close
تبلیغات در اینترنت
کمک درسی
پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازديدكننده گرامي ، خوش آمدید به سایت من . لطفا براي هرچه بهتر شدن مطالب اين وب سایت ، ما را از نظرات و پيشنهادات خود آگاه سازيد و ما را در بهتر شدن كيفيت مطالب ياري کنید.
مفهومی شدن تست‌های درس فیزیک
نوشته شده در یکشنبه 02 آذر 1393
بازدید : 88
نویسنده : Hadi


مفهومی شدن تست‌های درس فیزیک

سؤالات درس فیزیک در کنکور به سمت مفهومی شدن پیش می‌رود البته منظور این نیست که نکات و فرمول‌های تستی را یاد نگیرید، بلکه باید ابتدا مطالب را به صورت مفهومی یاد بگیرید و سپس از نکات تستی استفاده کنید. علاوه بر این اگر نگاهی گذرا به پرسش‌های فیزیک در سال‌های گذشته داشته باشید، خواهید دید که اکثر پرسش‌های این درس تکراری هستند؛ یعنی چیزی حدود 70-60 درصد این پرسش‌ها مشابه پرسش‌های کنکور سال‌های قبل هستند؛ پس حتماً بررسی تست‌های کنکور سال‌های قبل را در این درس در برنامه‌های خود بگنجانید.

نکات مهم در خواندن درس فیزیک:

1) پس از مطالعه‌ی هر بخش از کتاب به صورتی که در بالا آمد، ابتدا مسائل و تمرین‌های مربوط به آن را حل کنید و وقتی بر آن‌ها تسلط یافتید، به سراغ تست بروید.

2) پس از هر بار خواندن از نکات و فرمول‌های مهم یادداشت‌برداری کنید و برای مرور از این یادداشت‌ها استفاده کنید.

3) تمام مثال‌‌ها، تمرین‌ها و فعالیت‌های کتاب درسی را خط به خط دنبال کنید.

4) تا حد امکان از محاسبات ذهنی پرهیز کنید و همه‌ی مطالب را روی کاغذ بیاورید تا دقت محاسبه‌ی شما بالا رود.

5) برخی از مباحث کتاب، تقریباً حفظی هستند. برای یادگیری آن‌ها بهتر است پس از یادگیری دقیق مطالب، یک بار آن‌ها را به زبان خودتان بازنویسی  کنید. با این کار مطلب برای‌تان مرور می‌شود و در صورت فراموشی این نواقص را برطرف می‌کنید. هم‌چنین این بازنویسی‌ها شب امتحان مفید خواهند بود.

6) سعی کنید یک مسئله را برای یادگیری بهتر و عمیق‌تر چند بار حل کنید و فرمول‌ها را برای تسلط بیش‌تر دسته‌بندی کنید.

7) نکته‌ی بسیار مهمی که نقش بسزایی در حل مسائل فیزیک دارد، رسم شکل در حین خواندن صورت مسئله است. شما هم این کار را تمرین کنید.

8) به علامت‌ها و تمام مراحل حل مسئله به‌خصوص علامت‌های مثبت و منفی توجه کنید.


:: موضوعات مرتبط: کمک درسی ,کیفیت را بالا ببرید
نوشته شده در یکشنبه 02 آذر 1393
بازدید : 90
نویسنده : Hadi


کیفیت را بالا ببرید

آن‌چه باعث می‌شود مطلب یا موضوعی از حافظه‌ی کوتاه‌مدت به حافظه‌ی بلندمدت وارد شود، بازیابی است. بازیابی باعث می‌شود مطالب در ذهن شما تثبیت شود و این امکان به وجود می‌آید که سر جلسه‌ی آزمون راحت‌تر مطالب را به خاطر آورید.

بازیابی باعث می‌شود مطالبی را که فکر می‌کردید بلد نبوده‌اید به خاطرتان بیاورید و موضوعات در ذهن شما شکل بگیرد.

بالا بردن ساعت مطالعه که توسط دفتر برنامه‌ریزی‌تان امکان‌پذیر است، جزء عنصرهای کمّی مطالعه محسوب می‌شود ولی اگر قصد دارید کیفیت مطالعه‌تان را بالا ببرید باید کم‌تر مطالعه کنید و بیش‌ترین وقت خود را به بازیابی کردن مطالب بپردازید.


:: موضوعات مرتبط: کمک درسی ,بازدید : 68
نویسنده : Hadi


جعبه‌ی به‌یاد ابزاری برای استفاده‌ی مفید از وقت

اول از همه باید بدانید جعبه‌ی به‌یاد صرفاً برای یادگیری لغات نیست، بلکه تمام فرمول‌های فیزیک، فرمول‌‌های ریاضی، فرمول‌های شیمی، فرمول‌های شیمیایی، تاریخ ادبیات و... را می‌توان به وسیله‌ی جعبه‌ی به‌یاد به حافظه‌ی بلندمدت منتقل کرد تا خیال خود را راحت کنیم که این موارد حداقل در 3 سال آینده فراموش نخواهند شد.

نکته‌ی مهم آن‌جاست که برخی از کمبود وقت می‌نالند. این عده باید کار با جعبه‌ی به‌یاد را شروع کنند. این دانش‌آموزان موارد گفته‌شده را باید در جعبه‌ی به‌یاد قرار داده و در زمان‌های مرده به انتقال این مطالب به حافظه‌ی بلندمدت بپردازند تا وقت بیش‌تری برای تمرین تشریحی و تست به دست آورند.

زمان مرده یعنی زمانی که حس هیچ کاری نیست یا فکر می‌کنید وقت درس نیست؛ یعنی در راه مدرسه، بین دو نماز در مسجد، در مترو، شب‌نشینی‌ها و...

در این زمان‌ها لغات را خوانده و در آخر شب یا اول صبح خانه‌های جعبه‌ی به‌یاد را پر کنید.


:: موضوعات مرتبط: کمک درسی ,پنج گام اساسی برای هدف گذاری مؤثر (SMART )
نوشته شده در دوشنبه 07 مهر 1393
بازدید : 94
نویسنده : Hadi


پنج گام اساسی برای هدف گذاری مؤثر (SMART )

معیّن: Specific

قابل اندازه‌گیری: Measurable

دست‌یافتنی: Attainable

واقع‌بینانه: Realistic

زمانبندی‌شده: Timely

این مدل شما را یاری می‌کند تا اهداف خود را به نحوی تعیین کنید که تردیدی در رسیدن به آن‌ها نداشته باشید:

۱- اهداف خود را معین، روشن و شفاف بیان کنید. اگر قصد دارید اهداف ماه آینده، شش ماه آینده یا سال آینده‌ی خود را تعیین کنید، باید آن‌ها را صریح و روشن مطرح کنید. این کافی نیست که بگویید: “می‌خواهم در شش ماه آینده پیشرفت کنم.” این پیشرفت را در کدام زمینه در نظر دارید؟

۲- هدف‌های‌تان باید قابل اندازه‌گیری باشد. باید بتوانید اندازه بگیرید که چه‌قدر به سمت هدفتان پیش رفته‌اید.

۳- در انتخاب هدف واقع‌بین باشید. اهدافی را برای خود در نظر بگیرید که دسترسی به آن‌ها امکان‌پذیر باشد.

۴- هدف‌های دست‌یافتنی، عمده و اساسی زندگی خود را تعیین کنید. اهداف باید واقعی و قابل دسترس باشند. اهدافی که با توانایی و امکانات شما تناسبی ندارند، غیر قابل دسترسی‌اند.

۵- هدف‌ها باید قابل زمان‌بندی باشند. اغلب مشاهده می‌شود که بسیاری از مردم در شروع سال اهدافی را برای خود برمی‌گزینند و به روی کاغذ می‌آورند، اما آن را در پوشه‌ای بایگانی کرده تا پایان سال نیز به آن مراجعه نمی‌کنند. وقتی هدفی را برمی‌گزینید، باید با استفاده از یک جدول زمان‌بندی‌شده، مدام آن را وارسی کنید و از آخرین وضعیت آن باخبر باشید. به این ترتیب، اگر پیشرفتی به سوی هدف خود مشاهده کنید، احساس رضایت و خرسندی خواهید داشت و به ادامه‌ی راه ترغیب می‌شوید و هرگاه به بیراهه کشانده شوید خود را به مسیر درست هدایت خواهید کرد. هدف خود را در دفتر برنامه‌ریزی خود بنویسید و برای هر آزمون هدف‌گذاری کنید.


:: موضوعات مرتبط: کمک درسی ,راهبرد‏هاي افزايش معدل
نوشته شده در دوشنبه 07 مهر 1393
بازدید : 62
نویسنده : Hadi


راهبرد‏هاي افزايش معدل

براي ارتقای معدل کار‏هاي زيادي مي‏توان انجام داد؛ اما تجربه‌ی افراد موفق نشان مي‏دهد که اگر کار‏هاي زير را دنبال کنيد، قطعاً نمره‌ی بالاتري را به دست مي‏آوريد:

1-      کلاس‏هاي غير درسي را محدود کنيد.

در کلاس‌های غیر درسی خود زیاده‌روی نکنید؛ چون وقت کم‌تری دارید که روی درس‌های مدرسه متمرکز شوید. پس بيش‏ترين انرژي‌تان را روي درس خواندن متمرکز سازيد.

2-      راز کسب نمره با علاقه و خوب خواندن است.

دانش‌آموزاني که با بی‌علاقگی و برای خشنودی دیگران درس مي‌خوانند، براي رفع تکليف تلاش مي‏کنند. مطمئنا ًدر اين نوع درس خواندن، شور و کيفيتي وجود ندارد؛ ولي اگر براي موفقیت بیش‌تر خودتان، خوب درس بخوانيد، در تحصيل و کسب نمره موفق مي‏شويد.

3-      براي خوب خواندن بايد به کتاب درسي مسلط شويد.

همه‌ی مطالب به ويژه درس‌های اختصاصي را به طور مفهومي و دقيق بخوانيد. تمام فعاليت‏ها، بيش‌تر بدانيم، زيرنويس شکل‏ها، پاورقي‏ها و پرسش‏هاي انتهاي هر فصل کتاب درسي را به دقت پاسخ دهيد.

پس از مطالعه‌ی مفهومي و حل تمرينات کتاب درسي، از نکاتي که خوانديد يادداشت‌برداري کنيد. سپس براي تمرينات مفهومي بيش‏تر از کتاب‏هاي کمک‌آموزشي استفاده کنيد.

در مرحله‌ی آخر براي تسلط بيش‏تر بر مطالب مي‏توانيد از تست استفاده کنيد؛ ولي راه‌حل تستي را جايگزين راه‌حل تشريحي براي موفقيت در امتحانات نکنيد. حل تست بيش‏تر يک اندوخته براي کنکور سال بعد است.

:: موضوعات مرتبط: کمک درسی ,پند گرفتن از دیگران
نوشته شده در دوشنبه 07 مهر 1393
بازدید : 83
نویسنده : Hadi


پند گرفتن از دیگران

برای رسیدن به موفقیت باید کسانی را بیابیم که قبلاً بهای آموختن را پرداخت کرده‌اند.

قطعاً رتبه‌های برتر یکی از ارزشمندترین کسانی هستند که در دنیای مجازی ما هستند و هر کدام از ما توانایی آن را داریم که با مراجعه به سایت کانون در بخش رتبه‌های برتر از آن‌ها پند بگیریم.

کتاب اشتباهات متداول یکی از منابعی است که هر داوطلب می‌تواند از همتایان خود درس‌های زیادی بگیرد. این کتاب شامل متداول‌ترین اشتباهاتی است که داوطلبان در دام آن‌ها گرفتار شده‌اند و ما می‌توانیم که در هر مبحث از دیگران و همتایان خود پند بگیریم.

کتاب خودآموزی از گرانبهاترین منابعی است که می‌توانیم از خودمان برای رسیدن به پیروزی پند بگیریم.

