در می‌آمد. آغاز زندگی و پیدایش خودروهای موتوری به سال ۱۷۶۹ میلادی باز می‌گردد، هنگامی که مهندس نظامی فرانسوی، نیکولاس ژوزف کاگنوت، یک سه چرخه بخار را برای کشیدن و حمل و نقل قطعات توپ می‌سازد. پس از گذشت چند سال از آن تاریخ یک مدل بهتر ساخته می‌شود. در اثر برخورد آن با دیوار سبب رخ دادن نخستین پیش آمد رانندگی در تاریخ خودروهای جاده‌ای می‌گردد. در پی آن در سال ۱۷۸۴ میلادی یک خودرو با موتور بخار توسط مهندس اسکاتلندی جیمز وات ساخته می‌شود، که از کارایی چندانی برخوردار نبود. در سال ۱۸۰۲ میلادی ریچارد ترویتیک انگلیسی یک واگن بخار را به وجود آورد که فاصلهٔ میان کورنوال و لندن را می‌پیماید. یک شب به سبب فراموشی ترویتیک در خاموش کردن آتش دیگ بخار، واگن طعمه آتش سوزی شده و از بین می‌رود. بازار کالسکه‌ها و واگن‌های بخار در انگلیس تا سال ۱۸۶۵ میلادی رونق داشت تا اینکه سرانجام رقابت با راه آهن و نیز تصویب قوانین صریح علیه سرعت به عمر این دسته از خودروها پایان میدهد. نخستین سواری‌های عملی که موتور بنزینی توان آنها را فراهم می‌ساخت، در سال ۱۸۸۶ میلادی ایجاد شده و سازندگان عمده آن کارل بنز و گوتلیب دایملر می‌باشند که جدا گانه کارمی‌کردند

شروع صنایع اتومبیل

با اختراع موتور احتراقی در سال ۱۸۶۰ میلادی بوسیله یک نفر بلژیکی بنام اتی ین لونوار آغاز شد. در سال ۱۸۷۴ زیگفرید مارکوس در شهر وین یک موتور چهار سیلندر اختراع کرد که بوسیله بخار کار می‌کرد و از نوع موتورهای برون سوز بحساب می‌آمد. در سال ۱۸۷۶ یک مهندس آلمانی بنام نیکلاس اتو یک موتور احتراق داخلی را با موفقیت به مرحله ظهور رساند.تبدیل سوخت مایع به گاز تاثیر مهمی در این صنعت ایجاد کرد. دو نفر به نامهای گوتلیب دایملر و ویلهلم مایباخ که هر دوی آنها از اتو تجربه اندوزی کرده بودند در شهر اشتوتگارت در سال ۱۸۸۲ کارگاهی دایر نمودند و پس از گذشت یکسال اولین موتور خود را عرضه نمودند. موتور آنها نوعی موتور سبک با سرعت بالا در حدود ۹۰۰RPM بود که نسبت به موتورهای احتراق داخلی آن زمان که حداکثر دورشان ۲۰۰RPM بود نوعی موفقیت محسوب میشد. موتور ساخت دایملر کم کم از صورت تک سیلندر به نوع دو سیلندر V شکل مبدل گردید که مجهز به کاربراتور بود.کاربراتور موتور دایملر را مای باخ طراحی کرده بود.دایملر سیستم جرقه زنی بدیعی را به خدمت گرفت که به سیستم جرقه زنی لوله داغ موسوم بود.این روش عمل ایجاد جرقه توسط یک لوله پلاتینی که در بالای سیلندر قرار داشت و انتهای دیگرش توسط شعله سرخ نگهداشته می‌شد انجام می‌گردید. کارل بنز آلمانی که ده سال از دایملر جوان تر بود برای سیستم جرقه زنی خود از الکتریسته استفاده کرد. او موتور چهار سیلندریس را طراحی نمود و در روی یک وسیله نقلیه سه چرخ قرار داد. دو اثر دیگر کارل بنز یعنی سوپاپ قارچی شکل و سیستم خنک کاری با آب او هنوز مورد استفاده قرار می‌گیرند. سیستم خنک کاری دایملر به آب حرکت چرخشی اجباری نمی‌داد بلکه مخزن آبی در سطح بالاتر از موتور قرار داشت و آب گرم به علت سبک شدن بطرف بالا و آب سرد به جهت سنگینی بطرف پایین حرکت می‌نمود که به این سیستم ترموسیفون می‌گویند. بالاخره دایملر در سال ۱۸۸۶ یک وسیله نقلیه چهار چرخ طراحی نمود. در سالهای بعد بنز به عنوان تجارت وسیله نقلیه سه چرخ را ببازار عرضه کرد که به این ترتیب اولین اتومبیل به همراه سر و صدا و مشکلات فراوان وارد بازار شد. دایملر نیز با عرضه اتومبیل خود صنعت اتومبیل سازی را مجهز نمود تا با سرعت بیشتر وارد قرن بیستم شود.

نوآوری امیل لواسور

امیل لواسور توانست سامانه انتقال قدرت را که تا آن زمان تسمه‌ای بود بصورت کلاچ و گیربکس درآورد. به علاوه سیستم موتور جلو و محرک عقب را طراحی نمود. گرچه صنعت خودرو در آلمان متولد شد و در فرانسه رشد پیدا نمود ولی در کشورهای انگلیس و آمریکا پیگیری بیشتری نسبت به ان به عمل آمد. در انگلستان مردم استقبال خوبی از اتومبیل به عمل نیاوردند و می‌گفتند که حمل و نقل بوسیله چهار پا بهتر است نتیجتاً اتومبیل در انجا ممنوع گردید ولی در سال ۱۹۰۵ دولت انگلیس سفارش خرید اتومبیل را به یک شرکت انگلیسی داد.

قانون پرچم قرمز

قانونی به تصویب رسید که براساس آن به موتورهای بخاری اجازه می‌داد که در شهرها با سرعتی معادل قدم زدن حرکت کنند. برای لکوموتیوها سرعت مجاز تا سال ۱۸۶۵ برابر ۶ کیلومتر در ساعت تعیین شد. به دارندگان وسیله نقلیه به دیده تحقیر نگریسته می‌شد و آنها را موظف می‌کردند تا پشت سر یک نفر پرچم بدست با فاصله ۵۵ متر حرکت کنند.

جعبه‌دنده خورشیدی

در سال ۱۸۹۷.م یک فرد انگلیسی بنام فردریک لنچستر موتور دو سیلندری ساخت که در آن از جعبه‌دنده خورشیدی (گیربکس سیاره‌ای) با محور محرک بجای زنجیر محرک استفاده می‌شد. بعلاوه چرخدنده حلزونی، محور دنده عقب، میل لنگ، سیستم روغنکاری تحت فشار را به ثبت رساند. تا آن زمان روش روغنکاری قطره‌ای یا پاششی معمول بود. در فرانسه نیز شخصی بنام کنت آلبرت دودیون که جوانی اشرافی بود با مشارکت شخصی بنام ژرژبوتون یک موتور تک سیلندر هوا خنک ساخت. نام دودیون هنوز باقی است زیرا هم اکنون طرح او در محورهای عقب برخی خودرها مانندآستین و اوپل استفاده می‌شود. بوتون این طراح و متفکر به اصل پی برده بود که اگر ساختمان موتور و میل لنگ متعادل بوده و نیز لقی‌های قطعات متحرک نسبت بهم کم باشد می‌توان قدرت و سرعت زیادی را از موتور بدست آورد. طراحان دیگر نیز مانند لنچستر دریافتند که برای بازدهی بیشتر لازم است که سوپاپ‌های موتور بصورت مکانیکی باز و بسته شوند. در آن موقع رسم بود سوپاپ‌ها در اثر مکش پیستون باز می‌شدند و تحت نیروی فنر بسته می‌شدند.

طرح رنو

لوئی رنو از یک محور برای انتقال حرکت به چرخهای عقب استفاده کرد و در مسیر آن قفل گاردان به کار برد تا ارتعاشات تعلیق مستقل عقب بر محور محرک را حذف نماید. طرح دیگر رنو ساخت اتومبیل مسقف بود.

فناوری‌های پیشرفته

خودروسازان امروزی جهت دستیابی به سطوح بالاتر استانداردهای تعریف شده در زمینه‌های مختلف از جمله محیط زیست، مصرف سوخت، راحتی سرنشین، پایداری خودرو و مواردی از این قبیل از تکنولوژی‌های نوین و پیشرفته در خودروهای خود بهره می‌جویند. این فناوری‌ها اغلب از دهه 1980 میلادی توسط خودروسازان بزرگ دنیا طراحی، تولید و مورد توسعه قرار گرفته است. اما امروزه تمام خودروسازان دنیا بر موضع استفاده از فناوری پیشرفته در صنعت خودرو متفق‌القول هستند. برخی از این تکنولوژی (فناوری)ها عبارتند از: سیستم ترمز ضدقفل، سیستم کنترل کشش، سیستم کنترل پایداری خودرو، سیستم توزیع الکترونیکی نیروی ترمزی، سیستم سوخت رسانی تزریق مستقیم، سیستم کیسه ایمنی هوا، سیستم ترمز کمکی، سیستم مدیریت سوخت و جرقه، سیستم کمربند ایمنی پیش‌کشنده، سیستم تعلیق هوشمند، سیستم فرمان فعال و موارد بسیار دیگر.

البته باید این را مدنظر داشت که مرز معینی برای فناوری پیشرفته در صنعت خودرو وجود ندارد؛ از اینرو در برخی کتب مرجع دانشگاهی، سیستم جرقه الکترونیکی در زمرۀ فناوری‌های پیشرفته محسوب شده و در برخی کتب دیگر سیستم مدیریت سوخت و جرقه جزء فناوری‌های پیشرفته محسوب نشده است.

با توجه به رشد چشمگیر دانش و صنعت الکترونیک در سال‌های اخیر، امروزه می توان اینگونه بیان نمود که تمام فناوری‌های پیشرفته مورد استفاده در خودروها، برای نیل به عملکرد مطلوب، از سیستم‌های کنترل الکترونیکی خودرو و یا سیستم‌های مکاترونیکی خودرو استفاده می‌کنند.

مقاطع تحصیلی

در حال حاضر این رشته تحت دو عنوان در داخل کشور (بسته به دانشگاه محل تحصیل) شناخته می شود:

رشته مهندسی مکانیک گرایش خودرو

رشته مهندسی خودرو

برای تحصیل در این رشته، متقاضیان می توانند پس از اتمام دوره دبیرستان و پیش دانشگاهی از کنکور سراسری گروه ریاضی و فیزیک اقدام نموده و در صورت قبولی در مقطع کارشناسی پیوسته مشغول به تحصیل شوند.

همچنین دانش‌آموختگان هنرستانهای فنی و حرفه‌ای و کاردانش می توانند پس از شرکت در کنکور کاردانی پیوسته، در صورت قبولی در مقطع کاردانی پیوسته مشغول تحصیل شوند. این افراد پس از فارغ‌التحصیلی می توانند در کنکور کاردانی به کارشناسی (کارشناسی ناپیوسته) شرکت نموده و به تحصیل ادامه دهند.