نیوتن می‌گوید: «اگر دورترها را دیده‌ام علتش این بود که روی شانه‌های غول‌ها ایستاده‌ام.»

هر کدام از شما یک نیوتن هستید، به شرط آن‌که از دنیای مجازی kanoon.ir رتبه‌های برتر و از منابعی که در قفسه‌های کتاب خود قرار داده‌‌اید دورتر‌ها را ببینید. رتبه‌های برتر همان غول‌هایی هستند که می‌توانید به آن‌ها تکیه کنید و روی شانه‌های آن‌ها بیایستید.


:: موضوعات مرتبط: کمک درسی ,مهر مهربان
نوشته شده در سه شنبه 01 مهر 1393
بازدید : 111
نویسنده : Hadi


مهر مهربان

همیشه شروع، بهانه‌ای برای پرانرژی بودن است. شروع سال نو، شروع فصل نو، شروع هفته‌ی نو و... جسم و روح انسان را سرشار از انرژی و تصمیم‌های تازه می‌کند. در این میان برای ما که لحظه لحظه‌ی زندگی‌مان به کتاب و دفتر و مشق و حساب گره خورده است، بهترین و زیباترین شروع، آغاز سال تحصیلی است. از دیرباز، مهر با تمام مهربانی‌اش، بوی کاغذها دست‌نخورده و کتاب‌های نو را به مشام می‌رساند. جلد کردن دفتر و کتاب‌ها و چیدن تراش و پاک‌کن‌های نو در کیف، بهترین و ساده‌ترین حس دنیا را دارد. چه دانش‌آموز باشیم و چه دانشجو یا حتی آموزگار، گویی این آغاز، برای‌مان یک مفهوم بی‌پایان دارد.

چه زیباست اگر با شکفتن گل دانایی در بوستان مهر، قلم عشق در دست بگیریم و اهداف و تصمیم‌های جدیدمان را بر ورقی از عشق بنگاریم.

چه خوب است اگر این بار بیش‌تر از همیشه بر چرخ تلاش و پشتکار رکاب بزنیم.

چه اندازه دل‌انگیز است اگر امسال بهتر از گذشته حرمت مدرسه و زحمت‌کشانش را بشناسیم.

چه‌قدر عالی می‌شود اگر با زیاد شدن برگ و بار درخت دانشمان، افتاده‌تر باشیم و در مقابل خدای دانایی‌ها بیش‌تر از قبل سر تعظیم فرود آوریم.

چه حس خوبی دارد اگر امسال برای رسیدن به اهدافمان قدم‌های بلندتری برداریم و از هیچ کوششی فروگذار نکنیم.

انگار امسال سال نیکوتری می‌شود اگر دست دوستانمان را بگیریم و پابه‌پای هم از نردبان یادگیری و پیشرفت بالا برویم.

بیایید یک شروع پرانرژی و متفاوت را در مهر 1393 در کنار هم تجربه کنیم.

راستی شما برای سال تحصیلی جدید چه تصمیمی دارید؟


:: موضوعات مرتبط: کمک درسی ,ابزارهایی که همیشه همراه شما هستند
نوشته شده در پنجشنبه 23 مرداد 1393
بازدید : 66
نویسنده : Hadi


ابزارهایی که همیشه همراه شما هستند

برای موفقیت نیازمند ابزارهای مناسب هستید. وقتی می‌خواهید کوه‌نوردی کنید، نیاز دارید تا بعضی ابزارهای ضروری را همراه خود داشته باشید و در طول مسیر از آن‌ها استفاده کنید.

موفقیت در کنکور هم نیازمند این ابزارهای ضروری است.

1- برنامه‌ی راهبردی: نقشه‌ی اصلی شما برای این صعود برنامه‌ی راهبردی است. می‌دانید که در هر لحظه از مسیر در کجا باید باشید و چه برنامه‌ای باید داشته باشید. با این نقشه آرامش دارید و به پایان خوب مسیر امیدوار خواهید بود چون دقیقا هم مسیر را می‌شناسید و حتما انتهای مسیر برای‌تان مشخص است.

2- دفتر برنامه‌ریزی: به شما نظم می‌دهد. همواره مسیر طی‌شده‌ی خود را می‌بینید و می‌دانید که از کجا عبور کرده‌اید و چه کارهایی را باید در ادامه انجام بدهید.

3- کتاب خودآموزی: اشتباهات خود را در این کتاب می‌نویسید. همین‌طور نکات مهمی را که در طول مسیر با آن مواجه شده‌اید. این کار باعث می‌شود که همواره مهم‌ترین‌ها را در کنار خودتان داشته باشید. حتماً در طول مسیر به این نکته‌های مهم نیاز پیدا خواهید کرد.

4- منابع مطالعاتی: شما در طول مسیر نیاز به مواد مغذی دارید تا انرژی‌تان برای صعود تأمین شود. بهتر است بهترین‌ها و سبک‌ترین‌ها را برای خودتان انتخاب کنید. منابع پرحجم کوله‌ی شما را برای صعود سنگین می‌کند و انرژی شما را تحلیل می‌برد. بهتر است مناسب‌ترین‌ها را انتخاب کنید. مثلاً کتاب‌های آبی شامل سؤال‌های کنکورهای سراسری در سال‌های گذشته است. این یعنی بهترین ابزارهایی که مورد نیاز شما برای این صعود است. هم حجمش مناسب است و هم خیالتان راحت است که همه‌ی انرژی لازم شما را تأمین می‌کند.


:: موضوعات مرتبط: کمک درسی ,موفقیت
نوشته شده در پنجشنبه 09 مرداد 1393
بازدید : 33
نویسنده : Hadi


موفقیت

تحقیقات انجام‌شده سه عامل عمده را برای رسیدن به موفقیت نامحدود، ضروری می‌داند:

- بدانید چه می‌خواهید.

- دست به کار شوید.

- نتایج کارهای خود را بررسی کنید.

در کانون با تعیین اهداف کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت دقیقاً تعیین می‌کنیم که در بازه‌های زمانی مختلف چه می‌خواهیم. در گام دوم که تحت عنوان دست به کار شدن است، کانونی‌ها آن را با شروع از تابستان به خوبی انجام داده‌اند. مورد سوم اشاره به تحلیل آزمون و کارنامه‌ها دارد. پس از آزمون، عملکرد خود را تحلیل می‌کنید و با دریافت کارنامه و صحبت با پشتیبان این بخش را پوشش می‌دهید و  شناختی از نقاط قوت پیدا خواهید کرد و با تقویت آن‌ها اهداف خود را دست‌یافتنی‌تر می‌کنید. نیز با شناخت چالش‌های‌تان و تلاش برای کمرنگ کردن آن‌ها، تحقق اهدافتان را سرعت می‌بخشید.

در مسیر خود به سوی موفقیت، حواستان را جمع کنید و ببینید آیا برنامه‌ای که در پیش گرفته‌اید خوب عمل می‌کند یا خیر. به حاصل کارهای‌تان دقت کنید. پیگیر باشید و بدانید که افراد موفق زمانی که متوجه می‌شوند آن‌چه انجام می‌دهند فایده‌بخش نیست، فوراً راه دیگری را برای رسیدن به مقصد انتخاب می‌کنند.

اگر در برنامه و نحوه‌ی مطالعه‌تان مسیر را اشتباه می‌روید می‌توانید با اصلاح به موقع آن موفق باشید.


:: موضوعات مرتبط: کمک درسی ,تابستان خود را چگونه می‌گذرانید؟
نوشته شده در دوشنبه 23 تير 1393
بازدید : 30
نویسنده : Hadi


تابستان خود را چگونه می‌گذرانید؟

تابستان که می‌رسد بعضی از دانش‌آموزان فکر می‌کنند درس و مدرسه تمام شده و شروع تعطیلات یعنی شروع یک دوره‌ی سه‌ماهه‌ی تفریح و سرگرمی. البته که تابستان فصل استراحت، مسافرت و تفریح است اما نباید به کلی درس و مدرسه را فراموش کنید و از طرفی قرار هم نیست تمام تابستان را صرف درس خواندن کنید. در بسیاری از نقاط دنیا اصلاً سه ماه تعطیلی وجود ندارد و در سیستم آموزشی بعضی از کشور‌ها معمولاً بعد از هر سه ماه درس خواندن، یک ماه تعطیلی در نظر گرفته می‌شود. می‌دانید چرا؟

چون بعد از گذشت سه ماه بدون مطالعه، بیش از 90 درصد مطالب فراموش می‌شوند و بیش‌تر دبیران با آغاز سال تحصیلی در مهرماه بیش‌تر وقت خود را صرف یادآوری مطالب سال قبل می‌کنند.

شما دانش‌آموزان می‌توانید با برنامه‌ریزی دقیق، هم از تابستان لذت ببرید و هم درس‌ها را مرور کنید تا تابستان شاد و مفیدی داشته باشید. آزمون‌های برنامه‌ای نیز آغاز شده است. این آزمون‌ها می‌تواند  بهترین مشاور و برنامه‌ریز برای دوران تابستان باشد. ما در برنامه‌ی کانون در تابستان به دانش‌آموزان توصیه می‌کنیم درس‌های سال قبل خود را مطالعه کنند و دو درس از درس‌های آینده را که حدود 30 تا40 درصد مباحث نیم‌سال اول است به صورت مفهومی و تشریحی مطالعه کنند و درس‌های نگاه به آینده را خیلی جدی‌تر شروع کنند. با این کار در کنار تفریح و سرگرمی از لذت یادگیری هم بی‌‌بهره نمانید. در ضمن منبع مطالعاتی مناسب برای این دوره کتاب‌های تابستان کانون است.

نتیجه‌ی یک تحقیق نشان داده دانش‌آموزانی که از تابستان در آزمون‌ها شرکت می‌کنند 200 واحد یا نمره نسبت به دانش‌آموزانی که از مهرماه در آزمون‌ها شرکت می‌کنند افزایش تراز دارند.


:: موضوعات مرتبط: کمک درسی ,از افکار منفی قدر مطلق بگیریم
نوشته شده در یکشنبه 04 خرداد 1393
بازدید : 36
نویسنده : Hadi


از افکار منفی قدر مطلق بگیریم

برخی این روزها به این سؤال‌ها فکر می‌کنند:

اگر نشد چی؟

اگر رتبه‌ام بد شود و رشته و دانشگاهی را که می‌خواهم قبول نشوم چی؟

اگر سر جلسه حالم بد شود چی؟

اگر سؤال‌ها برایم تازگی داشت چی؟

اگر فرمول‌ها سر جلسه یادم رفته بود چی؟

و هزاران چی منفی دیگر و هزاران نشد!

جواب این سؤالات فرمول سختی ندارد؛ فقط کافی است همه‌ی افکاری که به سراغتان می‌آید داخل قدر مطلق بگذارید و همه را مثبت کنید.

در افکارتان به جای این‌که به این فکر کنید که اگر کنکور را خراب کردید چی می‌شود به این فکر کنید که از بلندگوها اعلام می‌شود زمان باقی‌مانده ۱۰ دقیقه است و شما یک بار همه‌ی سؤالات را خوانده‌اید و آن‌هایی را که می‌توانستید جواب داده‌اید و حالا از اول شروع کرده‌اید و دارید سؤالات وقت‌گیری را که علامت زده بودید حل می‌کنید. من هر فکر منفی را که ممکن بود سراغتان بیاید داخل قدر مطلق گذاشتم.

پس مراقب افکارتان باشید. نگذارید از قدر مطلق بیرون بیایند. به بهترین‌ها فکر کنید؛ چون شما لایق بهترین‌هایید.


:: موضوعات مرتبط: کمک درسی ,نحوه‌ی درس خواندن قبل از امتحان
نوشته شده در یکشنبه 04 خرداد 1393
بازدید : 31
نویسنده : Hadi


نحوه‌ی درس خواندن قبل از امتحان

۱- خواندن همراه با نوشتن

مطالعه فرایندی فعال و پویاست و برای نیل به این هدف باید از تمام حواس خود برای درک صحیح مطالب استفاده کرد. باید با چشمان خود مطالب را بخوانید و در زمان مورد نیاز آن را بلند بلند ادا کنید و نکات مهم را یاداشت کنید تا هم با مطالب مورد مطالعه درگیر شده و حضوری فعال و همه‌جانبه در یادگیری داشته باشید و هم در هنگام مورد نیاز خصوصاً قبل از امتحان بتوانید از روی نوشته‌ها مرور کنید و خیلی سریع مطالب مهم را مجدداً به خاطر بسپارید.

2- خط کشیدن زیر نکات مهم

این روش شاید نسبت به روش قبلی بهتر باشد، ولی روش کاملی برای مطالعه نیست؛ زیرا در این روش بعضی از افراد به جای این‌که تمرکز و توجه به یادگیری و درک مطالب داشته باشند ذهنشان معطوف به خط کشیدن زیر نکات مهم می‌شود. حداقل روش صحیح خط کشیدن زیر نکات مهم به این صورت است که ابتدا مطالب را بخوانید و مفهوم را کاملاً درک کنید و سپس زیر نکات مهم خط بکشید نه آن‌که در کتاب به دنبال نکات مهم بگردید تا زیر آن خط بکشید.

3- حاشیه‌نویسی

این روش نسبت به دو روش قبلی بهتر است ولی باز هم روش مهمی برای درک عمیق مطالب و خواندن کتاب درسی نیست ولی می‌توان برای یادگیری مطالبی که از اهمیت برخوردارند مورد توجه قرار داد.

4- خلاصه‌نویسی

در این روش مطالب درک‌شده به صورت خلاصه بر روی دفتر یاداشت می‌شود. این روش برای مطالعه مناسب است و از روش‌های قبلی بهتر است؛ زیرا در این روش ابتدا مطالب درک شده سپس یادداشت می‌شود اما باز هم بهترین روش برای خواندن نیست.

5- کلیدبرداری

کلیدبرداری روش بسیار مناسبی برای خواندن و نوشتن نکات مهم است. در این روش بعد از درک مطالب به صورت کلیدی نکات مهم یادداشت می‌شود و در واقع کلمه‌ی کلیدی کوتاه‌ترین، راحت‌ترین، بهترین و پرمعنی‌ترین کلمه‌ای است که با دیدن آن مفهوم جمله تداعی شده و به خاطر آورده می‌شود.

6- خلاقیت و طرح شبکه‌ای مغز

این روش بهترین شیوه برای یادگیری خصوصاً فراگیری مطالب درسی است. در این روش نکات مهم مطالب پس از درک حقیقی آن‌ها به صورت کلیدی یادداشت می‌شود و سپس کلمات کلیدی بر روی طرح شبکه‌ای مغز نوشته می‌شود. در واقع مطالب به بهترین شکل ممکن سازمان‌دهی می‌شوند و نکات فرعی و اصلی مشخص می‌شود تا در دفعات بعد به جای دوباره‌خوانی کتاب، فقط به طرح شبکه‌ای مراجعه کنید و با دیدن کلمات کلیدی نوشته‌شده بر روی طرح شبکه‌ای مغز، آن‌ها را خیلی سریع مرور کنید. این روش درصد موفقیت دانش‌آموزان را تا حدود بسیار زیادی افزایش می‌دهد و درس خواندن را بسیار آسان می‌کند و بازده مطالعه را افزایش می‌دهد.

:: موضوعات مرتبط: کمک درسی ,کتاب را به امتحان سنجاق کنید
نوشته شده در دوشنبه 29 ارديبهشت 1393
بازدید : 38
نویسنده : Hadi


کتاب را به امتحان سنجاق کنید

داشتن آگاهی از وضعیت خود باعث واقع‌بین بودن و تلاش برای رفع چالش‌ها می‌شود. ارزیابی عملکرد، برای رسیدن به این آگاهی کمک شایانی می‌کند.

کتاب امتحان نهایی سوم از ابزارهایی است که این امر را محقق می‌سازد؛ بنابراین استفاده از آن در دوره‌ی امتحانات با اجرای روش خاص بسیار مفید خواهد بود. برای این منظور یک برگه‌ی امتحانی از کتاب انتخاب کرده و با در نظر گرفتن زمان به سؤالات پاسخ دهید. با اصلاح برگه‌ی خود می‌توانید به راحتی مباحث را دسته‌بندی کرده و برای مرور اولویت‌بندی کنید.

برای این‌که مطمئن شوید مطالب را کامل یاد گرفته‌اید، یک برگه‌ی دیگر تمرین کرده و سؤالات را بررسی کنید.

:: موضوعات مرتبط: کمک درسی ,ماه اردیبهشت و خرداد، کاهش اشتباهات
نوشته شده در شنبه 27 ارديبهشت 1393
بازدید : 34
نویسنده : Hadi


ماه اردیبهشت و خرداد، کاهش اشتباهات

وقتی آزمون می‌دهید نوع اشتباهات شما در جلسه‌ی آزمون متفاوت است. یکی از اهدافی که در اردیبهشت و خرداد باید داشته باشید این است که تعداد پاسخ‌های درست خود را افزایش دهید و به همان اندازه روی تعداد اشتباهات خود مدیریت داشته باشید و در کاهش آن تلاش کنید.

پیشنهاد می‌شود نوع اشتباهات خود را در هر آزمون و در هر درس بررسی کنید و مشخص کنید که اشتباهات شما به چه صورتی هستند.

مثلاً:

Ø     اشتباهاتی که ناشی از ندانستن نکته‌ی مورد نظر است در چه درسی است و چه تعدادی است؟

Ø     اشتباهاتی که ناشی از بی‌دقتی در خواندن صورت سؤال یا بی‌توجهی در تصاویر مربوط به سؤال است در کدام درس و چه تعدادی است؟

Ø     اشتباهاتی که ناشی از اشتباهات گزینه‌ای به صورت افقی یا عمودی است چه تعداد است؟

Ø     اشتباهاتی که ناشی از عدم تمرکز در جلسه‌ی آزمون بوده است چیست؟

Ø     و...

برای کاهش هر نوع از اشتباهات خود باید استراتژی مربوط به آن را به کار ببرید.

بعد از آن‌که نوع اشتباهات خود را پیدا کردید از خود بپرسید که «چگونه می‌توانم این اشتباه را مهار کنم؟»

در پاسخ به این سؤال می‌توانید از مشاور یا دوستان موفق و پشتیبان خود بهره‌مند شوید و در طول دو هفته بر روی کاهش یک نوع از اشتباهات خود تمر کز کنید و در آزمون بسنجید که آیا موفق بوده‌اید یا خیر.

دانش‌آموز عزیز! نوع اشتباهات شما چیست؟ آیا راه‌حلی برای کاهش آن یافته‌اید؟ آیا برای کاهش تعداد اشتباهات خود تا کنون کاری انجام داده‌اید؟

:: موضوعات مرتبط: کمک درسی ,می‌خواهم مثبت‌ها را جمع کنم
نوشته شده در شنبه 27 ارديبهشت 1393
بازدید : 32
نویسنده : Hadi


می‌خواهم مثبت‌ها را جمع کنم

در آخرین ماه از فصل زیبای بهار به استقبال دوران جمع‌بندی می‌روم. در این دوران بیش از هر چیز به خودباوری و آرامش نیاز دارم. به روزهایی که تلاش کردم فکر می‌کنم و مطمئنم که به هدفم می‌رسم. دفتر برنامه‌ریزی را ورق می‌زنم، به کارنامه‌ی آزمون‌ها و فراز و نشیب‌هایی که پشت سر گذاشتم فکر می‌کنم. همیشه درس فیزیک مرا غافلگیر می‌کرد، اما آن قدر با این حریف قَدَر کشتی گرفتم که ضربه‌فنی‌اش کردم.

تکنیک‌هایی را که از پشتیبانم یاد گرفتم مرور می‌کنم. انگار رفته رفته برای درس زبانم وقت کم نمی‌آورم و آزمونم را بهتر مدیریت می‌کنم. راه را درست آمده‌ام و باید تا آخر خط با همین انرژی پیش بروم. می‌خواهم تمام مثبت‌ها را در این ماه دور خودم جمع کنم. درس‌هایی که دوستشان داشتم و بارها و بارها مرورشان کردم، یارهای باوفای من هستند و مرا به موفقیتی که می‌خواهم می‌رسانند. پیشرفتی که در تست‌زنی داشتم نقطه‌ی مثبت دیگری است که قطعاً کمک زیادی به من می‌کند. خلاصه‌هایی که در کتاب خودآموزی نوشتم و برای چنین روزهایی آماده کردم تمام نکاتی را که خوانده بودم در ذهنم تداعی می‌کنند.

من حتی تست‌های کنکور سال‌های قبل را آماده کردم تا در این ماه با روش سه روز یک‌بار امتحانشان کنم. می‌خواهم با لباس فرم مدرسه روی یک صندلی بنشینم و بارها و بارها از خودم آزمون بگیرم. دارم به این فکر می‌کنم که به اندازه‌ی توانم تلاش کرده‌ام و خدا شاهد تلاش‌های من بوده است. یاد شعری که پشتیبانم برایم در دفترم نوشته افتادم:

گر مرد رهی غم مخور از دوری و دیری / دانی که رسیدن هنر گام زمان است


:: موضوعات مرتبط: کمک درسی ,قدم به قدم از شب تا صبح امتحان
نوشته شده در پنجشنبه 11 ارديبهشت 1393
بازدید : 34
نویسنده : Hadi


قدم به قدم از شب تا صبح امتحان

برای موفقیت هر چه تمام‌تر در امتحانات و بهره‌وری بالا از دانسته‌های‌تان لازم است که به چند نکته‌ی مهم توجه کنید:

از شب امتحان شروع می‌کنیم

- با توجه به بارم‌بندی و اهمیت مباحث، بر روی آن‌ها وقت بگذارید و وسواس در خواندن نداشته باشید و هم‌چنین حل نمونه‌سؤال  امتحانی هم فراموش نشود!

- شب امتحان حتماً به میزان کافی بخوابید تا سر جلسه کسل و بی‌حال نباشید.

- شب قبل از امتحان غذای چرب و سنگین نخورید. نوشابه‌های انرژی‌زا و هر ماده‌ای که به کمک آن به طور مصنوعی بیدار بمانید نخورید. قبل از خواب یک لیوان شیر و عسل میل کنید.

- قبل از خواب دوباره ساعت امتحان را بررسی کنید و هم‌چنین ساعت خود را برای بیدار شدن در زمانی مناسب تنظیم کنید.

- صبح قبل از امتحان وقت مرور درس مورد نظر شماست و بهترین راه برای مرور، خواندن سریع خلاصه‌نویسی‌ها و حل نمونه‌سؤال امتحانی است.

- وسایل مورد نیاز برای امتحان را فراموش نکنید (کارت ورود به جلسه، خودکار مناسب و روان و ...)

- خوردن صبحانه برای تنظیم قند و آرامش شما سر جلسه‌ی امتحان مؤثر است. میل کردن صبحانه را به هیچ وجه فراموش نکنید.

- وقتی به حوزه‌ی امتحانی وارد شدید به صحبت‌های سایر دوستان و گاهی حرف‌هایی که بار مثبت یا علمی ندارند بی‌توجه باشید و آرامش خودتان را حفظ کنید.

- سعی کنید صبح روز امتحان با دوست یا رقیب درسی خود بار دیگر نکات مهم را مرور کنید.

- پس از مستقر شدن روی صندلی امتحان ذهن خود را برای چند لحظه از هر فکری خالی کنید و با خواندن سوره‌ای از قرآن کریم یا یک شعر آرامش‌بخش مغز خود را آرام و آماده کنید. کشیدن نفس عمیق فراموش نشود.

- به هیچ عنوان به این فکر نکنید که از این امتحان چه نمره‌ای خواهید گرفت. تمام تلاشتان این باشد که تمام دانسته‌های خود را با نهایت دقت روی برگه بنویسید.