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، محدودیتی برای فارغ‌التحصیلان سایر گرایش‌های مهندسی مکانیک وجود ندارد و حتی دارندگان مدرک کارشناسی سایر رشته‌ها به جزء مهندسی مکانیک نیز می توانند در صورت کسب حد نصاب و قبولی در این مقطع ادامه تحصیل دهند.

دانشجویان مقطع دکتری نیز صرفاً از میان دانش‌آموختگان کارشناسی ارشد رشته مهندسی مکانیک گزینش می شوند.

نکته قابل توجه آنکه در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری، این رشته به سه گرایش تقسیم می‌شود:

سیستم محرکه خودرو

سازه بدنه خودرو

طراحی سیستم های تعلیق، ترمز و فرمان

این رشته هم‌اکنون در دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی، دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی سهند،دانشگاه پیام نور، دانشگاه فنی و حرفه‌ای، دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه جامع علمی کاربردی در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می شود.

دروس تخصصی

دوره هنرستان

تکنولوژی مولد قدرت، تکنولوژی شاسی و بدنه و انتقال قدرت، تکنولوژی موتورهای دیزل، اجزاء ماشین، رسم عمومی و تخصصی، محاسبات فنی، کارگاههای مولد قدرت و شاسی و بدنه و دیزل، کارآموزی

دوره کاردانی

اصول سرپرستی، تکنولوژی انتقال قدرت معمولی۲، تکنولوژی دستگاھهای الکتریکی، کارگاه سوخت رسانی ۲، تکنولوژی سوخت رسانی۲، تکنولوژی شاسی وبدنه۲، کارگاه مولد فدرت ۲، تکنولوژی مولد قدرت۲، رسم فنی ۴، کارگاه انتقال قدرت اتوماتیک، کارگاه انتقال قدرت معمولی ۲، کارگاه دستگاھهای الکتریکی، کارگاه شاسی وبدنه۲، کارگاه نقص یابی،ترمودینامیک1، مکانیک سیالات1،فیزیک حرارت ، فیزیک مکانیک،استاتیک،مقاومت مصالح1 ، طراحی اجزا1،هیدرولیک و پنوماتیک مقدماتی،زبان تخصصی خودرو1، نقشه کشی باکامپیوترالبته از سال۸۸ به بعد این واحد در بیشتر دانشگاه ها حذف شده است ، هیدرولیک و پنیوماتیک، طراحی اجزاء ماشین ۱، کارآموزی/ تکنولوژی مالتی پلکس/کارگاه مالتی پلکس

دوره کارشناسی

اصول طراحی موتورهای پیستونی، تئوری حرکت خودرو، الکترونیک خودرو، کاربرد نرم‌افزار های رایانهای خودرو، تکنولوژیهای پیشرفته خودرو، سرومکانیزم، هیدرولیک ماشین آلات سنگین، مقاومت مصالح ۲، طراحی اجزاء ماشین ۲، کارگاه ماشین ابزار، کارگاه تراشکاری قطعات خودرو، کارگاه مدل سازی و ریخته گری، کارگاه سوخت رسانی گازی، کارگاه الکترونیک خودرو، مصالح مهندسی، طراحی ماشینهای دوار، اصول طراحی کارخانه، مدیریت و اقتصاد صنعتی، یاتاقان و مکانیزم روغنکاری،سروو مکانیزم، ترمودینامیک 2، ارتعاشات، دینامیک ، سوخت و احتراق ،زبان تخصصی2،مکانیک سیالات2، انتقال حرارت ، کار آموزی، پروژه.

دوره کارشناسی ارشد

بسته به گرایش تحصیلی دروس زیر ارائه می‌گردد که تعداد زیادی از آنها با دروس گرایش های طراحی کاربردی و تبدیل انرژی یکسان است:

 

سیستم محرکه خودرو:

اصول تکنولوژی خودرو، موتورهای احتراق داخلی، ریاضیات مهندسی پیشرفته1، طراحی وشبيه سازی موتورهای پيستونی، ديناميک سيالات محاسباتی، سيستمهای حرارت و سيالات خودرو، موتورهای احتراق داخلی پيشرفته، طراحی سيستمهای انتقال قدرت، اجزاء محدود، کاربرد کنترل پيشرفته در خودرو، بهينه سازی، موتورهای ديزل پيشرفته، ارتعاشات پيشرفته، سوخت و احتراق پيشرفته در خودرو، سمينار، پايان نامه.

سازه بدنه خودرو:

اصول تکنولوژی خودرو، مکانيک محيطهای پيوسته، الاستيک، ریاضیات مهندسی پیشرفته1، اجزاء محدود، مکانيک ضربه در سازه خودرو، ارتعاشات پيشرفته، طراحی و تحليل سازه و بدنه خودرو، آيروديناميک خودرو، بهينه سازی، خستگی و شکست در سازه خودرو، روشهای پيشرفته توليد بدنه خودرو، تئوری ورقها و پوسته ها و کاربرد در سازه خودرو ، طراحی سيستمهای شاسی، ارتعاشات و آکوستيک سازه و بدنه، سمينار، پايان نامه.

طراحی سیستم های تعلیق، ترمز و فرمان:

اصول تکنولوژی خودرو، روشهای عددی، ریاضیات مهندسی پیشرفته1، طراحی سيستمهای انتقال قدرت، طراحی سيستمهای شاسی، ديناميک خودرو، ارتعاشات پيشرفته، کاربرد کنترل پيشرفته در خودرو، ديناميک پيشرفته، بهينه سازی، طراحی و تحليل سازه و بدنه خودرو، ارتعاشات و آکوستيک سازه و بدنه، سمينار، پايان نامه.

دوره دکتری

رياضيات مهندسی پيشرفته 2، الکترونيک خودرو پيشرفته، تکنولوژی محصول،

روشهای طراحی نوين در خودرو، کاربرد مواد جديد در خودرو، موتورهای احتراق داخلی پيشرفته2، سيستمهای جانبی تبادل حرارت در خودرو، سيستمهای انتقال قدرت پيشرفته، سيستمهای شاسی پيشرفته، ديناميک خودرو پيشرفته، سازه و بدنه خودرو پيشرفته، روشهای پيشرفته توليد در صنعت خودرو، مباحث پيشرفته مديريت توليد در صنعت خودرو سازی، مديريت استراتژيک توسعه محصول جديد در صنعت خودرو سازی، مباحث منتخب در اقتصاد صنعت خودرو سازی، سمينار، پايان نامه.

شرکت‌های فعال در ایران

شرکت سایپا

سایپا دیزل

ایران خودرو

پارس خودرو

گروه بهمن

تراکتور سازی تبریز

شرکت صنایع خودروسازی مدیران

رخش خودرو

رانیران

زاگرس خودرو

شرکت مرتب

بم خودرو

کرمان خودرو

هپکو

مراکز پژوهشی در ایران

شرکت آزمایش و تحقیقات قطعات و مجموعه خودرو (ایتراک ITRAC): بر اساس تفکر راهبردی ستاد سیاست گذاری صنعت خودرو درسال ۱۳۷۶ با مشارکت ۸۰ شرکت طراحی و مهندسی و سازنده قطعات ومجموعه‌های خودرو به عنوان نخستین مرکز ملی جامع و معتبر آزمایشگاهی در صنعت خودرو فعالیت خود را اغاز کرده‌است

موسسه پژوهشی فناوری‌های نوین در صنعت خودرو: در آبان ماه ۱۳۸۴ به صورت مشترک توسط گروه صنعتی ایران خودرو و دانشگاه تهران تاسیس شده‌است. هدف این موسسه برقراری ارتباط فعال و موثر بین دانشگاه و صنعت می‌باشد تا از یک طرف مشکلات صنعت با بکار گیری توان و استعداد علمی کشور و نیروهای محقق دانشگاهی در جهت افزایش قدرت رقابت در سطح بین‌المللی به بهترین نحو حل شود و از طرف دیگر، تحقیقات دانشگاهی پیشرفته به سمت تقویت و افزایش بهره وری اقتصاد ملی شکل یابد.

شرکت تحقیق، طراحی و تولید موتور ایران خودرو (ایپکو IPCO):قرارگیری درکنار یک خودروساز بزرگ، جذب فارغ التحصیلان توانا و نخبه دانشگاههای ایران، ارتباط تنگاتنگ با شرکتهای اصلی فعال در زمینه توسعه قوای محرکه، سرمایه گذاری قابل توجه در زمینه سخت افزارها و نرم‌افزارهای توسعه محصول و همچنین ارتباط صمیمانه با بسیاری از سیاستگذاران صنعت خودرو و نفت ایران، ایپکو را به مهمترین شرکت تأمین کننده خدمات مهندسی صنعت قوای محرکه درمنطقه تبدیل کرده‌است.


:: موضوعات مرتبط: خودرو ,بازدید : 13
نویسنده : Hadi


ژاپنی ها خودروی شناور ساختند/ خودرویی که غریق نجات می‌شود
یک شرکت ژاپنی خودروی برقی سبک وزنی ساخته است که قابلیت شناور شدن بر روی آب را دارد.

در مواقع بروز بلایای طبیعی از جمله سیل، توفان و سونامی که خودروهای معمولی زمین گیر می شوند، آنچه که برای حمل و نقل به ذهن می رسد بالگردهای ارتش و قایق های کوچک است.

ژاپنی ها اکنون خودروی 460 کیلوگرمی ساخته اند که در این مواقع می توان از آن استفاده کرد. آنها قصد دارند محصول خود را به بازارهای آسیایی عرضه کنند.

در جدیدترین گزارش هیات بین المللی تغییرات اقلیم سازمان ملل آمده است مناطق زیادی در سراسر جهان با افزایش باران های شدید مواجهه خواهند شد.

هنوز مشخص نیست این خودرو که Concept One نام دارد در بلایای طبیعی بزرگ مقیاس چگونه عمل می کند.

این خودروی دو زیست دارای یک جت ژنراتور آب برای به حرکت کردن بر روی جاده های آب گرفته استفاده می کند.

ایده ساخت این خودرو نخستین بار پس از سونامی سال 2011 ژاپن، به ذهن هیدو تسوروماکی مدیر شرکت خودروسازی Fomm رسید.

خودروی کانسپت وان مانند دیگر خودروهای کوچک برقی از باتری لیتیوم یونی استفاده می کنند اما به نظر می رسد برای سفر در مناطق آب گرفته دامنه 100 کیلومتری اش بسیار محدود باشد.

این خودرو نیز مانند دیگر خودروهای برقی به زیرساخت های لازم برای شارژ باتری نیاز دارد.

اگرچه چنین خودرویی می تواند چندین ساعت حرکت کنند اما بعید به نظر می رسد وقتی سطح شارژ باتری کاهش یافت،  زیرساخت برقی در مواقع اضطراری سیل و آب گرفتگی در درسترس باشد.