- پس از گرفتن برگه‌ی سؤال نگاه اجمالی به آن‌ها بیندازید و تعداد سؤال‌‌‌ها و بارم‌بندی و زمان را در نظر بگیرید تا وقت‌تان را تنظیم کنید.

- هیچ اجباری وجود ندارد که همه‌ی سؤالات را به ترتیب پاسخ دهید. از سؤالاتی شروع کنید که آمادگی ذهنی بیش‌تری دارید.

- هیچ‌وقت سعی نکنید که با عجله سؤالات را حل کنید و به فکر تحویل دادن برگه‌ی خود نباشید. هیچ‌وقت به این فکر نکنید که دیگران در مورد شما چه فکری می‌کنند. تنها چیزی که اهمیت دارد موفقیت شماست.

- دقت خود را بالا ببرید. فهمیدن صورت سؤال در حل مسئله مؤثر است و نیمی از آن را پیش می‌برد. خوب به صورت سؤال  دقت کنید. خوب به راه‌حل آن هم فکر کنید. هوشیار و دقیق باشید.


:: موضوعات مرتبط: کمک درسی ,بازدید : 38
نویسنده : Hadi


ایده‌ها مهم نیست، آدم‌هایی مهم هستند که آن‌ها را انجام می‌دهند

وقتی برای اولین بار این جمله را از آقای قلم‌‌چی شنیدم، بسیار ذهنم را درگیر خود کرد و در ذهن خودم مشغول حلاجی آن شدم و با یافتن چند مصداق عینی برای آن خودم را قانع کردم که واقعاً آدم‌ها مهم‌تر از ایده‌ها هستند.

چندی پیش که با یکی از دانش‌آموزان کنکوری مشاوره داشتم و در مورد برنامه‌ریزی و عملکرد و اهمیت پروژه‌ی هفتم گفت‌وگو می‌کردیم یاد این جمله افتادم و آن را برای دانش‌آموزم بیان کردم و مدتی در این مورد بحث کردیم. مصداقی که در این برهه‌ی زمانی با این جمله مطابقت دارد برای او این گونه بیان کردم:

در حال حاضر همه‌ی دانش‌آموزان یک ایده‌ی واحد دارند و آن شرکت در کنکور و گرفتن نتیجه‌ی مناسب است و همه دارند برای رسیدن به آن تلاش می‌کنند ولی در نهایت تعدادی به موفقیت می‌رسند. تفاوت کجاست؟

می‌توان با قاطعیت گفت تفاوت در آدم‌هاست که برای رسیدن به این ایده چگونه تلاش می‌کنند. پس به یاد داشته باشید که:

 مهم‌ترین فرد خود شما هستید و این را فراموش نکنید که اولین کسی هستید که باید عملکرد خود را بررسی کند و بهترین قاضی خود شما هستید.

در فرصت باقی‌مانده تا کنکور، اهداف، شرایط و موقعیت خود را بازبینی کنید و با در نظر گرفتن جایگاه اصلی و هدف خودتان به تلاش ادامه دهید.

هرازچندگاهی از دور به عملکرد خود نظاره کرده و خودتان را برای کارهای مثبت تشویق کنید.


:: موضوعات مرتبط: کمک درسی ,تصمیمات خود را با این فرمول مدیریت کنید
نوشته شده در پنجشنبه 11 ارديبهشت 1393
بازدید : 28
نویسنده : Hadi


تصمیمات خود را با این فرمول مدیریت کنید

فرمولی که خانم سوزی ولش (۱۰-۱۰-۱۰) آن را در کتابش عنوان کرده روشی است که در این روزها شما را مدیریت می‌کند. فرمول ساده‌ای است. هر تصمیمی که می‌خواهید بگیرید از خود بپرسید اثرات آن تا ۱۰ دقیقه‌ی آینده، تا ۱۰ ماه آینده و تا ۱۰ سال آینده چه خواهد بود؟ مثلاً فکری به ذهنتان می‌رسد. بپرسید که در ۱۰ دقیقه‌ی آینده چه اثراتی برای‌تان دارد. گرم درس خواندن هستید و ممکن است تمرکزتان را به هم بزند. همان‌طور که فکر را به جای دیگری می‌برد، لحظه‌ی خوب و لذت‌بخشی هم ایجاد می‌کند. حالا ببینید اثرات آن تا ۱۰ ماه آینده چه خواهد بود. با کمی فکر کردن می‌فهمید که  باعث می‌شود از درس خواندن عقب بمانید و کنکور را خراب کنید. حالا اثرات آن را بر ۱۰ سال آینده بررسی کنید. می‌خواهید مدرک تخصصی پزشکی داشته باشید. با این تصمیم شاید مدرک پرستاری هم نگیرید. حالا عمل به تصمیم‌های درست راحت‌تر نیست؟

ما مسئول تصمیم‌های خود هستیم. هرچند این تصمیم‌ها گاهی آن‌قدر برق‌آسا و تحت تأثیر عادت‌های ما گرفته می‌شود که اصلاً متوجه حضور آن‌ها نمی‌شویم. باید تصمیم مسئولانه بگیریم و بهترین و ساده‌ترین فرمولی که دیده‌ام فرمول ۱۰، ۱۰، ۱۰ است.

:: موضوعات مرتبط: کمک درسی ,به آخر راه نزدیک می‌شویم؛ قوی باشید
نوشته شده در پنجشنبه 11 ارديبهشت 1393
بازدید : 34
نویسنده : Hadi


به آخر راه نزدیک می‌شویم؛ قوی باشید

8 ماه تلاش برای یادگیری مطالب و نکاتی که خیلی‌ از آن‌ها را بلد بودیم ولی در موردشان ضعیف بودیم و نکاتی که اصلاً بلد نبودیم به سر رسید.

الان کوله‌ی اطلاعتمان پر شده است. به اندازه‌ی همه‌ی تلاش‌های شبانه‌روزی در کنار کلی خاطره، خاطره‌های تلخ مثل نداشتن خواب بعدازظهر در هوای مطبوع بهاری و خاطره‌های شیرین کتابخانه با خوردن ناهار کنار بهترین دوستان، خاطره‌ی خوابیدن نصفه شب روی کتاب‌ها و پتو کشیدن مهربانانه‌ی مادر روی شانه‌های‌مان. کنکور و استرس شیرینش دارد تمام می‌شود اما نتیجه‌ی آن برای همیشه ماندگار است.

در این یک ماه برنده‌ی میدان فقط کسی نیست که زیاد خوانده است، کسی است که تا آخر راه قوی می‌ماند. پس قوی باشید و شجاع.


:: موضوعات مرتبط: کمک درسی ,بازدید : 33
نویسنده : Hadi


چند تکنيک برای یادگيری سریع‌تر، بهتر و عميق‌تر (سری دوم)

تعادل

1- از اضطراب و افسردگی به دور باشید.

استرس و ناراحتی باعث کاهش یادآوری اطلاعات می‌شود و از این رو باعث کاهش قدرت یادگیری می‌شود.

2- بین مطالعه استراحت کنید.

تغییر وضعیت روحی و جسمی باعث مشخص شدن استرس می‌شود که در حال مطالعه بر ما حکمفرما شده‌اند و ما از آن‌ها بی‌خبریم. مطالعه همراه با استراحت‌های هر چند کوتاه بسیار مفیدتر از مطالعه‌ی طولانی بی‌‌وقفه است. برای این منظور به ازای هر 90 دقیقه مطالعه، 20 دقیقه استراحت داشته باشید.

3- حین مطالعه در فواصلی پیاده‌روی هم داشته باشید.

پیاده‌روی و قدم زدن هر چند کوتاه باعث تغییر تمرکز ذهن شده و به ذهن مجال بازآوری مطالب و خلاقیت می‌دهد.

تمرکز و خط فکری

4- تمرکز کنید و خودتان را در مطالعه غرق کنید.

حین مطالعه از تماشای تلویزیون و نگرانی در مورد کارهای دیگر پرهیز کنید. نگرانی مانع دریافت اطلاعات و ایده‌ها می‌شود.

5- چراغ‌ها را خاموش کرده و وسط اتاق تاریک خود بنشینید. این کار تمرکز شما را زیاد می‌کند.

6- دوش بگیرید. دوش و حمام کردن به یادگیری کمک می‌کند.

7- به موسیقی گوش دهید.

8- تندخوانی کنید.

خیلی‌ها عقیده دارند که تندخوانی باعث از قلم افتادن مطالب مهم می‌شود. واقعیت این است که تندخوانی باعث فیلتر شدن مطالب بی‌ربط و فرعی شده و به درک ایده‌های اصلی نوشتار کمک می‌کند. کندخوانی فقط برای مطالب جدید و تخصصی پیشنهاد می‌شود.

9- از علامت‌ها و نمادها برای حفظ کردن مطالب استفاده کنید.

ترفندهای زیادی برای به خاطر سپردن اطلاعات حفظی وجود دارد. علامت‌های اختصاری و شکل‌های نمادین، نمونه‌هایی از این ترفندها هستند.


:: موضوعات مرتبط: کمک درسی ,شروع خوب، پایان خوب
نوشته شده در پنجشنبه 11 ارديبهشت 1393
بازدید : 26
نویسنده : Hadi


شروع خوب، پایان خوب

یک ضرب‌المثل ایتالیایی است که می‌گوید یک شروع خوب پایان خوبی خواهد داشت.

چیزی به پایان سال تحصیلی نمانده اما این به آن به معنی نیست که بعد از پایان سال تحصیلی باید از درس خواندن صرف نظر کنیم. تابستان شروعی دوباره برای تلاش و زحمت کشیدن است. شروع یکی از پراهمیت‌ترین مراحل برای انجام هر کاری است. روش شروع هر کاری می‌تواند تضمین‌کننده‌ی موفقیت یا شکست آن کار باشد. درست مثل یک دونده‌ی دو سرعت که اگر استارت خوبی نداشته باشد منجر به شکستش خواهد شد. شاید بتوان گفت تابستان هم برای دانش‌آموزها حکم یک استارت را دارد. به خصوص برای دانش‌آموزانی که تغییر مقطع می‌دهند.

دانش‌آموز چگونه باید سال تحصیلی‌اش را شروع کند تا آن را با موفقیت پشت سر بگذارد و با دست پر از آن بیرون بیاید؟

مهم‌ترین نکته برای شروع خوب سال تحصیلی، داشتن پایان خوب در سال گذشته است. شما دانش‌آموزان در پایان نیم‌سال دوم کارنامه‌ی مدرسه‌ی خود را دریافت کرده‌اید و از وضعیت آموزشی خود مطلع هستید؛ پس بهتر است با تمرکز و اندیشیدن، اگر در درس‌هایی ضعف داشتید و نمره‌ی خوبی کسب نکرد‌ه‌اید برای تابستان برنامه‌ریزی داشته باشید.

دانش‌آموزانی که نتوانسته‌اند مشکلات و ضعف‌های درسی‌شان را با وجود نمره‌ی خوب و قابل قبول در سال تحصیلی قبل برطرف کنند، به نوعی مشکلات را به سال جدید منتقل کرده‌اند. در سال جدید هم دیگر فرصت زیادی برای جبران ندارند. خوب است که دانش‌آموزها با مشکلات قبلی وارد سال جدید نشوند و حداقل در تابستان کمی ضعف‌های سال قبل را برطرف کنند. می‌توان با یک برنامه‌ریزی خوب، هم تفریح کرد و هم درس را فراموش نکرد. برای یک شروع خوب باید پایان خوبی داشت. نباید دوراندیشی را هم فراموش کرد.

اگر دانش‌آموز هدف مشخصی داشته باشد قطعاً برای رسیدن به هدفش انگیزه‌ی کافی خواهد داشت که در تابستان هم با برنامه‌ریزی دقیق و همراه با برنامه‌ی راهبردی کانون حرکت کند و درس‌های سال گذشته را بار دیگر مرور کند و درس‌های نگاه به آینده را نیز با شرکت در کلاس‌های آموزشی و هماهنگ با برنامه‌ی کانون مطالعه کند تا در شروع سال تحصیلی پیش‌زمینه و شناخت از مباحث نگاه به آینده داشته باشد.

پس برای داشتن یک شروع خوب و یک پایان عالی مصمم باشید.


:: موضوعات مرتبط: کمک درسی ,براي امتحانات نهایی تشريحي كار كنيد
نوشته شده در پنجشنبه 11 ارديبهشت 1393
بازدید : 33
نویسنده : Hadi


براي امتحانات نهایی تشريحي كار كنيد

کم کم به دوران حساس امتحانات نهایی نزدیک می‌شویم و تراز بعضی‌ها افت می‌کند که علت آن هم تمرکز بر روی امتحانات نهایی است. پس نگران این افت نباشید.

تا این‌جای کار تمرکز ما، هم روی تمرین تشریحی بوده هم روی تست اما از این‌جا به بعد کفه‌ی ترازو به سمت تمرین تشریحی سنگینی می‌کند. دانش‌‌آموزان تا به حال به اندازه‌ی کافی به تست پرداخته‌‌اند و حال زمان آن است که 25% تأثیر امتحانات نهایی را در نظر داشته باشند و خود را آماده کنند تا بعد از پایان امتحانات تمام تست‌ها را مرور کنند. با این کار، نکته، تمرین و تستی برای دانش‌آموزان ناآشنا نخواهد بود.


:: موضوعات مرتبط: کمک درسی ,دوران جمع‌بندی را كي شروع مي‌كنيد؟
نوشته شده در پنجشنبه 11 ارديبهشت 1393
بازدید : 28
نویسنده : Hadi


دوران جمع‌بندی را كي شروع مي‌كنيد؟

ممکن است این سؤالات برای تمام دانش‌آموزان پیش بیاید.

- تا کنکور سراسری جمع‌بندی کنم یا درس بخوانم؟

- جمع‌بندی را از کی شروع کنم؟

- چه قسمتی را جمع‌بندی کنم؟

- نخوانده‌هایم را چه‌کار کنم؟

- و ...

پشتیبان، مشاوران، دوستان یا... 5 نوع مرحله‌ی تعادل را برای‌تان توضیح داده‌‌اند که من هم این‌جا اشاره‌ای به آن‌ها می‌کنم: ادراک، تثبیت، تسلط و جمع‌بندی

این ضرب‌المثل را قطعاً شنیده‌اید که می‌گویند کار را آن کرد که تمام کرد و پایان کار هر دانش‌آموز کنکوری جمع‌بندی است؛ پس جمع‌بندی حتماً در برنامه‌تان باشد.

در این زمان باقی‌مانده به نخوانده‌های‌تان کار نداشته باشید. آن‌ها را حذف کنید. در مباحث خوانده‌شده یا درس‌هایی که ناقص خوانده‌اید سرمایه‌گذاری کنید.


:: موضوعات مرتبط: کمک درسی ,يك نكته‌ي مهم براي كنكوري‌ها
نوشته شده در پنجشنبه 11 ارديبهشت 1393
بازدید : 26
نویسنده : Hadi


يك نكته‌ي مهم براي كنكوري‌ها

نمي‌دانم شما هم جزو آن دسته كودكاني بوديد كه وقتي با كودكان ديگر مقايسه مي‌شديد و توانايي‌هاي‌تان زير سؤال مي‌رفت، از اين موضوع ناراحت مي‌شديد. من در دوران كودكي وقوع اين اتفاق را شكست بزرگي تلقي مي‌كردم و تمام تلاشم را به كار مي‌بردم تا از وقوع آن جلوگيري كنم. بعدها كه بزرگ‌تر شدم، تنها كسي كه مرا با ديگران مقايسه مي‌كرد، خودم بودم. مخصوصاً در ايام آمادگي براي كنكور اين موضوع پررنگ‌تر شده بود. اين موضوع باعث شده بود توانايي‌هاي خودم را كم‌اهميت قلمداد كنم و آرامشم را از دست بدهم. تا اين‌كه يك روز تصميم گرفتم خودم را با خودم مقايسه كنم و هر روز بهتر از روز قبلم باشم. وقوع اين اتفاق باعث شد بسيار باانگيزه‌تر از قبل ادامه دهم.

حكايت آن روزهاي ما حالا شده حكايت بعضي از دانش‌آموزان در اين روزها.

- دوست من روزانه n ساعت درس مي‌خواند، پس چرا من نمي‌توانم اين همه درس بخوانم؟

- دوستانم در اين آزمون افزايش تراز داشتند، من چرا از قافله‌ي آن‌ها عقب ماندم؟

- فلان دوستم با چند ساعت درس خواندن، خوب نتيجه مي‌گيرد، پس چرا من با اين همه درس خواندن نتيجه‌ي دلخواهم را نمي‌گيرم؟

- اگر مقايسه كردن به شكل درستي انجام شود، نتايج خوبي به همراه خواهد داشت.

- دوست من روزانه n ساعت درس مي‌خواند، من هم مي‌توانم با تلاش بيش‌تر زياد درس بخوانم.

- دليل اين‌كه دوستانم در اين آزمون پيشرفت كردند و من افزايش ترازي نداشتم، كم‌كاري خودم بود، تصميم دارم براي آزمون بعدي جبران كنم.

- از روش‌هاي مطالعه‌ي موفق دوستم استفاده می‌کنم و كيفيت مطالعه‌ام را ارتقا مي‌دهم تا من هم پيشرفت كنم.

وقتي مي‌شود مثبت‌انديش بود و مقايسه‌ي درستي كرد، چه اصراري داريم جنبه‌هاي منفي قضايا را ببينيم!

داوطلبان عزيز كنكور! مطمئن باشيد كه توانايي‌هاي زيادي داريد كه با توجه و تلاش بيش‌تر تبديل به نقاط قوت پايدارتان خواهند شد. كافي است آن‌ها را كشف كنيد، پرورش دهيد و در بهترين حالت ممكن تثبيت كنيد.

اين نكته را مد نظر قرار دهيد كه مقايسه كردن مطلق خود با ديگران مساوي است با دست‌كم گرفتن توانايي‌هاي خود و از دست دادن آرامش. پس با اعتمادبه‌نفس و تكيه بر نقاط قوت، نقاط منفي را از برطرف كنيد و به موفقيت‌هاي‌تان افتخار كنيد.


:: موضوعات مرتبط: کمک درسی ,لغت‌هایی زنده برای اوقات مرده
نوشته شده در پنجشنبه 11 ارديبهشت 1393
بازدید : 26
نویسنده : Hadi


لغت‌هایی زنده برای اوقات مرده

تا تیرماه تنها دو ماه فرصت باقی است. بسیاری از دانش‌آموزان یکی از بزرگ‌ترین حسرتی که می‌خورند این است: «ای کاش لغت‌های زبان یا عربی را بیش‌تر می‌خواندم تا فلان تست را جواب می‌دادم!»

اکنون زمان پایان دادن به این حسرت‌هاست. یک دفترچه‌ی کوچک سیمی می‌تواند تبدیل به گنجینه‌ی لغات شما شود؛ لغاتی که هر کدامش احتمال آمدنش در کنکور وجود دارد. در تاکسی در مترو و اتوبوس، در منزل مهمان و در راه خانه، با یک وقت یک‌ساعته در روز و جمع‌آوری و تکمیل این دفترچه به خودی خود زمان برای مطالعه‌اش به دست می‌آید. یادت باشد به شیوه‌ی لایتنری بخوانی؛ یعنی هر بار لغت را بلد بودی یک تیک کنارش بزنی. لغتی که 5 تیک کنارش خورد یعنی وارد حافظه‌ی بلندمدت شده است. لغت‌های چموش را که تیک نمی‌خورد دریاب.

:: موضوعات مرتبط: کمک درسی ,یک گام مهم تا شروع دوران جمع‌بندی
نوشته شده در دوشنبه 08 ارديبهشت 1393
بازدید : 24
نویسنده : Hadi

یک گام مهم تا شروع دوران جمع‌بندی

با شروع دوران جمع‌بندی همه‌ی دانش‌آموزان باید به این موضوع توجه داشته باشند که در این دوران باید بهترین و مهم‌ترین کارها را انجام دهند بنابراین ما روشی را به شما پیشنهاد می‌کنیم که با اتکا بر توانایی‌ها و دانسته‌های شما دارد. این را به یاد داشته باشید هدف از اجرای دوران جمع‌بندی به روش قلم‌چی (سه روز یک‌بار) بیش‌تر جنبه‌ی آموزش دارد تا سنجش؛ بنابراین باید ارزیابی درستی از آزمون داشت تا با یک برنامه‌ریزی دقیق برای دو و نیم‌روز بتوانیم همه‌ی درس‌ها را مطالعه و مرور کنیم. مهم‌ترین نکته در دوران جمع‌بندی ارزیابی درست آزمون است.

بسیاری از شما پس از پایان هر آزمون  سؤالات را ارزیابی می‌کنید اما آیا ارزیابی شما درست است؟

بیش‌تر دانش‌آموزان زمان ارزیابی سؤالات عادت دارند که ارزیابی خود را از سؤالاتی که پاسخ اشتباه به آن داده‌اند یا سؤال‌هایی که به آن‌ها جواب نداده‌اند شروع کنند و از کنار سؤالاتی که پاسخ صحیح داده‌اند گذرا رد می‌شوند؛ اما این شیوه‌ی درست ارزیابی آزمون نیست. ما روش درست را به شما آموزش می‌دهیم تا دوران جمع‌بندی خوبی را داشته باشید.

اولین نکته در ارزیابی درست آزمون این است که ارزیابی را از سؤالاتی که پاسخ درست به آن‌ها داده‌اید شروع کنید یعنی چیزهایی را که خوب یاد گرفته‌اید تقویت کنید تا تسلط‌تان بیش‌تر شود. شاید سؤالاتی که پاسخ درست به آن‌ها داده‌اید راه‌حل‌های دیگری نیز داشته باشد. پس خوب است آن‌ها را نیز یاد بگیرید.

در مرحله‌ی بعد ارزیابی آزمون به سراغ سؤالاتی که به آن‌ها پاسخ اشتباه داده‌اید می‌روید. بیش‌تر دانش‌آموزان دلیل پاسخ‌های اشتباهشان را بی‌دقتی یا این‌که فراموش کرده بودیم بیان می‌کنند اما پاسخ ما به شما این است که یادگیری شما ناقص است و شما با ارزیابی پاسخ‌های اشتباهتان می‌توانید یادگیری ناقص را به یادگیری کامل تبدیل کنید.

در مرحله‌ی بعد به سراغ سؤالاتی بروید که به آن‌ها پاسخ نداده‌اید؛ ولی فراموش نکنید که حتی دانش‌آموزان برتر و حتی قبولی‌های رشته‌های خوب در کنکور سراسری تعدادی سؤال را بدون پاسخ گذاشته‌اند. پس بهترین کار این است که به سراغ قسمت‌هایی بروید که ساده‌تر آن‌ها را یاد می‌گیرید.

با اجرای این روش قطعاً نتیجه‌ی خوبی خواهید گرفت.


:: موضوعات مرتبط: کمک درسی ,چند تکنيک برای یادگيری سریع‌تر، بهتر و عميق‌تر
نوشته شده در دوشنبه 08 ارديبهشت 1393
بازدید : 24
نویسنده : Hadi

چند تکنيک برای یادگيری سریع‌تر، بهتر و عميق‌تر

گفته می‌شود که انسان‌ها تنها از 10 درصد قدرت تفکر خود استفاده می‌کنند و تفاوت بین نوابغ و افراد معمولی تا حد زیادی به این موضوع برمی‌گردد.

با به‌کارگیری روش‌های زیر میزان یادگیری خود را چند برابر کنید. توصیه می‌شود این روش‌ها را با فونت بزرگ چاپ کنید و روی دیوار اتاقتان نصب کنید، طوری که هر روز آن را ببینید.