این شرکت هنوز به طور خاص به جزئیات اینکه این خودرو چه مدت می تواند تا پیش از آن پایان شارژش در آب شناور بماند اشاره ای نکرده است.

شرکت سازنده این خودرو با اشاره به اینکه این خودرو باید فقط در مواقع ضروری فعال شود اعلام کرد این خودرو در حالت شناور حرکات محدودی دارد.

از این رو به نظر نمی رسد وقتی این خودرو توسط یک سیل شدید در آب فرو رود، بتوان اصلا از آن استفاده کرد.

اگرچه این خودرو کوچک است اما خود را به عنوان کوچک ترین خودرو برقی چهار نفره جهان معرفی کرده است.

با این حال در مواقع اضطراری می توان یک یا دو نفر دیگر را به آن سوار کرد.

این خودرو در مناطقی که دچار آب گرفتگی معابر می شوند مفید خواهد بود  و احتمالا زیاد به کار مناطقی که سطح آب بیش از اندازه بالا می آید نمی آید.

گفته می شود تولیدتجاری این خودروی دو زیست در سال 2015 آغاز می شود.


:: موضوعات مرتبط: خودرو ,سوپر لیموزین Quant +عکس
نوشته شده در دوشنبه 18 فروردين 1393
بازدید : 15
نویسنده : Hadi
کمپانی نوظهور نانو فلوسل در لیختن اشتاین تحت استارت آپ بیزینس جدید سوپرلیموزینی الکتریکی بنام Quant طراحی کرده که هم اسپرت است و هم لیموزین .

کمپانی نوظهور نانو فلوسل در لیختن اشتاین تحت استارت آپ بیزینس جدید سوپرلیموزینی الکتریکی بنام Quant طراحی کرده که هم اسپرت است و هم لیموزین .

چرخهای 22 اینچی با 920 اسب بخارو صفر تا صد 2.8 ثانیه ای از ویژگی های این  e Sportlimousine است.

این اتومبیل دو تانک 200 لیتری سوخت (از مایعی ناشناخته) دارد که تا 600 کیلومتر را به راحتی جواب می دهد. در ترکیب سوخت آن از آب نمک و ترکیبات شیمیایی ناشناخته استفاده شده است که سلولهای سوختی با باطری های الکتروشیمیایی قدرت اصلی را تولید می کنند.

5.3 در 2.2 در 1.35 متر ابعاد این اتومبیل است و 2300 کیلوگرم وزن دارد. قرار است 2015 الی 2016 راهی بازار شود و قیمتی برای آن تعیین نشده است.

 

سوپر لیموزین  Quant +عکس

سوپر لیموزین  Quant +عکس


:: موضوعات مرتبط: خودرو ,بازدید : 15
نویسنده : Hadi


شارژ خودروهای برقی با استفاده از انرژی ترمز ترن ها

شرکت مترو مادرید پایتخت اسپانیا با استفاده از سیستم توقف ترن های مترو خودروهای برقی را شارژ می کند .

شهر مادرید روز گذشته ، شاهد تاسیس نخستین جایگاه شارژ خودروهای برقی دراسپانیا بود که انرژی ایجاد شده از سیستم ترمز ترن ها در هر ایستگاه را به برق تبدیل می کند .

شرکت مترو مادرید ازسه سال پیش دراین پروژه که ˈترین تو کارˈ (Train2Car ) نام دارد همراه دو شرکت ˈزیمنسˈ وˈسیتروئنˈ کار می کند واین شرکت خودرو سازی، بخشی از تأسیسات خود درپایتخت اسپانیا را به شرکت مترو داده تا که نخستین جایگاه شارژ خودروهای برقی را در آن نصب کند .

شرکت مترو دراین رابطه گفته است که این جایگاه برقی، خودروها را با تکنولوژی جریان برق مستقیم شارژ می کند که یک سیستمی سریع شارژ است درحالی که با جریان متناوب شهری، خودروها باید چندین ساعت به جریان برق وصل باشند تا شارژ شوند .

این شرکت افزوده است : مزیت اصلی این سیستم شارژ برای کاربر ، صرفه جویی در زمان شارژ است به طوری که با این سیستم ، یک خودرو ظرف 20 تا 30 دقیقه شارژ می شود.


:: موضوعات مرتبط: خودرو ,خودرو و قطار شناور + تصاویر
نوشته شده در یکشنبه 17 فروردين 1393
بازدید : 23
نویسنده : Hadi
خودرو یا قطار شناور موجب آلودگی کمتر و کاهش مصرف انرژی می‌شود.
خودروساز فولکس واگن در سال 2012 در مورد پروژه خود که یک خودروی شناور مانند حبابی شناور در هوا بود درخواست ساخت داد که امروز این پروژه تحقق پیدا کرده است.

با ده‌ها هزار نفر از شرکت‌کنندگان، پروژه خودروی مردمی موفقیت بدست آورد.

خودرو و قطار شناور + تصاویر

در میان آنها «وانگ جیا» یک کاربر چینی ماشینی طراحی کرده بود که آلودگی در هوا ایجاد نمی‌کند و چند اینچ بالاتر از سطح زمین حرکت می‌کند.

این خودرو در قالب یک حباب طراحی و ارائه شده است. خودروی شناور با درهای کشویی بر روی ریل‌های الکترومغناطیسی لیز می‌خورد.

کنترل آن با یک فرمان ساده است. این وسیله نقلیه مجهز به سیستمی است که از برخورد به موانع جلوگیری می‌کند.

خودرو و قطار شناور + تصاویر

در چین و در ژاپن قطار شناور نیز توسعه یافته است. این قطار شبیه به یک قطار کلاسیک و قدیمی است اما چرخ و ریل ندارد و کاملا یک وسیله شناور است که در بالای ریل قرار می‌گیرد.

این فناوری اجازه می‌دهد تا قطار با سرعت بیش از 500 کیلومتر در ساعت حرکت کند و باعث آلودگی کمتر و کاهش مصرف انرژی می‌شود.

 


:: موضوعات مرتبط: خودرو ,بازدید : 20
نویسنده : Hadi


این خودرو هر صد سال یک بار سوختگیری می کند + تصاویر
خودرویی توسط شرکت آمریکایی طراحی شده است که با یک بار سوخت‌گیری، تا یک قرن حرکت می‌کند.

خودرویی توسط شرکت آمریکایی طراحی شده که قادر است با یک بار سوختگیری تا یک قرن حرکت کند و موجب صرفه جویی در بنزین می‌شود.

این خودرو 100 سال بدون سوختگیری و شارژ برق از طریق مواد معدنی توریوم که قادر به تولید مقدار قابل توجهی انرژی است حرکت می‌کند.

این عنصر شیمیایی بخشی از متراکم‌ترین مواد معدنی است که درحد زیادی تولید انرژی می‌کند یعنی حدود 20 میلیون برابر بیشتر از ذغال سنگ، در نتیجه با 8 گرم توریوم این خودرو می‌تواند یک قرن کار کند.

«چارلز استیونس» مدیر این شرکت گفت: البته مشکلی که وجود دارد وجود رادیو اکتیو است که کاربر باید از خود محافظت کند چون تشعشعات آن بسیار زیاد است و برای این کار یک فویل آلومینیوم ساده برای حفاظت کافی است و مزیت دیگر توریوم نسبت به اورانیوم این است که تولید آن سه برابر بیشتر است و ذخایر آن در هند، استرالیا و آفریقا موجود است.

این خودرو هنوز یک طرح توسط «لوزن کولسوس» است که این پروژه را با نام تجاری کادیلاک طراحی کرده است و می‌تواند جایگزینی برای نفت و کارآمدتر و سازگار با محیط زیست باشد.

برای دیدن عکسها به ادامه مطلب بروید.


:: موضوعات مرتبط: خودرو ,فناورانه ترین و پاک ترین خودروهای سال 92
نوشته شده در یکشنبه 17 فروردين 1393
بازدید : 19
نویسنده : Hadi


فناورانه ترین  و پاک ترین خودروهای سال 92
کاهش مصرف انرژی، کاهش آلودگی هوا، افزایش راحتی، استفاده آسان در شهرهای شلوغ و افزایش سطح ایمنی سرنشینان و عابرین پیاده مهمترین عواملی هستند که مهندسان و طراحان خودرو  را به ساخت خودروهای جدید تشویق می کنند.

در سالی که گذشت شرکت های خودروسازی مهم جهان از جمله تویوتا، فورد، میتسوبیشی و پژو و از سوی دیگر شرکت های فناوری از جمله گوگل و اپل گام های مهمی را در جهت تولید خودروهای سبز و فناورانه برداشتند.

خودروهایی که از بنزین و سوخت های فسیل استفاده نمی کنند، خودروهایی که به تلفن هوشمند مرتبط می شوند و خودورهایی که به طور خودکار پارک می شوند از جمله برخی خودروهای جدید و رونمایی شده در سال 92 هستند.

در این گزارش به برخی از این خودروهای نوآورانه اشاره می شود:

* فناورانه ترین خودروها 

* خودرویی با فناوری پیشگویی
شرکت خودروسازی میتسوبیشی الکتریک از فناوری پیشگویی برای خودروهای خود رونمایی کرده است که در صورت مواجهه با ترافیک و بر اساس تاریخچه رانندگی پیشین، به راننده مسیر جایگزین پیشنهاد می کند.

راننده با این سیستم که Ultra-simple HM ( میانجی انسان – ماشین فوق ساده ) نام دارد به سادگی می تواند با فشار دادن یک دکمه برنامه رادیویی مورد علاقه خود را بیابد، با شماره تلفن های مورد نظر خود تماس برقرار کرده و حتی وضعیت تهویه هوای خودرو را تغییر دهد.

* رونمایی از خودرویی که با خلق راننده تغییر رنگ می‌دهد

شرکت تویوتا موتورز  از وسیله نقلیه ای شبیه به یک آفتاب پرست رونمایی کرد که براساس خلق و خوی راننده تغییر رنگ می دهد. اتومبیل جدید تویوتا با قابلیت تغییر رنگ در میان مدلهای مفهومی است که تویوتا در سال گذشته از آن رونمایی کرد.

از این خودرو که هنوز درحال ساخت است با نام تویوتا FV2 نام برده می شود و کاربردهایی دارد که مهندسان تصور می کنند روزی از حالت آزمایشی خارج می شود و برای رباتهای انسان نما قابلیت تشخیص صدا و صورت آنها استفاده می شود.

:: موضوعات مرتبط: خودرو ,با ارزان‌ترین خودروهای کم مصرف جهان آشنا شويد
نوشته شده در یکشنبه 03 فروردين 1393
بازدید : 30
نویسنده : Hadi

در سال‌های گذشته، مصرف سوخت ۴۰ مایل برای هر گالن و یا ۶ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر، تبدیل به یکی از نشانه‌های مصرف بهینه سوخت در خودروها شده است. تقریباً تمام خودروهای کوچک کمپانی‌های معتبر به این میزان از مصرف سوخت رسیده‌اند و حتی بعضی از خودروهای سدان سایز متوسط، چنین مصرف سوختی دارند. در هر حال، لزومی ندارد که ‍پول زیادی برای داشتن این میزان مصرف سوخت، صرف کنید. در این بررسی، سعی ما بر این بوده که ارزان‌ترین خودروها را با مصرف سوخت زیر ۶ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر پیدا کنیم. معیار این بررسی، تخمین‌های سازمان حفاظت محیط زیست امریکا برای مصرف سوخت در شهر، جاده و به صورت ترکیبی بوده است.


نتیجه‌ای که ما را شگفت‌زده کرد، حضور ۱۰ خودرو در این لیست با قیمت زیر ۲۰ هزار دلار بود. در قیمتی که برای هر خودرو در این لیست آمده، پکیج‌های لازم برای رسیدن به حد مطلوب مصرف سوخت نیز لحاظ شده است.

میتسوبیشی میراژ DE مدل ۲۰۱۴ – ۱۳۷۹۰ دلار

    ۶/۹۲ لیتر در شهر، ۵/۶ لیتر در جاده و ۶/۳۶ لیتر به صورت ترکیبی

2014 Mitsubishi Mirage

کوچکترین مدل میتسوبیشی، اگر از هر لحاظ دیگری به صرفه نباشد، در مورد مصرف سوخت بسیار به‌صرفه است و دارای مصرف سوخت بسیار خوب ۵/۶ لیتر در جاده است. قیمت نسبتاً پایین مربوط به مدل پایه میتسوبیشی میراژ DE است که به صورت استاندارد همراه با سیستم گیربکس ۵ دنده دستی عرضه می‌شود که اگر این هاچ‌بک ۷۴ اسب‌بخاری را با سیستم CVT همراه کنیم، چیزی که هزار دلار دیگر هزینه نیاز دارد، می‌توانیم مصرف سوخت بهتر ۵/۳۵ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر را از این خودرو شاهدباشیم.

نیسان ورسا سدان S Plus مدل ۲۰۱۴ – ۱۴۶۰۰ دلار

    ۷/۵۹ لیتر در شهر، ۵/۸۸ لیتر در جاده و ۶/۷۲ لیتر به صورت ترکیبی

2014 Nissan Versa

نیسان ورسا یکی از ارزان‌ترین خودروهای امروز در بازار است و نیاز به اضافه کردن بسته‌های زیاد به ورسا S برای رسیدن به مصرف سوخت زیر ۶ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر نیست. اگر مدل پایه S را با سیستم گیربکس ۵ دنده دستی‌اش به سیستم CVT مجهز کنیم، به راحتی می‌توانیم به این میزان مصرف سوخت برسیم. این آمار برای نیسان ورسا نوت هاچ‌بک نیز صدق می‌کند؛ البته قیمت این مدل از ۱۶ هزار و ۵۰ دلار شروع می‌شود.

فیات ۵۰۰ Pop مدل ۲۰۱۴ – ۱۶۹۹۵ دلار

    ۷/۵۹ لیتر در شهر، ۵/۸۸ لیتر در جاده و ۶/۹۲ لیتر به صورت ترکیبی

2014 Fiat 500

مدل زیبا و اروپایی فیات ۵۰۰ هاچ‌بک هم می‌تواند به عنوان یک خودروی ارزان و هم به عنوان یک خودروی به‌صرفه معرفی شود. این خودروی سبک ایتالیایی، اگر به سیستم گیربکس استاندارد خود، یعنی ۵ دنده دستی، مجهز باشد، به میزان ۵/۸۸ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر جاده، سوخت مصرف می‌کند. البته باید در این حالت، با فضای تَنگ داخل کابین و قدرت ۱۰۰ اسب‌بخار موتور ۱/۴ لیتری، کنار بیایید. با این حال، فیات ۵۰۰ تمام تلاشش را برای وضعیت بهتر طراحی انجام داده است و حتی مدل کانورتیبل 500c با قیمت ۲۰ هزار و ۴۹۵ دلار نیز عرضه شده است.

شورولت سونیک سدان LT مدل ۲۰۱۴ – ۱۷۲۰۵ دلار

    ۸/۱۱ لیتر در شهر، ۵/۸۸ لیتر در جاده و ۷/۱۳ لیتر به صورت ترکیبی

2014 Chevrolet Sonic Sedan

وقتی شورولت سونیک با موتور ۱/۴ لیتری توربو همراه شود، تبدیل به یک خودروی سبک شهری می‌شود که می‌تواند مصرف سوختی زیر ۶ لیتر در بزرگراه داشته باشد. برای رسیدن به این میزان مصرف سوخت، خریداران باید از سیستم گیربکس ۶ دنده اتوماتیک چشم‍پوشی کرده و سیستم گیربکس استاندارد دستی ۶ دنده را انتخاب کنند و همین‌طور آ‍پشن موتور توربو را با قیمت ۷۰۰ دلار داشته باشند. مدل سونیک به صورت چهار در سدان و یا هاچ‌بک با اضافه قیمت ۷۰۰ دلار عرضه شده است.


:: موضوعات مرتبط: خودرو ,باتری نفس‌کش به کمک خودروهای آینده می‌آید
نوشته شده در چهارشنبه 28 اسفند 1392
بازدید : 19
نویسنده : Hadi


باتری نفس‌کش به کمک خودروهای آینده می‌آید

باتری جدیدی که نفس می‌کشد، روزی جایگزین باتری‌های لیتیم-یون برای نیرودهی خودروهای الکتریکی خواهد شد.

فروش وسایل نقلیه الکتریکی در سال 2013 تقریبا دو برابر شد اما بسیاری از آن‌ها فقط با یک بار شارژ نمی‌توانستند بیش از 100 مایل را طی کنند.

به منظور افزایش این میزان تا سه برابر یا بیشتر، محققان باتری را ارائه داده‌اند که نفس می‌کشد و شاید روزی جایگزین فناوری باتری لیتیم-یون به کاررفته در وسایط نقلیه شود.

تفاوت اصلی بین باتری‌های لیتیم-یون و لیتیم-هوا در این است که باتری لیتیم-هوا کاتد معمولی (جزء کلیدی دخیل در جریان الکتریکی) را با هوا جایگزین می‌کند. این موضوع باتری فلز-هوای قابل‌شارژ را سبک‌تر کرده و آن را قادر می‌سازد انرژی بیشتری را در مقایسه با همتای تجاری‌اش در خود جای دهد.

دانشمندان دانشگاه Mie ژاپن، جزئیات ابداع خود را در دویست و چهل و هفتمین «نشست و نمایشگاه ملی انجمن شیمی امریکا» در دالاس ارائه دادند.


:: موضوعات مرتبط: خودرو ,بازدید : 27
نویسنده : Hadi


خودورهایی که احساسات راننده را نظارت می‌کنند
نمونه اولیه این دستگاه قادر به خواندن بیان چهره راننده با استفاده از یک دوربین کوچک تعبیه شده در خودرو است.

دانش پژوهان موسسه EPFL لوزان سوئیس این سیستم را که توانایی تشخیص 7 احساس ترس، خشم، شادی، غم، تنفر، تعجب و سوء ظن دارد، ساخته اند.

آنها معتقدند فناوری شان می تواند در پزشکی، بازاریابی، بازی و رانندگی ایمن کاربرد داشته باشد.

این محققان می گویند علاوه بر خستگی، وضعیت روحی راننده نیز یک عامل خطر برای رانندگی محسوب می شود. بویژه خشم و عصبانیت می تواند راننده را تهاجمی تر و کم توجه تر کند.

این پژوهشگران با همکاری شرکت پژو سیتروئن نمونه اولیه این دستگاه را ساختند که می بایست بر چالش اندازه گیری احساسات در فضای کوچک و بدون منحرف کردن ذهن راننده، غلبه کند.

پژوهشگران سوئیسی ایده سازگاری دستگاه  تشخیص چهره را برای استفاده در خودرو با استفاده از دوربین فروسرخ که پشت فرمان قرار می گیرد مطرح کرده بودند.

اما مشکلی که این محققان با آن رو به رو بودند تفاوت افراد در شیوه های مختلف بیان احساسات است که تشخیص آن را برای دستگاه دشوار می سازد.

از این رو تصمیم گرفتند فقط دو بیان احساس یعنی خشم و نفرت را انتخاب کنند که جلوه هایی شبیه خشم هستند.

این سیستم نخست این دو احساس را با استفاده از یک سری تصاویر از افراد که معادل این بیان چهره هستند، شناسایی کرده و سپس همین کار را با استفاده از تصاویر ویدیویی انجام داد.

با استفاده از این سیستم یادگیری، این دستگاه می توانست به طور دقیقی خشم را در اغلب موارد تشخیص دهد و فقط زمانی که فرد به شیوه دیگری خشم خود بروز داد، نتوانست تشخیص درستی از وضعیت روحی راننده عرضه کند.

دانشمندان قصد دارند سیستمی بسازند که بتواند به طور زمان واقعی با یک الگوریتم نظارت بر چهره پیشرفته تر کار کند.

این گروه از محققان همچنین بر روی تشخیص خستگی راننده کار می کنند و درصد بسته شدن چشم را اندازه گیری می کند که می تواند روزی برای ساخت سیستم های ایمنی به کار گرفته شود که راننده خواب آلوده را متوقف می کند.

علاوه بر این آنها قصد دارند حواس پرتی راننده را با استفاده از سیستم های لب خوانی و تشخیص صدا تشخیص داده و از وضعیت روحی راننده مطلع شوند.


:: موضوعات مرتبط: خودرو ,بازدید : 30
نویسنده : Hadi


ساخت مولد گاز HHO برای "کاهش آلایندگی انواع خودرو"
محققان مرکز تحقیقات فیزیک پلاسمای واحد علوم و تحقیقات، موفق به ساخت مولد گاز HHO و استفاده از آن برای کاهش آلایندگی انواع خودرو و کاهش مصرف سوخت آن ها شدند.
نادر عزیزی محقق این پروژه که به سرپرستی دکتر قرآن نویس رئیس مرکز تحقیقات فیزیک پلاسمای این واحد انجام شد گفت: برای ساخت این مولد، مدت یکسال زمان صرف شده است.  

وی با بیان این مطلب که اخیرا آلاینده های خروجی حاصل از احتراق سوخت های فسیلی اعم از بنزین ، گازوئیل و گاز CNG در حال افزایش بوده و این امر توجه جهانی را به سوی خود معطوف ساخته است گفت: در ایران آلودگی کلان شهرها بخصوص تهران مشکلات زیادی را در بهداشت و سلامت برای مردم ایجاد می کند و در دراز مدت نیز تاثیر زیادی بر روی هزینه های سنگین بهداشت و درمان و بیمه نشان خواهد داد. 