1- هنگام مطالعه پای خود را حرکت دهید. در طول مطالعه و نشستن در یک مکان برای مدت طولاتی، پای خود را هر چند وقت یک‌بار به سمت بالا و پایین تکان دهید. این کار موجب افزایش جریان خون شده و یادگیری و تمرکز را افزایش می‌دهد.

2- برای فکر کردن غذا بخورید.

3- ناهار سبک بخورید. ناهار سنگین باعث خواب‌آلودگی می‌شود.

4- از داروهای تقویت حافظه استفاده کنید. داروی گیاهی جینکو بیلوبا که باعث افزایش جریان خون در مغز می‌شود بدون عوارض جانبی در بازار موجود است.

5- برای ارائه‌ی ایده‌های جدید بخوابید.

6- موضوع مورد تمرکز خود را تغییر دهید. گاهی که فرصت کافی برای استراحت و تجدید قوا  ندارید، می‌توانید نقطه‌ی تمرکز خود را از یک موضوع خاص به موضوعی که با آن آشناتر هستید تغییر دهید.

:: موضوعات مرتبط: کمک درسی ,در ايام امتحانات تست بزنيم يا نه؟
نوشته شده در دوشنبه 08 ارديبهشت 1393
بازدید : 28
نویسنده : Hadi

در ايام امتحانات تست بزنيم يا نه؟

ايام امتحانات نزديك است و انگيزه‌ي دانش‌آموزان براي تلاش بيش‌تر و كسب نتايج دلخواه و مطلوبشان به بالاترين حد خود رسيده است.

بارها به این نكته اشاره شده است كه براي موفقيت در امتحانات بايد زياد درس خواند و خوب درس خواند و تمرينات مهم و مناسب حل كرد.

حل تمرين شامل دو بخش حل تمرينات تشريحي و تست است. سؤال متداولي كه دانش‌آموزان در اين بازه‌ي زماني مي‌پرسند اين است كه؛ آيا در آمادگي براي امتحانات تست حل كنيم يا نه؟

پاسخي كه به اين سؤال دانش‌آموزان مي‌دهيم اين است كه؛ حل تست تأثير بسزايي در تكميل فرايند يادگيري دارد. با حل تست به كاربرد نكات، مفاهيم و فرمول ها در حل انواع سؤالات پي مي‌بريد. اين مرحله ي مهم از يادگيري بايد با دقت انجام شود تا نتايج درخشان آن به تدريج مشاهده شود. در آمادگي و مطالعه براي امتحانات، حل تست را از برنامه‌ي مطالعاتي خود حذف نكنيد. با توجه به كارنامه‌ي هر آزمون و جدول جمع‌بندي هدف‌گذاري، به خوبي به نقاط قوت و ضعف خود آگاه هستيد. براي نقاط قوت و رنگ‌هاي آبي و سبزتان در مباحث و درس‌هاي مختلف، بعد از مطالعه‌ي مبحث مورد نظر و حل چند تمرين تشريحي و نمونه‌سؤال امتحاني، تست‌هاي مهم كنكور حل كنيد و مرور از طريق حل تست را قبل از هر امتحان داشته باشيد. براي نقاط ضعف و رنگ‌هاي زرد و قرمز و براي برطرف كردن آن‌ها، كتاب درسي را با دقت مطالعه كنيد و تمرينات آن را با دقت حل كنيد و حل تمرينات تشريحي و نمونه‌سؤال را تا جايي ادامه دهيد كه احساس مطلوبي از تسلط به مبحث مورد نظر داشته باشيد. در اين مرحله، نيازي به حل تست نداريد و به حل تمرينات مهم و پرتكرار اكتفا كنيد.

اولويت‌بندي كارها، راه رسيدن به موفقيت را هموار مي‌كند. كارها و اهدافتان را در ايام امتحانات اولويت‌بندي كنيد و با استراتژي درس بخوانيد و نتايج خوب و مطلوبي براي خودتان رقم بزنيد.


:: موضوعات مرتبط: کمک درسی ,آرامش، مهم‌ترین عامل برای ادامه‌ی راه
نوشته شده در دوشنبه 08 ارديبهشت 1393
بازدید : 23
نویسنده : Hadi


آرامش، مهم‌ترین عامل برای ادامه‌ی راه

اگر توجه داشته باشید در این دو ماه باقی‌مانده تمام داوطلبان کنکوری در تکاپو و تلاش‌اند و سخت مشغول درس خواندن هستند اما مهم‌ترین عامل برای ادامه‌ی محکم‌تر این تلاش چیست؟

آرامش مهم‌ترین و تأثیرگذارترین عامل برای ادامه و اجرای برنامه‌تان است؛ پس مراقب روحیه‌ی خود باشید. این روزها یکی از حساس‌ترین روزهای زندگی‌تان است. یک واقعیت است که نباید آن را انکار کرد. در این ایام نقاط ضعف، حسرت و افسوس درس‌های نخوانده یا کارهای انجام‌نشده بیش‌تر به سراغتان می‌آید. این احساس را از خودتان دور کنید و بازدهی ذهن خود را پایین نیاورید. مثبت فکر کنید و سرعت عمل خود را بالا ببرید. فقط به نقاط قوت خود فکر کنید. مهم‌ترین نیاز شما در این ایام فقط آرامش، آرامش و آرامش است.


:: موضوعات مرتبط: کمک درسی ,خوب گوش دهید تا یاد بگیرید (مهارت شنیدن)
نوشته شده در یکشنبه 07 ارديبهشت 1393
بازدید : 19
نویسنده : Hadi


خوب گوش دهید تا یاد بگیرید (مهارت شنیدن)

یکی از مهارت‌های مهم یادگیری گوش دادن است. اگر هنگام تدریس مطالب در کلاس درس به جای آن‌که فقط به فکر نوشتن سخنان معلم و جزوه باشید سعی کنید که فقط کلمات کلیدی را یادداشت کنید و بیش‌تر به آن‌چه در کلاس گفته می‌شود گوش فرادهید، مطالب بیش‌تری را در کلاس یاد می‌گیرید؛ ضمن این‌که قادر خواهید بود ابهامات موجود را همان موقع از معلم سؤال کنید.

با این روند بعد از پایان کلاس چون مطالب را به خوبی شنیده و یاد گرفته‌اید قادر خواهید بود شنیده‌های‌تان را کامل کنید و لغات مهم را که نوشته‌اید به عبارت تبدیل کرده و یک جزوه‌ی کامل و بدون نقص و ابهام را نیز داشته باشید. به این ترتیب هم جزوه‌ی کاملی دارید هم با نوشتن جزوه‌، درس را مرور کرده و درس هر روز را در همان روز می‌خوانید و نیز درس را به خوبی یاد می‌گیرید و ابهامات و سؤالات‌تان برطرف می‌شود. پس مهارت شنیدن را در خود تقویت کنید. به عبارت دیگر خوب گوش دهید تا یاد بگیرید.

:: موضوعات مرتبط: کمک درسی ,تأثیر نظم در این ایام
نوشته شده در یکشنبه 07 ارديبهشت 1393
بازدید : 17
نویسنده : Hadi


تأثیر نظم در این ایام

اگر تمام دانش را به رنگ‌های آبی، سبز، زرد و قرمز تقسیم‌بندی کنیم نباید نظم کار خود را برهم بزنید و از برنامه‌ی خود خارج شوید و کارها را جدا انجام دهید و تصور کنید که کارتان منطقی است.

منطقی‌ترین کار پیش رفتن با مدرسه و برنامه‌ی راهبردی است.

همین طور که دانش‌آموزان را تقسیم‌بندی کرده‌ایم کارهای‌تان را نیز منظم و اولویت‌‌بندی کنید و کار مهم و ضروری را الان انجام دهید. مثلاً: برنامه‌ی مدرسه، برنامه‌ی راهبردی، خلاصه‌ها و نکات یادداشت‌شده  یا به عبارتی کتاب خودآموزی. کتاب زرد عمومی، زرد اختصاصی یا هر برنامه‌‌ای که دارید ابتدا با پشتیبان یا مشاور خود در میان گذاشته و آن را منظم و بعد آن را اجرا کنید.

نظم باعث ایجاد آرامش و تلاش بیش‌تر در برنامه می‌شود؛ پس نظم برنامه را از همین الان شروع کنید.


:: موضوعات مرتبط: کمک درسی ,موفقيت در امتحانات را تجربه كنيد
نوشته شده در یکشنبه 07 ارديبهشت 1393
بازدید : 17
نویسنده : Hadi


موفقيت در امتحانات را تجربه كنيد

دانش‌آموزان عزيز! براي آمادگي و موفقيت در امتحانات نهايي به نكات زير توجه كنيد:

- خودتان و توانايي‌هاي‌تان را دست‌كم نگيريد و با تكيه بر نقاط قوت و با حفظ آرامش به استقبال امتحانات برويد. فراموش نكنيد بارها مباحث را مرور كرده‌ايد و تمرينات تشريحي مهمي براي تكميل يادگيري‌هاي‌تان حل كرده‌ايد.

- در حين مطالعه‌ي هر درس توجهتان را به نكات مهم و قسمت‌هايي كه در طول سال تحصيلي نشان‌دار كرده‌ايد افزايش دهيد و از كتاب خودآموزي براي تشخيص نكات مهم استفاده كنيد.

- منبع طرح سؤال امتحانات نهايي كتاب درسي است. آن را با دقت مطالعه كنيد و همه‌ي تمرينات آن حتي ساده‌ترين تمرينات را با دقت و تا رسيدن به جواب آخر حل كنيد.

- مهم‌ترين سؤالات كتاب‌هاي دوسالانه و مجموعه سؤالات امتحانات نهايي را نشان‌دار كنيد و قبل از هر امتحان يك بار ديگر آن‌ها را حل كنيد و روش حل سؤالات را مرور كنيد و به خاطر بسپاريد.

- بعد از مطالعه‌ي كامل كتاب‌هاي درسي و حل تمرينات تشريحي مناسب، خودتان را طراح سؤال فرض كنيد و سؤالاتي را که فكر مي‌كنيد اگر طراح بودید مطرح مي‌كرديد انتخاب كنيد و به آن‌ها پاسخ دهيد.

- همه‌ي فرمول‌ها و نكات مهم را در يك برگه بنويسيد و قبل از شروع امتحان، آن‌ها را مرور كنيد و در حافظه‌ي خود ذخيره كنيد.

- فراموش نكنيد طراحان سؤال امتحانات نهايي، همه‌ي دانش‌آموزان با هر سطح آموزشي را در نظر مي‌گيرند؛ پس اولويت را با حل سؤالات استاندارد و مهم امتحانات نهايي سال‌هاي اخير قرار دهيد و آن‌ها را با دقت حل كنيد.

و نكته‌ي آخر:

شما دانش‌آموزان نهايت تلاش خود را خواهيد كرد؛ بنابراين لزومي براي از دست دادن آرامش وجود ندارد. با اعتمادبه‌نفس در جلسه‌ي امتحان حاضر شويد و با تمركز سؤالات را به ترتيب بخوانيد و به آن‌ها پاسخ دهيد.

دانش‌آموزان زيادي را سراغ دارم كه نتيجه‌ي امتحانات نهايي آن‌ها بسيار بهتر از نتيجه‌ي امتحانات نيم‌سال اول بود، پس شما هم مي‌توانيد جزو اين دسته دانش‌آموزان پرتلاش و موفق باشيد.


:: موضوعات مرتبط: کمک درسی ,چند نكته درباره‌ي امتحانات نیم‌سال دوم
نوشته شده در یکشنبه 07 ارديبهشت 1393
بازدید : 26
نویسنده : Hadi


چند نكته درباره‌ي امتحانات نیم‌سال دوم

امتحان معیار ارزشیابی دانسته‌ها و توانایی‌ها است و می‌‌توان از آن به عنوان ابزاری برای ارزیابی مهارت‌های یادگیری خود استفاده کرد اما شرایط فیزیکی و ذهنی‌ای وجود دارد که عملکرد انسان را در حین امتحان تحت تأثیر قرار می‌‌دهد. ابتدا باید بهترین روش یادگیری و کسب موفقیت را که برای شخص مؤثر بوده، انتخاب و آن را تمرین کرد تا به نتیجه‌ی مطلوب رسید.