وی ادامه داد: تمام تحقیقات نشان می دهد که افزایش دمای زمین راجع به تجمع گازهای خروجی از اگزوز های طرح های صنعتی و اگزوز اتومبیل ها است بطوریکه وسایل نقلیه موتوری سهم بیشتری مربوط به تولید این نوع گاز ها را بخود اختصاص می دهند و در آلودگی محیط زیست نقش دارند. 

وی با اشاره به این مطلب که نمونه بردار گازهای خروجی اتومبیل پنج نوع گاز را اندازه می گیرد که عبارتند از HC ،CO2 ، CO ،O2 وNO2 ، افزود: HC همان هیدروکربن های نسوخته است که از داخل موتور توسط اگزوز اتومبیل به هدر می رود. میزان دود سیاه خارج شده از اگزوز متناسب با مقدار HC می باشد.HC ها زمانی که زیاد استشمام گردند پرخطر هستند و از دلایل عمده افزایش HC در اگزوز عبارتند از timing (زمانبندی سیستم احتراق) بد یا زمانبندی پیشرونده برای احتراق است و دومین عامل نیز استفاده از "مبدل های کاتالیستی نامرغوب" است. 

این محقق واحد علوم و تحقیقات با بیان این مطلب که میزان بالای گاز NO2 زمانی رخ خواهد داد که هوا به میزان بالایی در درون این موتورها گرم و متراکم شود تصریح کرد: موتورهای دیزلی سهم زیادی را در تولید این گاز دارند و این گاز نیز اگر در هوا زیاد باشد برای تنفس مشکل ساز خواهد بود. CO و CO2 یا به عبارتی منوکسید کربن و دی اکسید کربن از دیگر محصولات خروجی اگزوز هستند خود CO2  چون از نظر شیمیایی فعال نیست سمی نیست و در بعضی مواقع در نوشابه های گاز دار استفاده می شود اما اثر گلخانه ای را برای جو زمین ایجاد می کند.

وی تصریح کرد: گاز CO گازی فعال و سمی است و از نظر خواص گازی بی رنگ و بی بو می باشد این گاز ایجاد سردرد می نماید و اگر به میزان زیادی از آن تنفس شود باعث مرگ و میر خواهد شد و چون این گاز فعال است تمایل به جذب اکسیژن از بدن را دارد که پیامد ناگواری دارد. 

مهندس شهرام عزیزی محقق دیگر پروژه ساخت مولد گاز ادامه داد: دستگاه مولد گاز با استفاده از توان الکتریکی باتری اتومبیل عمل هیدرولیز انجام داده و از آب موجود در داخل دستگاه هیدروژن و اکسیژن ایجاد می کند، هیدروژن و اکسیژن خروجی از این دستگاه بلافاصله از طریق لوله رابط به مسیرهوای ورودی از فیلتر هواکش تزریق و جهت احتراق به داخل موتور ارسال می شود. 

وی به مکانیسم عملکرد هیدروژن حاصل از این دستگاه اشاره کرد و ادامه داد: با تزریق هیدروژن به بالای پیستون این فرصت پیش می آید که  قطره سوخت که دارای کثیری از مولکول های هیدرو کربن  است  به ذرات ریزتری تبدیل شوند که در نتیجه آن  همه این ذرات در احتراق شرکت کرده و کامل بسوزند و به توان تبدیل شوند. خواص هیدروژن این عمل را میسر می سازد که قطرات سوخت را محاصره کرده باعث ترکیدن قطرات و ریز تر شدن آنها می شود.  

عزیزی به فواید استفاده از دستگاه HHO بر روی انواع خودروها اشاره کرد و گفت: فرصت به هیدروکربنهای داخل محفظه احتراق موتور برای شرکت همه آنها در احتراق و جلوگیری از خروج آنها از اگزوز خودرو که نتیجه این عمل افزایش توان خودرو و کاهش مصرف سوخت را به میزان 20 درصد میسر می سازد و موجب احتراق کامل در موتور و کاهش 20 درصدی CO خروجی از اگزوز اتومبیل و  احتراق کامل در موتور و کاهش 50 درصدی NOx خروجی از اگزوز خودرو را منجر می شود. 

وی ادامه داد: در این پروژه، هیدروژن تولیدی به هیچ نحو مانند FULL CELL در خودرو ذخیره نمی شود که ایجاد خطر نماید و هیدروژن تولیدی به همان نرخ تولید مصرف می شود و باهث کاهش دمای موتور خودروبه اندازه 10 درجه سلسیوس در سیستم خنک کننده که در نتیجه آن افزایش عمر روغن کاری و استفاده مداوم از کولر اتومبیل در روزهای گرم تابستان را بدنبال دارد. 

عزیزی با بیان این مطلب که ایده دستگاه مولد HHO یک ایده جهانی است ، افزود: از بابت قطعات تشکیل دهنده دستگاه، خوشبختانه تمام قطعات آن در داخل کشور موجود است و نیازی به تغییر طراحی برای موتور های خودرو نیست و بطور ساده قابل نصب بر روی انواع خودرو های بنزین سوز، گازوئیلی و گاز سوز است.

:: موضوعات مرتبط: خودرو ,بازدید : 21
نویسنده : Hadi
دانشمندان از تلفیق خودروی سواری و هواپیمای جت یک ماشین دو کاره تولید کرده‌اند که می‌توان با آن هم در جاده رانندگی کرد و هم در آسمان به پرواز درآمد.
 دانشمندان سرانجام موفق به ساخت اولین خودروی نقلیه‌ی عادی که توان پرواز دارد شده‌اند.

اولین خودروی دنیا که به "هواپیمای جت" تبدیل می‌شود + عکس

 
گفتنی است این خودروی سواری که قابلیت تبدیل هواپیمای جت را دارد، پروژه‌ای 279 هزار دلاری برای سازندگان خود بوده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهند شرکت سازنده این خودرو به نام "Terrafugia" تصمیم دارد که در سال 2015 نمونه‌های ساخته شده این خودرو را وارد بازار فروش جهانی نمایند.

این خودرو هنوز مراحل تست آزمایشی خود را سپری می‌کند و کاربران باید "گواهینامه خلبانی" داشته باشد.

این خودرو در حالت حرکت در جاده با سرعت 70 مایل در ساعت و در حین پرواز به سرعتی معادل 115 مایل در ساعت دست پیدا می‌کند.

از جمله تجهیزات منحصر به فرد این خودروی جت مانند، وجود دو کیسه هوا برای مسافر و همینطور یک چتر نجات کامل در هنگام فرود اضطراری است. این ماشین دارای 2 صندلی چهار چرخ و امکان هدایت همان یک خودروی عادی را دارد و در آن از "بنزین بدون سرب" به عنوان سوخت استفاده می‌شود.

اولین خودروی دنیا که به "هواپیمای جت" تبدیل می‌شود + عکس برخی از چالش‌های پیش روی بهره برداری از این وسیله، تامین قطعات و لوازم اولیه برای ساخت، تولید و باند و جاده مناسب و همینطور مهارت داشتن راننده در خلبانی است. با این وسیله در آینده از حجم ترافیک خود رو‌ها در جاده‌ها کاسته خواهد شد.

 

اولین خودروی دنیا که به "هواپیمای جت" تبدیل می‌شود + عکس

:: موضوعات مرتبط: خودرو ,بازدید : 13
نویسنده : Hadi
دانشمندان از تکنولوژی موجود در پرینترهای 3 بعدی برای ساخت اولین خودروی 3 بعدی جهان استفاده کرده و قصد دارند عجیب‌ترین خودرو سواری را ساخته و روانه بازار نمایند.

دانشمندان با استفاده از پرينترهای 3 بعدی در نظر دارند که عجیب‌ترین خودروی دنیا را با استفاده از شکل لاک‌پشت ها تولید نمایند.

گفتنی است، شرکت خودروسازی آلمانی EDAG اعلام نموده که از مشتقات ترموپلاستیک و فیبر کربن برای ساخت قسمت‌های مختلف آن استفاده خواهند کرد.
بررسی‌ها نشان می‌دهند، ساختار داخلی این خودرو به شکل اسکلت لاک پشت طراحی شده و سبب افزایش قدرت استحکام و ایمنی خودرو در کنار ظاهری منحصر به فرد می‌شود.
بر روی سطح خارجی این خودرو پوششی از فلز کشیده خواهد شد.
طراحان وسازندگان آلمانی این خودرو ادعا می‌کنند که در 10 سال آینده در جهان خودروهای پرینت شده توسط پرینترهای 3 بعدی جای خودروهای صنعتی ساخته شده در کارخانه‌ها را خواهند گرفت.
در حال حاضر یکی از چالش های پیش روی این شرکت‌ خودرو سازی ساخت الیاف مورد نیاز برای ساخت قطعات انعطاف پذیر این خودرو است.
این خودروی شگفت انگیز در صورت طی کردن مراحل تولید سرعت و شتاب بسیار زیادی به نسبت نمونه‌های مشابه پیدا خواهد کرد.

 

لاک پشتی که سریعترین خودروی دنیا می‌شود + عکس

:: موضوعات مرتبط: خودرو ,بازدید : 23
نویسنده : Hadi


ساخت دستگاه مولد گاز برای کاهش آلایندگی خودروها توسط محققان

محققان مرکز تحقیقات فیزیک پلاسمای واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی، موفق به ساخت مولد گاز HHO و استفاده از آن برای کاهش آلایندگی انواع خودرو و کاهش مصرف سوخت آن ها شدند.

نادر عزیزی محقق این پروژه که به سرپرستی دکتر قرآن نویس رئیس مرکز تحقیقات فیزیک پلاسمای این واحد انجام شده است، گفت: برای ساخت این مولد، مدت یکسال زمان صرف شده است.

وی با بین این که اخیرا آلاینده های خروجی حاصل از احتراق سوخت های فسیلی اعم از بنزین ، گازوئیل و گاز CNG در حال افزایش بوده و این امر توجه جهانی را به سوی خود معطوف ساخته است ، گفت: در ایران آلودگی کلان شهرها بخصوص تهران مشکلات زیادی را در بهداشت و سلامت برای مردم ایجاد می کند و در دراز مدت نیز تاثیر زیادی بر روی هزینه های سنگین بهداشت و درمان و بیمه نشان خواهد داد.

عزیری ادامه داد: تمام تحقیقات نشان می‌دهد که افزایش دمای زمین راجع به تجمع گازهای خروجی از اگزوزهای طرح های صنعتی و اگزوز اتومبیل هاست بطوریکه وسایل نقلیه موتوری سهم بیشتری مربوط به تولید این نوع گاز ها را بخود اختصاص می‌دهند و در آلودگی محیط زیست نقش دارند.

عزیزی با بیان این مطلب که خروجی های این وسایل نقلیه بطور ساده دود و پسماندهای حاصل از احتراق هستند که از موتور خارج می‌شوند، ادامه داد: یک تست آلایندگی معمولا با یک پروبی که در اگزوز اتومبیل قرار می گیرد قابل بررسی است. اصولا هر وسیله نقلیه موتوری استاندارد باید گواهی تمیز سوزی را نیز برای تردد داشته باشد.

وی با اشاره به این مطلب که نمونه بردار گازهای خروجی اتومبیل پنج نوع گاز را اندازه می گیرد که عبارتند از HC ،CO2 ، CO ،O2 وNOx ، افزود: HC همان هیدروکربن های نسوخته است که از داخل موتور توسط اگزوز اتومبیل به هدر می رود. میزان دود سیاه خارج شده از اگزوز متناسب با مقدار HC است.

این محقق یادآور شد: HC ها زمانی که زیاد استشمام شودند پرخطر هستند و از دلایل عمده افزایش HC در اگزوز عبارتند از timing (زمانبندی سیستم احتراق) بد یا زمانبندی پیشرونده برای احتراق است و دومین عامل نیز استفاده از مبدل های کاتالیستی نامرغوب است.

این محقق واحد علوم و تحقیقات با بیان این مطلب که میزان بالای گاز NOx زمانی رخ خواهد داد که هوا به میزان بالایی در درون این موتورها گرم و متراکم شود تصریح کرد: موتورهای دیزلی سهم زیادی را در تولید این گاز دارند و این گاز نیز اگر در هوا زیاد باشد برای تنفس مشکل ساز خواهد بود. CO و CO2 یا به عبارتی منوکسید کربن و دی اکسید کربن از دیگر محصولات خروجی اگزوز هستند خود CO2 چون از نظر شیمیایی فعال نیست سمی نیست و در بعضی مواقع در نوشابه های گاز دار استفاده می شود اما اثر گلخانه ای را برای جو زمین ایجاد می کند .

وی تصریح کرد: گاز CO گازی فعال و سمی است و از نظر خواص گازی بی رنگ و بی بو می باشد این گاز ایجاد سردرد می نماید و اگر به میزان زیادی از آن تنفس شود باعث مرگ و میر خواهد شد و چون این گاز فعال است تمایل به جذب اکسیژن از بدن را دارد که پیامد ناگواری دارد.

شهرام عزیزی محقق دیگر پروژه ساخت مولد گاز ادامه داد: دستگاه مولد گاز با استفاده از توان الکتریکی باتری اتومبیل عمل هیدرولیز انجام داده و از آب موجود در داخل دستگاه هیدروژن و اکسیژن ایجاد می کند، هیدروژن و اکسیژن خروجی از این دستگاه بلافاصله از طریق لوله رابط به مسیرهوای ورودی از فیلتر هواکش تزریق و جهت احتراق به داخل موتور ارسال می شود.

وی به مکانیسم عملکردهیدروژن حاصل از این دستگاه اشاره کرد و ادامه داد: با تزریق هیدروژن به بالای پیستون این فرصت پیش می آید که قطره سوخت که دارای کثیری از مولکول های هیدرو کربن است به ذرات ریزتری تبدیل شوند که در نتیجه آن همه این ذرات در احتراق شرکت کرده وکامل بسوزند و به توان تبدیل شوند. خواص هیدروژن این عمل را میسر می سازد که قطرات سوخت را محاصره کرده باعث ترکیدن قطرات و ریز تر شدن آنها می شود.

عزیزی به فواید استفاده از دستگاه HHO بر روی انواع خودروها اشاره کرد و گفت: فرصت به هیدروکربنهای داخل محفظه احتراق موتور برای شرکت همه آنها در احتراق و جلوگیری از خروج آنها از اگزوز خودرو که نتیجه این عمل افزایش توان خودرو و کاهش مصرف سوخت را به میزان 20 درصد میسر می سازد و موجب احتراق کامل در موتور و کاهش 20 درصدی CO خروجی از اگزوز اتومبیل و احتراق کامل در موتور و کاهش 50 درصدی NOx خروجی از اگزوز خودرو را منجر می شود.

وی ادامه داد: در این پروژه ، هیدروژن تولیدی به هیچ نحو مانند FULL CELL در خودرو ذخیره نمی شود که ایجاد خطر نماید و هیدروژن تولیدی به همان نرخ تولید مصرف می شود و باهث کاهش دمای موتور خودروبه اندازه 10 درجه سلسیوس در سیستم خنک کننده که در نتیجه آن افزایش عمر روغن کاری و استفاده مداوم از کولر اتومبیل در روزهای گرم تابستان را بدنبال دارد.

عزیزی با بیان این مطلب که ایده دستگاه مولد HHO یک ایده جهانی است ، افزود: از بابت قطعات تشکیل دهنده دستگاه ، خوشبختانه تمام قطعات آن در داخل کشور موجود است و نیازی به تغییر طراحی برای موتور های خودرو نیست و بطور ساده قابل نصب بر روی انواع خودرو های بنزین سوز، گازوئیلی و گازسوز است.


:: موضوعات مرتبط: خودرو ,بازدید : 19
نویسنده : Hadi


تولید روغن موتوری با قابلیت کاهش سوخت و آلودگی هوا
محققان پژوهشگاه مواد و انرژی روغن موتور حاوی نانو ذرات کروی عرضه کردند که قادر به کاهش ضریب اصطکاک و سایش در اجزای متحرک خودرو و کاهش مصرف سوخت می‌شود.

دکتر محمد امینی- مجری طرح، روانکاری موتور خودرو را باعث بهره وری بیشتر و حفظ کارایی و تداوم عمر مفید موتور دانست و گفت: یکی از روش‌های کاهش بیشتر اصطکاک و حرارت درون موتور می‌تواند با استفاده از توزیع نانو ذرات کروی در روغن موتور صورت پذیرد.

وی با اشاره به تولید روغن موتور حاوی نانو ذرات کروی در پژوهشگاه مواد و انرژی، افزود: استفاده از نانو ذرات کروی در روغن موتور، راهکاری برای کاهش ضریب اصطکاک و سایش در اجزای متحرک مانند اجزای موتور در وسایل نقلیه است.

امینی با اشاره به نقش خنک کنندگی این نوع روغن موتور، افزود: این روغن موتور باعث افزایش توان و گشتاور موتور، کاهش میزان گازهای نفوذی در کارتر (بلوبای)، کاهش آلاینده‌های خروجی موتور و مصرف سوخت می‌شود.

مجری طرح، پرکنندگی نانو ذرات در روغن موتور را از دیگر مزایای این محصول نام برد و یادآور شد: افزودن آن به روغن موتور باعث پرکردن سطوح ناصاف اجزای موتور و کاهش اثر اصطکاک و سائیدگی و در نتیجه پائین آمدن دمای موتور می‌شود.

این طرح با همکاری دکتر سید امیرحسین زمزمیان ، نسترن برهمتی و لطف الله سوادکوهی انجام شده است.

:: موضوعات مرتبط: خودرو ,کالسکه هوشمند خودمختار + عکس
نوشته شده در دوشنبه 12 اسفند 1392
بازدید : 21
نویسنده : Hadi
مهندستان در صربستان کالسکه‌ای هوشمند و سرگرم کننده را طراحی کرده‌اند که در سیستم حمل و نقل این کشور تحول عظیمی را ایجاد می‌کند.
در آینده خودروها خود مختار خواهند بود و این بخشی از شیوه زندگی شهری است.

در این زمینه صربستان راه حل جدیدی برای تحرک شهری ارائه داده است.

این کشور تا سال 2021 سیستم حمل‌ و نقل خود را 10 برابر افزایش خواهد داد.   

کالسکه هوشمند خودمختار + عکس 

«توئین وی» خودرویی که شبیه به یک کالسکه مدرن است.

مسافران در مقابل هم می‌نشینند و می‌توانند با کامپیوتر بازی کنند، در وب بروند و یا از مناظر لذت ببرند.

از طریق یک برنامه به نام درایو E ماشین می‌تواند به 2صورت مستقل یا حالت دستی هدایت شود.

می‌تواند با گوشی ‌هوشمند یا تبلت کنترل شود.

با یک موتور الکتریکی طراحی شده است و دارای یک پنل کنترل لمسی است که در آن انواع اطلاعات مفید نمایش داده می‌شود.

علاوه بر سرگرمی می‌تواند داده‌های GPS، وضعیت آب و هوا و یا شرایط جاده و ترافیک را نشان داده و قادر به حرکت به سمت جلو و عقب است.

چهار چرخ خودرو یک سیستم تشخیص رادار و دوربین برای عبور و مرور و علائم جاده دارد.

همچنین می‌تواند توسط صدا کنترل شود و با سایر وسایل نقلیه ارتباط برقرار کند.

این خودرو توسط «مارکو لوکوویک» طراحی شده است.

کالسکه هوشمند خودمختار + عکس 

 


:: موضوعات مرتبط: خودرو ,کامیونی که به جت تبدیل شد + تصاویر
نوشته شده در دوشنبه 12 اسفند 1392
بازدید : 17
نویسنده : Hadi
هنگامی که از سرعت در اتومبیل ها صحبت می شود معمولا افراد به یاد ماشین‌های اتومبیل رانی می افتند، اما این بار قضیه متفاوت است.

سریع ترین کامیون با موتور جت توسط فناوران ساخته شده است.
 
این کامیون سریع السیر حاوی سه موتور جت و سرعت 400mph است که با قدرت 36 هزار اسب بخار کار می کند.
 
گفتنی است این قطار 1/4 مایل را در 6/5 ثانیه طی می کند.
 
این کامیون در سال 1984 توسط نیل دارنل خریداری شد و سپس دارنل این کامیون را با همکاری پسرش به کامیون جتی تبدیل کرد.

شنیده ها حاکی از آن است که هر موتور جت قادر به تولید 12 هزار اسب بخار است و سوخت مورد نیاز آن 190 گالن است.

این پدر و پسر قصد دارند کامیون اعجاب انگیز خود را سرتاسر "ایالت متحده" و کانادا به تماشا بگذارند.

 

کامیونی که به جت تبدیل شد + تصاویر 

 

کامیونی که به جت تبدیل شد + تصاویر 

 

کامیونی که به جت تبدیل شد + تصاویر

:: موضوعات مرتبط: خودرو ,بازدید : 19
نویسنده : Hadi


خودرویی با فناوری پیشگویی/ نیازهای راننده پیش بینی می شود
شرکت خودروسازی میتسوبیشی الکتریک از فناوری پیشگویی برای خودروهای خود رونمایی کرده است که در صورت مواجهه با ترافیک و بر اساس تاریخچه رانندگی پیشین، به راننده مسیر جایگزین پیشنهاد می کند.

 راننده با این سیستم که Ultra-simple HM ( میانجی انسان – ماشین فوق ساده ) نام دارد به سادگی می تواند با فشار دادن یک دکمه برنامه رادیویی مورد علاقه خود را بیابد، با شماره تلفن های مورد نظر خود تماس برقرار کرده و حتی وضعیت تهویه هوای خودرو را تغییر دهد.

مفاهیم جدید این سیستم نقل و انتقال امکان حرکت با شیوه ای را فراهم می کند که  پدربزرگ های ما حتی تصورش را نمی کردند.