شکست در یک امتحان، تجربه و پله‌ی موفقیت در امتحان بعدی است. هیچ‌گاه نباید ناامید شد. در صورت عدم دست‌یابی به انتظارات باید سعی کرد واقع‌بینانه به ارزیابی آن پرداخت. برای امتحانات پایان ترم، بهتر است سؤالات امتحانات کلاسی را دوره کنید و اشتباهات قبلی خود را بررسی کنید تا اشتباهات گذشته تکرار نشوند. نباید انتظار داشته باشید در اولين مرحله‌ی خواندن همه چيز را ياد بگیرید. ابوعلي سينا نابغه‌ی قرن، كتابي را چهل بار خوانده بود. پس همه می‌توانند با تلاش نابغه باشند.

توکل به خدا، آرامش و اعتمادبه‌نفس و پشتکار و برنامه‌ریزی مهم‌ترين عوامل موفقيت در امتحان است.

امتحان جزء لاینفک زندگی ماست؛ باید هر گونه برداشت نابجا از امتحانات و ناراحتی و انزجار و نفرت از امتحان دادن را از خود دور کنید؛ نباید بیش از حد به نمره اهمیت دهید؛ نمره بازتابی از ارزش‌های فرد نیست.

برای مطالعه، مکان آرام و بی‌سروصدایی را مد نظر قرار دهید.

مطالعه‌ی عمیق و دقیق موضوعات درسی و ایجاد ارتباط ذهنی بین مطالب، کمک بزرگی به یادگیری بهتر درس‌ها خواهد داشت. یکی از عوامل مؤثر و جدی در اضطراب امتحان، انباشته شدن درس‌ها برای شب امتحان است. شب امتحان زمان یادگیری درس نیست بلکه زمان مرور درس‌هاست.

خلاصه کردن و بازنویسی مطالب می‌تواند کمک بزرگی هنگام مرور و یادآوری مطالب کند. آرامش داشتن در روز امتحان اهمیت زیادی دارد. کسانی که کارهای خود را منظم‌تر برنامه‌ریزی می‌کنند و به انجام می‌رسانند کم‌تر در شرایط تنش امتحان قرار می‌‌گیرند.

چون هر كس وقت يادگيري مخصوص به خود دارد باید خوب دقت كنید چه موقع از شبانه‌روز بهتر ياد مي‌گيريد و همان وقت را براي خواندن امتحان انتخاب کنید.

نظر روان‌شناسان در مورد ساعت مناسب مطالعه صبح‌ها از ساعت 6 الي 8 است.

درس خواندن با وضو  و حضور در جلسه‌ی امتحان با وضو علاوه بر فوائد معنوی از نظر روانی و جسمانی موجب آرامش و شادابی و تمرکز حواس و آمادگی بیش‌تر در یادگیری و یادآوری مطالب می‌شود.

بسیاری از دانش‌‌آموزان روزهای پیش از امتحان تا حد امکان به مطالعه می‌‌پردازند و تصور می‌‌کنند که غذا خوردن و استراحت مانع مطالعه می‌‌شود؛ در صورتی که با تغذیه‌ی درست می‌‌توان بازده فکری را افزایش داد. در طول دوران امتحانات از خوردن مواد غذايي غير مقوي و فعال خودداري کنید. بررسی‌‌های دانشمندان نشان می‌دهد که غذاهای نشاسته‌‌ای مانند ماکارونی، برنج و نان به دلیل تأثیر در بهبود کیفیت خواب، در شب امتحان مفید هستند.

صبح روز امتحان بهتر است برای افزایش کارایی مغز، از مواد سرشار از پروتئین یا فیبر مانند تخم‌‌مرغ، نان سنگک یا بربری با عسل یا پنیر استفاده کنید. کارشناسان تغذیه به دانش‌آموزانی که اضطراب زیادی دارند و نمی‌‌توانند صبحانه‌ی مفصلی بخورند، توصیه می‌‌کنند از موز و مقداری کشمش و خرما كه انرژي فراوان دارد استفاده کنند. بعضی از سبزی‌ها از جمله ریحان، نعنا، کاهو و سیب در کاهش اضطراب بسیار مفید هستند.

خوردن جگر، گوشت و ماهی، کمک زیادی در کاهش اضطراب می‌‌کند؛ زیرا کم‌‌خونی نیز یکی از دلایل کاهش یادگیری و تمرکز است.

صبحانه غذای اصلی است. ناهار و شام را كمی مختصرتر اما صبحانه را كامل میل كنید. بدون تغذیه‌ی مناسب مغز برای انجام فعالیت‌های لازم دچار مشکل خواهد شد.

:: موضوعات مرتبط: کمک درسی ,تقويت ذهني و تثبیت مطالب بدون ابزار
نوشته شده در یکشنبه 07 ارديبهشت 1393
بازدید : 21
نویسنده : Hadi


تقويت ذهني و تثبیت مطالب بدون ابزار

پيشنهاد مي‌شود در زمان‌هاي استراحت و بعد از اتمام كامل مباحث درسي، اگر دنبال تقويت ذهن خود هستيد بهتر است پرسش‌هاي مرتبطي در ذهن‌تان  ايجاد كنيد و اين توانايي زماني به وجود مي‌آيد كه مطالعه‌ی كافي داشته باشيد.

اگر مطالعه نكنيد، اگر درس نخوانيد يا حتي اگر خيلي مطالعه كنيد و بابرنامه نباشيد، مطمئن باشيد هر چه‌قدر هم كه تا الان داراي نتايج بهتري بوده‌ايد هنوز به حد آخر توانايي و به حد اعلاي خود دست نيافته‌ايد و دلواپس بوده و داراي نگراني‌هاي كاذبي هستيد.

تلاش كنيد و بعد از مطالعه دنبال طرح سؤالاتي از خود باشيد. البته سعي كنيد اين طرح ذهنيِ سؤال و مشغول بودن با آن، زياد زمان‌گير نباشد و هميشه بعد از مطالعه‌ی دقيق و ممارست‌هاي كافي بالفعل شود.


:: موضوعات مرتبط: کمک درسی ,ابزارهای مناسب برای زمان امتحانات چیست؟
نوشته شده در یکشنبه 07 ارديبهشت 1393
بازدید : 19
نویسنده : Hadi


ابزارهای مناسب برای زمان امتحانات چیست؟

اکنون که زمان امتحانات مستمر است می‌توانید از همین الان با شروع به خواندن مباحث  قدیمی نیم‌سال اول و مرور نیم‌سال دوم خود را برای امتحانات پایانی آماده کنید. خوب دادن امتحانات مستمر یک قدم بزرگ برای نزدیک شدن به امتحانات پایانی است.

صحبت ما این است که در این ایام از چه ابزارهای استفاده کنید که هم آموزشی باشد و هم به موفقیت در امتحانات به شما کمک کند.

در کانون، 2 ابزار آموزشی به نام دفتر برنامه‌ریزی و کتاب خودآموزی وجود دارد که من به نوبه‌ی خود استفاده از این دو ابزار را به دانش‌آموزانم در این ایام توصیه کرده‌ام.

دانش‌آموزان از همین ابتدای شروع امتحانات مستمر با ادامه دادن به پر کردن دفتر برنامه‌ریزی می‌توانند در ایام امتحانات پایانی هم به بهتر دادن امتحانات خود کمک کنند؛ اما چگونه؟ دانش‌آموز با مشاهده‌ی ساعت مطالعه‌ی هر درس در هر هفته و مجموع آن طبق صفحه‌ی 182 متوجه می‌شود که در ایام مدرسه چه‌قدر این درس را خوانده و یاد گرفته است و اکنون برای امتحانات چه‌قدر زمان لازم است تا صرف مرور و یادآوری مباحث کند.

استفاده از کتاب خودآموزی را شب قبل از امتحان توصیه می‌کنم؛ درست زمانی که دانش‌آموز کل کتابش را تمام کرده و یاد گرفته و اکنون به سراغ سؤالاتی می‌رود که قبلاً با آن‌ها مشکل داشته و الان با مرور یک دور از سؤالات با پاسخ درست اطمینان پیدا می‌کند که روز امتحان دیگر به آن سؤالات پاسخ غلط نخواهد داد.


:: موضوعات مرتبط: کمک درسی ,مثالی در مورد مدیریت زمان
نوشته شده در یکشنبه 07 ارديبهشت 1393
بازدید : 17
نویسنده : Hadi


مثالی در مورد مدیریت زمان

یك كارشناس مدیریت زمان كه در حال صحبت برای عدهای از دانشجویان رشته‌ی بازرگانی بود، برای تفهیم موضوع مثالی به كار برد كه دانشجویان هیچ وقت آن را فراموش نخواهند كرد.

او همان‌طور كه روبه‌روی این گروه از دانشجویان ممتاز نشسته بود گفت: «بسیار خوب، دیگر وقت امتحان است!»

سپس یك كوزه‌سنگی دهان‌گشاد را از زیر زمین بیرون آورد و آن را روی میز گذاشت.

پس از آن حدود دوازده عدد قلوه‌سنگ را كه هر كدام به اندازه‌ی یك مشت بود یك به یك و با دقت درون كوزه چید.

وقتی كوزه پر شد و دیگر هیچ سنگی در آن، جا نمیگرفت از دانشجویان پرسید:

«آیا كوزه پر است؟»  

همه با هم گفتند: «بله»

او گفت: «واقعاً؟»

سپس یك سطل شن از زیر میزش بیرون آورد. مقداری از شنها را روی سنگ‌های داخل كوزه ریخت و كوزه را تكان داد تا دانههای شن خود را در فضای خالی بین سنگها جای دهند.

بار دیگر پرسید: «آیا كوزه پر است؟»

این بار كلاس از او جلوتر بود. یكی از دانشجویان پاسخ داد:  

«احتمالاً نه!»

او گفت: «خوب است» و سپس یك سطل ماسه از زیر میز بیرون آورد و ماسهها را داخل كوزه ریخت. ماسهها در فضای خالی بین سنگها و دانههای شن جای گرفتند. او بار دیگر گفت:

«خوب است.»

در این موقع یك پارچ آب از زیر میز بیرون آورد و شروع به ریختن آب در داخل كوزه كرد تا وقتی كه كوزه‌ی لب به لب پر شد. سپس رو به كلاس كرد و پرسید:

«چه كسی میتواند بگوید نكته‌ی این مثال در چه بود؟» یكی از دانشجویان مشتاق دستش را بلند كرد و گفت: «این مثال میخواهد به ما بگوید كه برنامه‌ی زمانی ما هر چه‌قدر هم كه فشرده باشد، اگر واقعاً سخت تلاش كنیم همیشه میتوانیم كارهای بیش‌تری در آن بگنجانیم.»

استاد پاسخ داد: «نه! نكته این نیست؛ حقیقتی كه این مثال به ما میآموزد این است كه اگر سنگهای بزرگ را اول نگذارید، هیچ وقت فرصت پرداختن به آنها را نخواهید یافت.»

سنگهای بزرگِ زندگی شما كدامها هستند؟

فرزندتان، محبوبتان، تحصیلتان، رویاهای‌تان، انگیزههای باارزش، آموختن به دیگران، انجام كارهایی كه به آن عشق میورزید، زمانی برای خودتان، سلامتیتان می‌گذارید و ...

به یاد داشته باشید كه ابتدا این سنگهای بزرگ را بگذارید، در غیر این صورت

هیچگاه به آنها دست نخواهید یافت.

اگر با كارهای كوچك (شن و ماسه) خود را خسته كنید، زندگی خود را با كارهای كوچكی كه اهمیت زیادی ندارند پر میكنید و هیچ گاه وقت كافی و مفید برای كارهای بزرگ و مهم (سنگهای بزرگ) نخواهید داشت.