این فناوری جدید میتسوبیشی که برای سیستم های داخلی خودرو طراحی تا بهار 2018 در دسترس سازندگان خودرو خواهد بود.

میتسوبیشی نمونه اولیه این سیستم را در نمایشگاه اوپن هاوس توکیو رونمایی کرده است.

در صندلی راننده ای که به عنوان مدل عرضه شده است، راننده توانست به راحتی چهار عملکرد اصلی هدایت و مسیریابی، برقراری تماس تلفنی، تنظیم تهویه هوا، راه اندازی سیستم صوتی و تصویری را اجرا کند.

این عملیات در یک یا دو گام و با استفاده از مجموعه ای مرکب از سه دکمه بر روی فرمان انجام شد. این در حالی است که سه عملیات پیش بینی شده مانند رفتن به تمرین فوتبال، تماس با رئیس، تنظیم ایستگاه رادیویی بر روی یک نمایشگاه بالای سر 44 سانتی متری مشاهده می شود.

برای کنترل این عملیات می توان از دستورات صوتی نیز استفاده کرد و این کار را با فشار دادن طولانی مدت یکی از دکمه ها صورت داد.

"هیروکی سوگیورا" مدیر عامل بخش طراحی میتسوبیشی می گوید: برای کنترل هدایت و مسیر یابی،  فناوری تشخیص صدا از داده های ذخیره سازی بر روی رایانه خودرو و همچنین داده های به روز رسانی شده که حدود 10 میلیون موقعیت را پوشش می دهد، استفاده می شود. این فناوری پیشگو، بر تاریخچه عملیاتی پیشین مانند مقصد ها و مسیرهای طی شده و همچنین استفاده پیشین عملکردهای درون خودرو تکیه دارد. این فناوری همچنین زمان و تاریخ ، موقعیت، سرعت، میزان سوخت، ترافیک، و شرایط رانندگی را نیز در نظر می گیرد.

تخمین زده می شود رایج ترین عملیاتی که راننده در خودروی خود انجام می دهد بر روی نمایشگر بالای سر راننده نشان داده شود.

می توان این عملیات را با استفاده از چهار دکمه مجزا لغو کرد که دسترسی مستقیمی را به عملکردهای  اصلی فراهم می کند.

 


:: موضوعات مرتبط: خودرو ,این ماشین به جای شما به فروشگاهها می رود
نوشته شده در یکشنبه 11 اسفند 1392
بازدید : 13
نویسنده : Hadi


این ماشین به جای شما به فروشگاهها می رود
تحول و نوآوری در صنعت خودروسازی این بار به سراغ ساخت خودرو برای آسان شدن خرید افراد از فروشگاه‌ها رفته است.
شرکت خودروسازی ولوو به تازگی یک ماشین هوشمند را رونمایی کرده است که می‌تواند امکانات منحصر بفردی را در اختیار کاربران قرار دهد.

گفتنی است؛ از جمله ویژگی‌های این خودرو دارا بودن سیستم GRS برای ردیابی کاربر، کلید دیجیتالی، و حتی آوردن خودرو به مکانی که کاربر حضور دارد می‌باشد.  

بررسی‌ها نشان می‌دهند، این خودرو همچنین می‌تواند به خرید رفته، محصولات مورد نیاز را برای فرد خریداری کرده و در مکان مورد نظر فرد آورده تحویل دهد.  

نخستین بار این فناوری در این شرکت خودروسازی به اجرا گذاشته شده و به کاربران اجازه‌ی خرید online بدون دردسر از فروشگاه‌ها و سایت‌های اینترنتی و تحویل محموله‌ها در مکان دلخواه را می‌دهد.  

این خودرو از طریق فناوری "تلفن همراه هوشمند" فعالیت می‌کند.  

این سیستم در کنگره‌ی جهانی موبایل در بارسلونا در این هفته درمعرض عموم قرار گرفته است. 
 

:: موضوعات مرتبط: خودرو ,خودرویی که با هوا نیرودهی می‌شود
نوشته شده در شنبه 10 اسفند 1392
بازدید : 19
نویسنده : Hadi


خودرویی که با هوا نیرودهی می‌شود

شرکت «پژو» برنامه‌های خود را برای فروش نخستین خودرویی که با باد نیرودهی می‌شود، اعلام کرد.

این وسیله‌ نقلیه که مبتنی بر «پژو 208» است، موتور معمولی را با سیستم رادیکال جدیدی ترکیب می‌کند که با هوای فشرده کار می‌کند.

پژو مدعی است این خودرو می‌تواند صورت‌حساب‌های بنزین را تا 80 درصد کاهش دهد.

سیستم ابداعی با استفاده از موتور احتراق درونی معمولی، هیدرولیک‌های ویژه و گیرباکس سازگارشده با سیلندرهای هوای فشرده‌ کار می‌کند و این موضوع خودرو را قادر به عملکرد با بنزین، آب یا ترکیبی از هر دو می‌کند.

سامانه مزبور فقط برای استفاده شهری طراحی شده و تا سال 2020 می‌تواند به متوسط مصرف یک گالن بنزین در هر 188.3 کیلومتر برسد. همچنین، سیستم هوای فشرده آن می‌تواند از تمامی انرژی از دست‌رفته به هنگام کندشدن و ترمز، دوباره استفاده کند. موتور و یک پمپ نیز در محفظه موتور هستند و توسط تانک هوای فشرده موجود در زیر خودرو تغذیه می‌شوند.

خودروی «هوای هیبریدی» (Hybrid Air) نخستین سامانه‌ای است که بنزین را با هوای فشرده ترکیب می‌کند و موفقیتی بزرگ در عرصه اتومبیل‌های هیبریدی به شمار می‌آید که در آن، دیگر به باتری‌های گران‌قیمت نیازی نیست.

فناوری Hybrid Air هزار پوند ارزان‌تر از مدل‌های هیبریدی کنونی است و برای بیش از دو سال، 100 دانشمند و مهندس نخبه روی آن مطالعه کرده‌اند.


:: موضوعات مرتبط: خودرو ,خودرویی که با فضولات انسانی کار می‌کند
نوشته شده در چهارشنبه 07 اسفند 1392
بازدید : 15
نویسنده : Hadi


خودرویی که با فضولات انسانی کار می‌کند

به گزارش خبرگزاری مهر، پاییز گذشته الون ماسک از شرکت تسلا فناوری پیل سوختی هیدروژنی را برای خودروها خطرناک خوانده و آن را بیشتر برای موشک مناسب دانست تا برای خودروها. اما این امر تقریبا به معنای واقعی کلمه درست است.

در طی چند هفته آینده ، هیوندایی عرضه خودروی جدید توسکان پیل سوختی را آغاز می کند که با استفاده از گاز هیدروژن به دست آمده از مدفوع انسان کار می کند.

دانشمندان مرکز ملی پیل سوختی ایروین کالیفرنیا، فرایند پیچیده ای را برای تبدیل ضایعات فاضلاب در کالیفرنیای جنوبی به هیدروژن ارائه کرده اند.

در این فرایند، محققان از میکروب برای تبدیل ضایعات انسانی به متان و دی اکسید کربن استفاده کردند. برخی از این متان فیلتر شده و به یک وسیله خاص پمپاژ می شود و در نهایت گاز هیدروژن تولید می شود.

سپس این هیدروژن بازیافتی به طور مستقیم به یک پمپ عمومی برای تامین سوخت خودروها منتقل می شود.

قرار است مالکان این خودروها از 12 پمپ در سراسر کالیفرنیا انرژی مورد نیاز خودروی خود را تامین کنند.

مخزن هیدروژن این خودرو طی سه دقیقه پر می شود و با آن می تواند 300 مایل مسافت را طی کرد.


:: موضوعات مرتبط: خودرو ,فلینو cB7، ابرخودروی کانادایی +عکس
نوشته شده در سه شنبه 06 اسفند 1392
بازدید : 25
نویسنده : Hadi


فلینو cB7، ابرخودروی کانادایی +عکس
کمپانی فلینو با رونمایی از مدل cB7 گرمایی به زمستان سخت کانادا بخشیده است. این خودروی عملکرد بالا در حالی برای حضور در پیست طراحی شده که با قوانین جاده‌ای نیز مطابقت دارد.
خبرآنلاین: کمپانی فلینو با رونمایی از مدل cB7 گرمایی به زمستان سخت کانادا بخشیده است. این خودروی عملکرد بالا در حالی برای حضور در پیست طراحی شده که با قوانین جاده‌ای نیز مطابقت دارد.

 مثل این که کانادا قصد دارد با عرضه خودروی فلینو cB7 گرمایی به زمستان سخت خود ببخشد. امسال در نمایشگاه بین‌المللی مونترآل، کمپانی فلینو از ابرخودروی دو سرنشینه خود رونمایی کرد. این خودروی عملکرد بالا در حالی برای حضور در پیست طراحی شده است که با قوانین جاده‌ای نیز مطابقت دارد. آنتونی بست، مدیرعامل کمپانی و قهرمان سابق مسابقات اتومبیل‌رانی کانادا هدایت این پروژه را بر عهده داشته است. این پروژه 4 سال به طول انجامیده و حاصل تلاش‌های بی وقفه مهندسین و طراحان کمپانی در ایالت کبک است.

کمپانی فلینو از زمان تاسیس با سازماندهی گردهمایی‌ها، برگزاری کلاس‌های رانندگی پیشرفته و آموزش رانندگان حرفه‌ای مسابقه شناخته شده بود، اما در سال 2010/1389، این شرکت تلاش‌های خود را متوجه ساخت خودروهای کانسپت (مفهومی) کرد. cB7 بر پایه یک نمونه اولیه (پروتوتایپ) 4 سیلندر ساخته شده که در سال 2012/1391 در پیست Gilles-Villeneuve و مکان‌های دیگر مورد آزمایش قرار گرفت.

cB7 با ساختار موتور جلو- وسط و چرخ‌های محرک عقب از یک شاسی فریم لوله‌ای سود می‌جوید که با مواد مرکب مستحکم‌تر شده است. فاصله محور جلو از محور عقب 2451 میلی‌متر و وزن خودرو 1135 کیلوگرم است که با نسبت 50/50 در جلو و عقب توزیع شده است.

بدنه از مواد مرکب با پنل‌های فیبر کربن ساخته شده است، بسیاری از اجزا به طور یکپارچه با بدنه طراحی شده‌اند و چراغ‌های عملکردی جلو HID (لامپ‌های تخلیه با شدت بالا) هستند.

طراحی بدنه تهاجمی، فانتزی و کمی بدجنس است. با تمام فرورفتگی‌ها و برآمدگی‌های بدنه و خروجی‌ها و ورودی‌های هوا از برخی از زوایا به نظر می‌رسد از بین این همه خط و منفذ، یک خودرو هم بیرون آمده باشد!

زیر کاپوت cB7 یک قلب 6.2 لیتری 8 سیلندر با بلوک آلومینیومی، قدرت 525 اسب بخار و گشتاور 663 نیوتن‌متر می‌تپد. به گفته کمپانی نسخه‌های چهار و شش سیلندر نیز موجود خواهند بود. این موتور نیرومند با یک جعبه دنده سکوئنشال شش سرعته دستی حمایت می‌شود. در مورد اعداد و ارقام دیگر کمپانی ارائه اطلاعات دقیق را به تکمیل آزمایش‌ها در سال میلادی جاری موکول کرده است.

سیستم تعلیق دوجناقه جلو و عقب مستقل و مجهز به فنر‌های قابل تنظیم است. چرخ‌های مستحکم و سبک وزن به کالیپر ترمزهای شش پیستونه در جلو و چهار پیستونه در عقب مجهز شده‌اند.

از آن جا که cB7 در درجه اول یک خودروی مسابقه است، جای تعجب نیست که صندلی‌های فیبر کربنی با کنترل شش نقطه‌ای در کابین آن جای گرفته باشند. همچنین یک فرمان سریع و قابل حمل، سیستم دریافت اطلاعات پردازنده روی داشبورد فیبرکربنی و گزینه اختیاری خنک کننده لباس در آن قرار گرفته‌اند.

باوجود این که قیمت نهایی هنوز مشخص نیست، گفته می‌شود cB7 با قیمت کمتر از صد هزار دلار آمریکا به فروش خواهد رسید.

:: موضوعات مرتبط: خودرو ,بازدید : 23
نویسنده : Hadi


تولید مواد مقاوم و سبک برای تولید قطعات خودرو در کشور
محققان پارک علم و فناوری پردیس با راه اندازی مرکز تحقیق و توسعه رزین‌ها، موادی سبک و مقاوم برای تولید قطعات خودرو عرضه کردند.

علی عمران پور تولید رزین را از زمینه‌های تحقیقاتی این شرکت دانش بنیان دانست و گفت: رزین‌ها پلیمرهایی هستند که جرم مولکولی آنها کم است و معمولا قابلیت حل در حلال‌های شیمیایی را دارند.

وی با بیان اینکه این محصولات در صنایع مختلف کاربرد دارند، اظهار داشت: رزین‌ها در صنایع رنگ به عنوان پایه اولیه رنگ به کار برده می‌شوند ضمن آنکه در تولید کامپوزیت‌ها و فایبرگلاس نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

عمران پور با اشاره به راه اندازی بخش تحقیق و توسعه در این زمینه خاطر نشان کرد: با راه اندازی این بخش، تولید رزین‌های جدید و تخصصی را در دستور کار خود قرار دادیم.

مجری طرح با اشاره به جزئیات رزین‌های جدید ادامه داد: در حال حاضر اقدام به تولید رزین‌هایی برای تولید قطعات خودرو شده است.

وی ایجاد ویژگی‌های جدید در رزین‌های تولید شده را از اقدامات اخیر این شرکت ذکر کرد و ادامه داد: به منظور ایجاد مقاومت بیشتر در این مواد اقدام به نانو ساختار کردن این مواد کردیم به این ترتیب کیفیت این مواد بهبود خواهد یافت.

وی افزود: این رزین‌های تخصصی که برای پوشش های چوب به کار برده می شود برای ساخت قایق و شناورهای تندرو قابل استفاده است.

عمران پور به کاربردهای رزین‌های تولید شده در صنایع خودرو سازی اشاره کرد و افزود: این مواد برای برای سبک سازی خودروها به کاربرده می‌شود که از آن برای ساخت صندلی، کاسه‌های چراغ و انواع قطعات کامپوزیتی استفاده می‌شود و از آنجایی که این قطعات بر پایه کامپوزیت است نیاز به رزین‌های مقاومی است که ضمن سبک بودن از مقاومت بالایی برخوردار باشند.


:: موضوعات مرتبط: خودرو ,خودرو هایی با سوخت زباله
نوشته شده در دوشنبه 05 اسفند 1392
بازدید : 17
نویسنده : Hadi


خودرو هایی با سوخت زباله
دانشمندان در یک طرح نوآورانه از کیسه های زباله به عنوان یک منبع سوخت نوین برای خودروها استفاده خواهند کرد.
دانشمندان اعلام کرده اند که به زودی نسل جدیدی از سوخت برای حرکت ماشین ها با استفاده از "مواد بازیافتی پلاستیکی" تولید خواهند کرد.
 
گفتنی است، فرآیند تبدیل کیسه به سوخت می تواند در آینده جایگزین مصرف بنزین، گاز و گازوئیل شود.
 
بررسی ها نشان می دهند، دانشمندان حتی در تلاش برای ساخت محصولاتی مانند گاز طبیعی، حلال ها و روغن های روان کننده مانند روغن موتور و "روغن هیدرولیک" از کیسه های پلاستیک هستند.

دانشمندان معتقد هستند که به دلیل وجود نفت به عنوان ماده ی اولیه تولید کننده ی پلاستیک می توانند از 80 درصد مواد بازیافتی پلاستیک برای تولید سوخت استفاده نمایند.

صدها میلیارد کیسه پلاستیکی هر سال در دنیا تولید و به عنوان زباله وارد چرخه ی زیست می شود که حال می توان با این روش از حجم این زباله ها کاست و در عوض سوخت خودرو ایجاد نماید.

:: موضوعات مرتبط: خودرو ,بازدید : 12
نویسنده : Hadi
کارشناسان برای راحتی راننده و سرنشینان حین سفر راحت‌ترین خودروی دنیا را که می‌توان در آن خوابید یا فیلم نگاه کرد را تولید کرده‌اند.
شرکت خودروسازی تسلا از ساخت یک ماشین منحصر به فرد خبر داده‌‌اند که در آن راننده نیازی به رانندگی ندارد و حتی می‌تواند پشت به فرمان از مناظر پنجره‌ی عقب خودرو لذت ببرد.

 
اولین خودروی دنیا که به راننده اجازه‌ی خواب خوش می‌دهد + تصویر
 
گفتنی است، این ماشین در واقع نوعی اتاق نشیمن برای راننده‌ی خود فراهم می‌کند و حتی فرمان آن می‌تواند به وسط" داشبورد خودرو "منتقل شود.
 
بررسی‌ها نشان می‌دهند، این خودرو مجهز به بالش و تلویزیون بزرگ در شیشه‌ی عقب است.
 
این خودرو دارای "روبات الکترونیکی" برای هدایت است.
 
از جمله مشخصات فیزیکی این خودرو، وزن 2 هزار و 100 کیلوگرمی، سرعت 200 کیلومتر بر ساعت و حرکت با هر بار شارژ به میزان 500 کیلومتر است این خودرو دارای یک صفحه نمایش 32 اینچی است که می‌تواند فیلم در ابعاد بزرگ به راننده و سایر مسافران نشان بدهد.
 
این خودرو از فناوری پوششی منحصر به فردی برای بازتابش نور خورشید برای کنترل دمای داخل کابین خودرو برخوردار است که سبب صرفه‌جویی در انرژی می‌شود.
 

:: موضوعات مرتبط: خودرو ,بازدید : 19
نویسنده : Hadi

پرواز با خودروی پرنده واقعیت یافت/ پرنده ای با سرعت 100 مایل
یک شرکت فرانسوی نمونه اولیه ای از یک خودروی پرنده ساخته است که به رانندگان امکان می دهد در ارتفاع 10 هزار پایی زمین پرواز کنند.

این خودروی پرنده " Pegasus " ( اسب بالدار) نام دارد و در واقع ترکیبی از یک خودروی ساحلی و یک هواپیمای فوق سبک است که می تواند طی سه ساعت با سرعت 50 مایل بر ساعت پرواز کند.

"ژروم دافی" رئیس شرکت خودرو سازی وایلون می گوید: ایده این است که بتوان به سرعت، به طور مستقل و در تمامی موقعیت ها، بر روی زمین یا هوا مسافتی را طی کرد.

دافی که به حمل و نقل هوایی علاقمند است از سال 2008 تا کنون بر روی این پروژه کار می کند و امیدوار است این خودروی پرنده را تا سال 2015 برای عرضه به بازار به اتمام برساند.

راننده این خودروی پرنده باید دوره خلبانی پاراموتور را بگذراند و تا زمانی که نتواند گواهی نامه انجام موفق 20 ساعت پرواز را بگیرد، اجازه پرواز با این خودروی پرنده را نخواهد داشت.

دافی می گوید این خودرو که از بالگرد ارزان تر و مقرون به صرفه تر قلمداد می شود، مورد توجه ارتش قرار گرفته است.

 

پرواز با خودروی پرنده واقعیت یافت/ پرنده ای با سرعت 100 مایل

وی اظهار داشت: این خودرو نه تنها امکان شناسایی آسان منطقه را فراهم می آورد بلکه می توان با آن به مناطق دور از دسترس و ناهموار نیز دست یافت. مثلا می توان با این خودروی پرنده از رودخانه هایی گذشت که زیرساخت های ارتباطی و پل های آن از بین رفته است.

نمونه اولیه و نظامی این اسب پرنده تا پایان سال جاری برای آزمایش آماده می شود.

گفته می شود قیمت این خودروی پرنده در زمان عرضه به بازار 137 هزار و 440 دلار باشد.


:: موضوعات مرتبط: خودرو ,لاستیک زمستانی خودروها رونمایی شد
نوشته شده در شنبه 03 اسفند 1392
بازدید : 11
نویسنده : Hadi


لاستیک زمستانی خودروها رونمایی شد

یک شرکت فنلاندی از اولین لاستیک خودروی «تبدیل شونده» رونمایی کرده که می‌تواند با فشار یک دکمه به نسخه قابل استفاده در برف تبدیل شود.

 در زمان نیاز، گل‌میخها از میان لاستیک بیرون زده و به آن اجازه چسبیدن به برف را می‌دهد.

به گفته شرکت Nokian، سازنده این فناوری، آنها لاستیکهایی زمستانی گل‌میخ‌دار و ساده را با هم ترکیب کرده‌اند که راننده می‌تواند تنها با فشار یک دکمه، قدرت چسبیدن لاستیک به برف را افزایش دهد.

گل‌میخ در روزهای صاف و جاده‌های خشک استفاده نمی‌شود اما می‌توان آنها را در شرایط یخبندان برای امنیت بیشتر فعال کرد.

لاستیک مفهومی این شرکت پیشرو لاستیکهای زمستانی از همان الگوی عاج مورد استفاده در نمونه لاستیکهای زمستانی گل‌میخ‌دار Hakkapeliitta 8 SUV استفاده می‌کند.

گل‌میخها در زمان فعالسازی بطور همزمان از چهار لاستیک خودرو بیرون می‌آیند.

بدنه گل‌میخ در جای خود باقیمانده و بخش متحرک آن که یک میخ فلزی سخت در وسط گل‌میخ است،‌بالا و پایین می‌رود.


:: موضوعات مرتبط: خودرو ,تعداد صفحات : 2