پس امشب یا فردا صبح، هنگامی كه به این داستان كوتاه فكر میكنید، این سؤال را از خود بکنید:

«سنگهای بزرگ زندگی من كداماند؟»

آنگاه اول آنها را در كوزه‌ی خود بگذارید.

:: موضوعات مرتبط: کمک درسی ,درس شیمی، درسی مهم در کنکور
نوشته شده در جمعه 05 ارديبهشت 1393
بازدید : 14
نویسنده : Hadi


درس شیمی، درسی مهم در کنکور

1- جایگاه:

شیمی د‌ر گروه ریاضی و تجربی یک د‌رس اختصاصی محسوب می‌شود‌ و 3 برابر د‌رس‌های عمومی ضریب د‌ارد؛. اما با‌ توجه به اولویت‌های انتخاب رشته و این‌که رشته‌ی مربوط به آن اولویت د‌ر چه زیر‌گروهی باشد‌، ضریب آن نسبت به د‌یگر د‌رس‌های اختصاصی تغییر خواهد‌ کرد.

‌د‌ر گروه تجربی پس از د‌رس زیست‌شناسی، شیمی د‌ومین د‌رسی است که مورد ‌‌توجه د‌اوطلبان واقع می‌شود، اما د‌ر گروه ریاضی جایگاه د‌رس شیمی پس از درس‌های ریاضی و فیزیک بوده و ساعات مطالعه‌ی آن کم‌تر از د‌رس‌های ریاضی و فیزیک است.‌‌

2- محتوای کلی:

قسمت عمد‌ه‌ی د‌رس شیمی و محتوای آن د‌ر مقایسه با د‌رس‌های د‌یگر ساد‌ه و قابل ‌فهم است و به‌ د‌لیل ارتباط مستقیم آن با زند‌گی روز‌مره‌ی د‌انش‌آموزان، به ‌نحوی با آن ارتباط بر‌قرار می‌کنند‌ و مطالعه و وقت ‌گذاشتن د‌ر این د‌رس، به ‌سرعت نتیجه می‌د‌هد‌ و باعث رشد‌ سریع د‌رصد‌ و نتایج آزمون‌ها می‌شود.‌

3- منابع آزمون:

کتاب شیمی سال د‌وم با 5 بخش، کتاب شیمی سال سوم با 3 بخش و کتاب پیش‌د‌انشگاهی با 4 بخش منابع طرح سؤال شیمی د‌ر آزمون سراسری است‌. از‌ نظر تعد‌اد‌ سؤال‌های مطرح‌شد‌ه، این سه کتاب تقریباً اهمیت یکسانی د‌ارند‌.

4- مهم‌ترین منبع مطالعه:

مهم‌ترین منبع برای مطالعه‌، متن کتاب د‌رسی است. هیچ کتاب کمک‌آموزشی یا جزوه‌ی د‌رسی نمی‌تواند‌ جای کتاب د‌رسی را بگیرد‌. بعد از کتاب درسی جزوات دبیران و بررسی دقیق‌تر سؤالات کنکورهای سراسری چند سال اخیر (از سال 82 به بعد) قرار دارند که کتاب‌های آبی کانون بهترین کتاب برای بررسی سؤالات کنکورهای سراسری هستند.

5- نوع سؤالات طراحی‌شده در کنکور:

نوع سؤالات طرح‌شده برای درس شیمی در کنکور سراسری معمولاً از دیدگاه دانش‌آموزان دو حالت دارد: مسائل، حفظ‌کردنی

تعداد مسئله‌های درس شیمی در کنکور ممکن است به 13 عدد هم برسد. در طی سالیان اخیر علاوه بر فهم و درک چگونگی مسائل، محاسبات ریاضی (ضرب و تقسیم اعداد) آن نیز بیش‌تر مورد توجه قرار گرفته است؛ بنابراین از تمرین زیاد و مستمر روی این مباحث غافل نشوید. استفاد‌ه از شکل‌ها، جد‌ول‌ها و نمود‌ا‌ر‌های کتاب د‌رسی، به ‌عنوان سؤال، یک شیوه‌ی رایج طرح سؤال است. هر‌چند‌ مطالب «بیش‌تر بد‌انید»‌‌ها د‌ر متن کتاب د‌رسی جزء منابع طرح سؤال آزمون نیستند، اما نباید‌ کاملاً ناد‌ید‌ه گرفته شوند.

6- دسته‌بندی مطالب هنگام مطالعه:

- مباحثی که در آن‌ها مطالعه‌ی مستمر بیش از تست زدن مورد توجه است، مانند مباحث پایه‌ی دوم، فصل 1 و 2 سال چهارم، (خلاصه‌نویسی کردن در این مباحث از اهمیت بالایی برخوردار است).

- مباحثی که در آن‌ها تست زدن کمک شایانی به تسلط در این مباحث می‌کند، مانند پایه‌ی سوم و فصل 3 و 4 پایه‌ی چهارم (توصیه می‌شود برای مباحث فصل 3 و 4 پایه‌ی چهارم، تست‌زنی را پس از مطالعه‌ی کتاب و جزواتی که در اختیار دارید، انجام دهید).

:: موضوعات مرتبط: کمک درسی ,ارزیابی ضروری امتحانات برای کنکوری‌ها
نوشته شده در جمعه 05 ارديبهشت 1393
بازدید : 17
نویسنده : Hadi


ارزیابی ضروری امتحانات برای کنکوری‌ها

امتحانات پایان سال (نیم‌سال دوم پیش‌دانشگاهی) بیش از هر گروهی برای دانش‌آموزان کنکوری مهم است؛ زیرا این گروه کمی بعد از امتحانات مدرسه، کنکور را در پیش دارند که مباحث امتحانی مدرسه هم بخش مهمی از آن را تشکیل داده است؛ بنابراین اگر شما هم دانش‌آموز کنکوری هستید به نکات زیر توجه کنید:

1. مطالعه‌ی جدی‌تر: مطالعه‌ی امتحانات مدرسه را جدی بگیرید، حتی جدی‌تر از نیم‌سال اول؛ زیرا فرصتی بهتر از امتحانات برای مطالعه‌ی درس‌های نیم‌سال دوم برای کنکور پیش روی خود پیدا نخواهید کرد.

2. ارزیابی امتحان: ارزیابی امتحان را بعد از امتحان انجام دهید. سؤالاتی که پاسخ نداده‌اید به معنی عدم یادگیری مطلب است که باید قبل از امتحان بعدی آن را یاد بگیرید.

3. هدفمند مطالعه کنید: به مطالعه‌ی خود جهت دهید و حتماً امتحانات را در مسیر کنکور قرار دهید و بعد از هر امتحان و رفع اشکال تست کار کنید.

به خاطر داشته باشید که بهترین فرصت یادگیری از آن شماست؛ زیرا دو مرحله‌ی اصلی و مشکل مطالعه یعنی ادراک (مطالعه‌ی کتاب درسی) و تثبیت (تمرینات تشریحی) را پشت سر گذاشته‌اید. با اجرای مرحله‌ی سوم (تست) یادگیری را با موفقیت به اتمام برسانید.


:: موضوعات مرتبط: کمک درسی ,نكته‌هايي درباره‌ي تست‌ زدن
نوشته شده در جمعه 05 ارديبهشت 1393
بازدید : 15
نویسنده : Hadi


نكته‌هايي درباره‌ي تست‌ زدن

مهم‌ترین و کاربردی‌ترین تکنیک تست‌زنی، ضربدر و منها است که خیلی‌ها به سادگی از کنار آن عبور می‌کنند. چند مزیت این تکنیک را یادآور می‌شوم:

1-    تمام تست‌ها را می‌بینید و هیچ تستی نیست که شما آن را بلد باشید ولی حل نکرده باشید.

2-    شهامت رد کردن سؤالات دشوار و زمان‌بر را به دست می‌آورید.

3-    زمان شما بیهوده تلف نمی‌شود و در انتهای جلسه وقت کم نمی‌آورید.

4-    مطمئن می‌شوید تمام سؤالات آسان را جواب داده‌اید و به میانگین کلی رسیده‌اید.

5-    روش این تکنیک به این صورت است که کنار سؤالات سخت و غیر قابل حل، منفی و کنار سؤالات زمان‌بر و سؤالاتی که فکر می‌کنید با کمی تفکر حل‌شدنی‌اند ضربدر می‌گذارید و در انتهای جلسه به سراغ سؤالات ضربدر‌دار برگشته و آن‌ها را حل می‌کنید.

:: موضوعات مرتبط: کمک درسی ,آمادگی از الان برای امتحانات پایان سال
نوشته شده در جمعه 05 ارديبهشت 1393
بازدید : 19
نویسنده : Hadi


آمادگی از الان برای امتحانات پایان سال

نیم‌سال دوم در حال سپری شدن است و اين سؤال برای دانش‌آموزان به وجود می‌آید که چگونه در این بازه‌ی زمانی برای امتحانات پایان سال آماده شوند. دانش‌آموزان موفق با شخصی‌سازی برنامه و تنظیم برنامه‌ی درسی، با حفظ آرامش و با داشتن روحیه‌ی فعال و بانشاط به استقبال امتحانات پایان سال می‌روند. دانش‌آموزانی که با راهکارها و شیوه‌های درست مطالعه و با یک برنامه‌ریزی از پیش‌‌تعیین‌شده برای امتحانات آماده می‌شوند نتیجه‌ی بهتری می‌گیرند.

این راهکارها چیست؟ چگونه می‌توانیم با آمادگی کامل برای امتحان آماده شویم؟

1. روند برنامه‌های مدرسه را طبیعی جلوه دهید.

2. در برنامه‌های روزانه‌ی خود یک‌سره درس نخوانید. حداقل برای هر 50 دقیقه مطالعه، 10 دقیقه به مغز خود استراحت دهید. پژوهشگران معتقدند بازده 6 ساعت مطالعه‌ی مداوم به اندازه‌ی 2 ساعت مطالعه با استراحت بین فاصله‌های زمانی است.

3. حتماً نکاتی را که برای شما سخت است، یادداشت کنید تا در فرصت‌های مرده چندین بار آن‌ها را مطالعه کنید.

4. در ایام امتحانات به تغذیه‌ی خود توجه کنید و در حین مطالعه حتماً مواد قندی سالم مثل خرما و شیرینی‌جات میل کنید.

5. همیشه به فرا رسیدن پایان امتحانات فکر کنید و هم‌چنین به این مطلب که این ایام به سرعت می‌گذرد.

6. اگر در ایام امتحانات برای یک درس زمان اضافه دارید، به درس‌هایی که نیاز به زمان بیش‌تری دارد بپردازید.

7. برای درسی که چالش بیش‌تری دارید، هر روز نیم‌ساعت زمان در نظر بگیرید و طبق تقسیماتی که دارید، تمام بخش‌ها را رفع اشکال کنید.

8. برای درک مطالب مشکل، مثال، رمز و تصویری در نظر بگیرید و بدین طریق آن‌ها را رمزگذاری کنید.

9. در اوقات مُرده به پیش‌مطالعه بپردازید.

10. در مطالعه با افزایش سرعت خواندن از پراکندگی حواس جلوگیری کنید و تمرکز حواس خود را افزایش دهید.

11. سعی کنید درس‌ها را دوست داشته باشید؛ چون ارتباط برقرار کردن با درس، فهم و درک مطلب را به میزان 30 درصد افزایش می‌دهد.

12. برای خودتان پاداش در نظر بگیرید. مثلاً به خودتان قول بدهید که بعد از امتحانات با دوستانتان بیرون بروید یا فیلم تماشا کنید و ...

یک دانش‌آموز توانمند، اراده و اعتمادبه‌نفس خود را تقویت می‌کند و با روحیه‌ای شاد و آرام برنامه‌ها را دنبال می‌کند.


:: موضوعات مرتبط: کمک درسی ,تعداد صفحات : 11